HABER

İran'dan inceleme daveti

TAHRAN (İHA) - İran Dışişleri Bakanı Kemal Harazi, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nı (UAEA) ABD'nin gizli bir nükleer silah programı yapıldığını ileri sürdüğü 2 alanı denetlemeye davet etti.

Harazi yaptığı açıklamada, "İran'ın, nükleer silah üretme planı bulunmamaktadır. Bu alandaki tüm çalışmalar, barışçıl amaçlar için tasarlanmıştır" dedi. Nantanz ve Arak kentleri yakınlarındaki sözkonusu iki alana değinen Harazi, "Bu yeni bir keşif değil. İran'daki faaliyetler, tamamen şeffaf, açık ve barışçıldır. Bu konuda gizli ve belirsiz bir nokta bulunmamaktadır" diye konuştu. Harazi ayrıca, bu 2 merkezin, ülkeye elektrik sağlayacak nükleer elektrik santrali için gerekli yakıtı üretmeyi amaçladığını vurguladı.

UAEA, İran'da inşa edilen yeni nükleer tesislerde Şubat ayında inceleme yapacağını dün açıkladı. İran, Arak ve Nantanz kentlerinde iki yeni nükleer tesis inşa ettiği konusunda UAEA'ya bilgi aktarmıştı

Bu tesislerde inceleme yapılacağı açıklaması, Amerikalı yetkililerin, nükleer silah üretimi için kullanılıyor olabileceği iddialarının ardından geldi. Washington, söz konusu tesislerin uzaydan çekilmiş fotoğraflarını yayınlamıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön