HABER

Jetgiller gerçek oluyor

Japonlar, yumuşak elli, sohbet eden ve maharetli elleriyle yemek servisi yapan yeni bir robot geliştirdi.

Jetgiller gerçek oluyor

Robotların insana daha fazla benzetilmeye başlandığının yeni bir işareti olan yüksek teknoloji ürünü bu robot, film karakteri uzaylı E.T'yi andırıyor.

Bir önceki robot Wendy'nin 21. yüzyıl versiyonu olarak "Twendy-One" adı verilen robot, kibar bir şekilde kavrayan yumuşak ellere ve parmaklara sahip. Robotun ellerine bir insanın oturup kalkmasına yardımcı olacak güç de verildi. Robotun ayrıca, ekmeği düşürmeden ve buzdolabından istenilen yiyeceği alabilme, tostu tabağa koyup servis edebilme ve insanları yataktan kaldırma özellikleri de bulunuyor.

"Twendy-One" projesini yürüten Waseda Üniversitesi makine mühendisliği bölümünden profesör Şigeki Sugano, bunun, birçok sistemle bütünleştirilmiş dünyadaki ilk robot olduğunu söyledi. Profesör, "Gücü esneklikle dengelemenin zor olduğuna da" dikkati çekti.

Bir Japon kadının ortalama boyundan biraz daha kısa olan 1,5 metre boyunda ve 111 kilogram ağırlığındaki "Twendy-One"ın milyonlarca doların harcandığı, 7 yıl süren çalışmaların ürünü olduğu belirtildi.

Profesör Sugano, 2015'e kadar yaşlılara yardım edebilecek ve bürolarda çalışabilecek 200 bin dolar değerinde daha uygun bir robot tasarlamayı planladığını da bildirdi.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler