İşte Türk pilotları kaçıran grup

Lübnan Al-Jadeed televizyonu kendilerini "Zuwar al-Imam Rida" olarak adlandıran ve daha önce adı duyulmamış olan bir grubun Türk pilotların kaçırılma olayını üstlendiğini duyurdu.

İşte Türk pilotları kaçıran grup

Adlarının anlamı "İmam Rıza'nın Ziyaretçileri" olan grup, Türk pilotlara karşılık Suriye'de rehin tutulan 9 Lübnanlının serbest bırakılması talebinde bulundu.

Türk Hava Yolları (THY) pilotu Murat Akpınar ve yardımcı pilot Murat Ağca TK 828 sayılı İstanbul- Beyrut seferini tamamlayıp otele döndükleri sırada kaçırıldı.

Havalimanından otobüsle sahil kıyısında bulunan Ayn Mreisseh’deki otellerine gittikleri sırada Cocodi Köprüsü’nde önünü kesen iki otomobilin içinden inen kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılan pilotların durumu hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız bir TV kanalına yaptığı açıklamada olayı takip ettiklerini ve Lübnanlı yetkililerin iki pilotun serbest kalması için çalıştığını söyledi.Olayla ilgili soruşturma başlatan Beyrut polisi, otobüs şoförünün ifadesini aldı. Otobüsün de Türk Hava Yolları’na ait olduğu öğrenildi.

DAVUTOĞLU HAREKETE GEÇTİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lübnan'da Türk pilotların kaçırılmasıyla ilgili Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ve BaşbakanıNecip Mikati ile görüştü. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Mikati ve Berri, Davutoğlu ile yaptıkları telefon görüşmesinde olayla ilgili üzüntülerini dile getirdi. Ramazan Bayramı'nda böyle bir olayın yaşanmasından ayrıca üzüntü duyduklarını belirten Mikati ve Berri, pilotların serbest bırakılması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi.

Olayın iki ülke arasındaki ilişkileri etkilememesi gerektiğini vurgulayan Mikati ve Berri, Türk ve Lübnan haklarının sarsılmaz bir kardeşlikilişkisiyle bağlı olduklarını belirtti.

‘LÜBNAN MAKAMLARI ALARMA GEÇİRİLDİ’

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü de Lübnan'da kaçırılan Türk pilotlarla ilgili Lübnan makamlarının alarma geçirildiğini belirterek, gereken soruşturmanın yürütüldüğünü söyledi.

Gümrükçü, Lübnan makamlarından konuyla ilgili olarak bilgi talep edildiği ve Lübnanlı yetkililerin Başbakan da dahil olmak üzere her düzeyde alarma geçtiğini söyledi. Gümrükçü, "Gereken soruşturma yürütülüyor" ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gümrükçü, mürettebatın diğer kısmının güvenli şekilde bir otele yerleştirildiğini, bugün öğleden sonra Türkiye'ye döneceklerini bildirdi.

**GEÇMİŞTE DE TÜRKLER KAÇIRILMIŞTI

**

Suriye'de geçen yıl yakınları kaçırılan bir Şii grup, muhalifler üzerinde etkili olduğu gerekçesiyle Türkiye'nin devreye girmesini talep ediyordu. Söz konusu grup, Suriyeli muhaliflerin yakınlarını bırakmaması halinde, bayramdan sonra Lübnan'da Türk vatandaşlarını kaçıracaklarını söylüyordu. Lübnan 'da daha önce de Türk işadamı Aydın Tufan Tekin ve TIR şöförü Abdulbasit Aslan kaçırılmış, daha sonra serbest bırakılmıştı.

BBC'DEN İLGİNÇ İDDİA

BBC Dünya Servisi'nden Rebecca Kesby, Twitter'dan attığı bir mesajda THY yetkililerinden kaçırılma olayı hakkında yorum istediklerini, ulaştıkları kişilerin ise "Bayram tatili dolayısıyla meşgulüz" cevabıyla konuyla ilgili bilgi vermeyi reddettiklerini belirtti.

THY, BEYRUT'A EKİP GÖNDERDİ

Türk Hava Yolları, Lübnan'da pilotları kaçırılan uçağın ve diğer mürettebatın Türkiye'ye getirilmesi için Beyrut'a 6 kişilik ekip gönderdi. Pilot ve yardımcısı kaçırılan uçağın İstanbul'a getirilmesi için 2 kaptan pilot ve 4 kabin görevlisi, Atatürk Havalimanı'ndan saat 12.40'ta THY'nin İstanbul-Beyrut seferini yapan tarifeli uçağıyla Lübnan'a hareket etti. Beyrut'a giden ekibin, uçak ile diğer mürettebatı ve yolcuları alarak Türkiye'ye döneceği öğrenildi.

**HAMDİ TOPÇU: "BUGÜNE KADAR BİR TEHDİT ALMADIK"

**

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, kaçırılan pilotlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Topçu'nun açıklamaları şu şekilde:

"Sabaha karşı 03.00'da tarifeli seferini yapıp Beyrut'a giden uçağımız mürettebatı dinlenmek üzere otele intikali sırasında sadece 2 pilotumuz alıkonulup kaçırılıyor. Bu konuyla ilgili diğer mürettebat da herhangi bir kaçırılma veya da götürülme işlemi yapılmıyor. Diğer personelimiz şuan da otelde dinlenme halinde. Türk Hava Yolları, tarifeli seferleriyle şu anda devam ediyor. Yeni bir ekip gönderdik, bu olaya maruz kalan ekibimizin ilk uçakla İstanbul'a naklini sağlayacağız. Şu ana kadar bize ulaşan herhangi bir bilgi yok. Üniformalı olması sebebiyle 2 pilotumuzu alıkoydular diğerlerine herhangi bir işlem veya dokunma yapmadılar. Diğer ekibimiz aynı araçla oteline intikal etti. Tabi ki burada hedef zannediyorum ki en üst düzeyde olan, üniformalı 2 kaptan arkadaşımızdı. Kaçırma olayında, 2 kişiyi de yeterli görüyorlar zannediyorum. Bu konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığımız devrede, bakanımız aradı ve görüştüm. Diğer büyükelçimiz de konunun üzerinde. Diplomatik ilişkilerle bu konu çok yakından takip ediliyor. Şu anda bize verilen güvencede de Lübnan güvenlik birimleri konunun hassasiyeti üzerine gittiğine dairdir. En kısa sürede sonuç alınacağını bekliyoruz. Hiçbir zaman bir ekibin gece yarısı, sabaha karşı otele intikali sırasında böyle bir konuyla karşı karşıya kalabileceğimizi düşünmedik. Çünkü bize spesifik bir tehdit yoktu. Ülkeler arası politik bir protesto alarak algıladık bunu. Ama THY'ye yönelik herhangi bir tehdit almadık bugüne kadar"

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
kılavuzu karga olanın burnu b..ktan çıkmazmış....güzel bir atasözü....
BOKTAN DEMEK İSTEDİN
oruç bittiya artik kendilerine format attilar akillari sira artik 11 ay pislik yaparlar basladilar
One minute !One minute - pilotlar sizde kalsın ... biz yenilerini F-16 larla gonderiyoruz birazdan.. diyebilecek cesarete sahip bir lideri nereden buluruz... Selanik'te tanıdıkları olanlara duyrulur ..mavi gözlü, sarışın, aslan yürekli,işaret parmağı gökleri gösteren , bir Başkumandan Mustafa Kemal'e daha ihtiyacımız var yeniden...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler