HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Peş peşe yangın haberleri! Kuşadası'nda yangın büyüyor: Korkutan görüntüler

İçerik devam ediyor
İçerik devam ediyor

İzmir'in Menderes ilçesinde öğlen saatlerinde orman yangını çıktı. Ekipler bölgedeki müdahalelerini sürdürüyor. İzmir'de farklı noktalarda yangınlar çıktı. Çeşme'deki yangında bir vatandaş paylaştığı videoda "Yanıyoruz, yanıyoruz, imdat!" dedi. Bakan Yumaklı yangınlara ilişkin yaptığı açıklamada "Yerleşim yerleri için risk yok" dedi. Öte yandan Kuşadası'ndaki yangından korkutan görüntüler geldi.

İzmir'de peş peşe orman yangınları çıktı. Menderes'te başlayan yangının ardından Çeşme, Urla ve Selçuk'ta orman yangını çıktı. Urla'daki yangın nedeniyle Çeşme-İzmir otobanı trafiğe kapatıldı. Ayrıca, Çanakkale, Kahramanmaraş ve Karaman'da da yangın çıktı. Kahramanmaraş ve Çanakkale'deki yangın kontrol altına alındı.

00.00

KUŞADASI'NDAKİ YANGIN BÜYÜYOR

Kuşadası'ndaki yangından korkutan görüntüler geldi.

23.44

"YERLEŞİM YERLERİNDE RİSK YOK"

Bakan Yumaklı'dan İzmir'deki yangınlara ilişkin açıklama

"Selçuk Kuşadası yolu halihazırda kapalı. İzmir'de 9'u orman 13'ü orman dışı olmak üzere 22 yangın çıktı. Havaların ısınmasıyla alakalı üst seviyeye geldiğimiz bugünlerde daha çok tedbirli ve hasas davranmak gerektiğini belirtmek istiyorum. %90'u insan kaynaklı olduğunu biliyoruz. Her seferinde ifade ediyoruz ama. Sıcaklıkların yükselip rüzgarın artması. Eylül'ün 15'ine kadar alarm durumundayız. Vatandaşlardan üstün bir hassasiyet bekliyoyruz. Yangınların çıkma sebebiyle alakalı soruşturmalar sürüyor. Yerleşim noktalarında risk yok.

İzmir Menderes'teki yangın hobi bahçesinden çıktı, şüpheliler gözaltına alındı. Halihazırda yaklaşık 350 hektar etkilenen alan oldu. İzmir'e tekrar tekrar geçmiş olsun diliyorum. Bize destek veren herkese teşekkür ediyorum. Güzel haberler vereceğiz."

22.40

ÇANAKKALE'DEKİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Çanakkale'nin Ezine ilçesinde zirai alanda çıkan yangın havadan ve karadan yapılan müdahaleyle kısmen kontrol altına alındı.

22.18

SELÇUK'TA OTEL BOŞALTILDI

İzmir'in Selçuk ilçesi Pamucak mevkisinde başlayan orman yangını, bölgede bulunan bir otele yaklaştı. Otelde bulunan misafirler tahliye edilirken, otel çalışanlarına ait olan lojman da boşaltıldı.

_74367

22.00

İZMİR VALİSİ: 'YANGININ ENERJİSİ DÜŞMÜŞ DURUMDA'

İzmir Valisi Süleyman Elban, yaşanan yangınlara ilişkin basın mensuplarına açıklamada bulundu. Vali Elban, “Bugün sabahtan itibaren 17 tane yangınımız oldu. Bunun 5 tanesi daha küçük ama 12 tanesi hava araçlarıyla müdahale halinde. Bunların içerisinde 2 tanesi dışında diğer yangınlar tamamen söndürüldü ya da kontrol altına alındı. Menderes'te 2 tane farklı bölgelerde yangınımız vardı. Birisi Şaşal bölgesinde bulunan Çamönü’nde. Şaşal bölgesindeki yangın kontrol altına alındı. Çamönü’nde olan yangınımız henüz kontrol altına alınmamakla birlikte yangının şiddetinde ciddi bir azalma var. Saat 17.12 itibarıyla da Selçuk Pamucak mevkiinde orman yangınımız başladı. 8 dakika sonra hava araçlarımız hızlıca orman yangınına müdahale ettiler. O andan itibaren hem havadan hem karadan müdahaleler devam ediyor. 11 tane helikopterimiz, 7 tane uçağımız havadan, 20 üzerinde arazöz, su tankerimiz, dozerlerimiz ve diğer araçlarımızla da karadan müdahale ediyoruz” diye konuştu.

AFAD sağlık ekipleri ve diğer birimlerin de çalışmalara devam ettiğini aktaran Elban, “Jandarma ve emniyetimiz yol güvenliği alıyorlar. Şu an için hem Pamucak'ta hem Menderes'te bir can kaybımız ya da bir yaralımız bulunmamakta. Menderes'te iki tane yerleşim yeri dışında bulunan evde birer oda ya da bir eklenti bölümünde hafif bir yangın oldu. Onun dışında orman dışında büyük bir zararımız olmadı. Burada da yine çok şükür yerleşim yerlerinde ciddi bir tehdit gözükmüyor. Dolayısıyla Pamucak'taki şu anda devam eden yangında bir can kaybı, yaralı olacak şekilde, yerleşim yerlerini tehdit edecek bir yangın değil. Şu an kontrol altına alınmış gözükmüyor. Yangın Selçuk sınırında başladı. Dolayısıyla Kuşadası tarafına da yangın sirayet etti. Ancak biraz önce ben bölge müdürümüz ve diğer ekiple beraber havadan yangını takip ettik. Hemen hemen her tepede, her bölgede en az bir iki tane arazöz ve sürekli yukarıda dönen helikopter ile uçak trafiğiyle yangına müdahale ediliyor. Özellikle Kuşadası tarafında ve yangının devam ettiği diğer bölgelerde yangının enerjisi düşmüş durumda. Kontrol altına alınmadı ancak başladığı saatlerdeki yoğun bir yangın şiddeti de yok” ifadelerine yer verdi.

Yangının küçük bir tarlada çıktığını belirten Vali Elban, “Yangın muhtemelen orada birinin attığı bir ateş olabilir veya tarlada bir çalışmadan kaynaklanabilir. Jandarmamız araştırmasına devam ediyor. Henüz gözaltına alınan bir kişi yok ama çok boyutlu araştırmalarımız devam ediyor. Havadaki helikopter ve uçaklarımız gece olduğunda genel anlamda yangın söndürme faaliyetini durduruyorlar. Çünkü sistemler gece çalışmaya uygun değil” dedi.

21.37

KUŞADASI'NDA BAZI EVLER TAHLİYE EDİLİYOR

İzmir'in Selçuk ilçesinde başlayan ve Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki ormanlık alana sıçrayan yangını söndürme çalışmaları devam ederken alevlerin yaklaştığı Bayraklıdede Mahallesi'nde, bazı evlerde yaşayan vatandaşların tedbir amaçlı tahliye edildiği belirtildi.

AW236753_01

AW236753_04

21.10

BAKAN YUMAKLI İZMİR'E GİDİYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın İzmir'de devam eden yangınları yerinde incelemek üzerine bölgeye hareket ettiği ifade edildi.

20.53

ÇANAKKALE'DE İKİ KÖY BOŞALTILIYOR

Çanakkale'nin Ezine ilçesinde zirai alanda çıkan yangın nedeniyle iki köy boşaltılıyor.

AA-20240629-35005778-35005773-CANAKKALEDE_TARIM_ARAZISINDE_CIKAN_YANGINA_MUDAHALE_EDILIYOR

19.43

BAKAN YUMALI'DAN AÇIKLAMA

Bakan Yumaklı sosyal medyadan "Orman yangınlarıyla mücadelemiz sürüyor" diyerek yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

"İzmir’de devam eden; Selçuk, Menderes, Torbalı, Menemen, Çeşme yangınlarına 11 uçak, 27 helikopter, 171 arazöz ve iş makinesi, 972 personel sevk edildi.

Yangının başladığı ilk andan itibaren ormanın kahramanları cansiparane mücadelesini sürdürüyor."

19.05

SELÇUK'TAKİ YANGIN KUŞADASI'NA SIÇRADI

İzmir'in Selçuk ilçesinde başlayan orman yangını rüzgarın da etkisiyle büyüyerek Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki ormanlık alana sıçradı. Yangına havadan ve karadan müdahale devam ediyor.

AW236686_03

18.28

"YANIYORUZ"

İzmir Çeşme'deki yangında bir vatandaş "Yanıyoruz, yanıyoruz, imdat!" diyerek feryatlarda bulundu.

18.00

İZMİR SELÇUK'TA YANGIN

İzmir'in Selçuk ilçesinde çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale ediliyor.

AA-20240629-35004955-35004949-IZMIRIN_SELCUK_ILCESINDE_ORMAN_YANGINI_CIKTI

AA-20240629-35004955-35004953-IZMIRIN_SELCUK_ILCESINDE_ORMAN_YANGINI_CIKTI

Yangın, Kuşadası’na kadar ulaşan yoğun bir duman bulutuna sebep oldu.

AW236676_06

AW236676_01

KARA YOLU ULAŞIMA KAPATILDI

Yangın nedeniyle Arvalya mevkisinde, Selçuk-Kuşadası kara yolu araç trafiğine kapatıldı.

AA-20240629-35005338-35005328-IZMIRIN_SELCUK_ILCESINDE_ORMAN_YANGINI_CIKTI

17.00

İZMİR- ÇEŞME OTOBANI TRAFİĞE KAPANDI

Urla ilçesine bağlı Kuşçular Mahallesi’ndeki yol kenarında da yangın çıktı. Otluk alandaki yangın nedeniyle, İzmir-Çeşme otobanı trafiğe kapatıldı. Bu yangına da ekiplerin müdahalesinin sürdüğü öğrenilirken, uzun araç kuyrukları oluştu.

AW236641_02

16.30

KAHRAMANMARAŞ'TA YANGIN KONTROL ALTINDA

Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesinin Maksutlu Mahallesi’ndeki ormanda saat 15.00 sıralarında yangın çıktı. Çevredekilerin ihbarı üzerine Orman Bölge Müdürlüğü bölgeye çok sayıda yangın söndürme işçisi sevk etti. Ekipler, 7 arazöz, 5 ilk müdahale ve 2 su ikmal aracıyla alevlere müdahale etti.

Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesinde çıkan orman yangını kontrol altına alındı

6

16.00

ÇEŞME'DE DE YANGIN ÇIKTI

Menderes ilçesinde çıkan, 5 uçak ve 13 helikopter olmak üzere toplam 18 hava aracının yer aldığı yangına havadan ve karadan müdahale sürerken, bir yangın haberi de Çeşme’den geldi. Çeşme Germiyan Mahallesi’ndeki kırsal alanda çıkan yangına; 2 uçak ve 1 helikopter olmak üzere havadan ve karadan müdahale sürüyor.

qw

15.00

KARAMAN'DA ORMAN YANGINI

Karaman'ın Ermenek ilçesinde çıkan orman yangını karadan ve havadan müdahaleyle kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Yeşilköy yakınlarındaki ormanlık alanda yangın çıktı.

İhbar üzerine bölgeye Ermenek Orman İşletme Müdürlüğü, Ermenek, Sarıveliler ve Başyayla belediyesi itfaiye ekipleri sevk edildi.

445

Arazinin dağlık yapısı nedeniyle 3 yangın söndürme helikopteri de bölgeye gönderildi.

Ekiplerin, yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

13.00

MENDERES'TE ORMAN YANGINI ÇIKTI

Karacadağ mevkisinde ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.İhbar üzerine bölgeye İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 4 uçak, 8 helikopter, 25 arazöz, 6 su ikmal aracı ve 4 dozer sevk edildi. Orman Bölge Müdürlüğü, yangının 12.53'te çıktığını, ilk müdahalenin 13.05'te gerçekleştirildiğini bildirdi.

b

MÜDAHALELER HAVADAN VE KARADAN DEVAM EDİYOR

Ekipler, havadan ve karadan müdahaleyle yangını kontrol altına almaya çalışıyor.

c

Çıkan orman yangınını söndürme çalışmaları 5 uçak, 13 helikopter, 35 arazöz, 7 su ikmal aracı, 4 dozer ve çok sayıda orman işçisiyle sürüyor.

m

BİR MAHALLE BOŞALTILDI

Menderes ilçesinde çıkan orman yangınını söndürme çalışmaları sürerken, alevlerin yaklaştığı kırsal Çamönü Mahallesi'nde, bazı evlerde yaşayan vatandaşların tedbir amaçlı tahliye edildiği belirtildi.

qwe

qwer

(AA-DHA)Bu içerik Doğukan Akbayır tarafından yayına alınmıştır

Express

En Çok Aranan Haberler