HABER

Kadın avukata şiddet

Diyarbakır Barosu Tahir Elçi, İstanbul Barosu üyesi Av. Buket Döşemeci’nin Diyarbakır’da saldırıya uğrayarak darp edildiğini ve bu saldırıyı kınadıklarını söyledi.

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi yaptığı açıklamada, saldırıya uğrayan kadın avukat Buket Döşemeci’nin Bağlar Tapu Müdürlüğü’nde müvekkili adına mesleki faaliyetlerini yürüttüğünü, işlemlerini tamamladıktan sonra Diyar Galeria önünde bir grubun fiziki saldırısına uğradığını söyledi.

Elçi, “İstanbul Barosu üyelerinden meslektaşımız Avukat Buket Döşemeci, mesleki faaliyetlerini yürüttüğü bir sırada Bağlar Tapu Müdürlüğü’nde müvekkili adına yürüttüğü işlemleri tamamladıktan sonra Diyar Galeria binasının önünde bir grubun fiziki saldırısına uğramıştır. Tehdit ve hakaretlerin yanı sıra saldırıda darp edilen avukat Döşemeci ağır şekilde yaralanmıştır. Diyarbakır Barosu, avukat meslektaşımıza yapılan bu çirkin ve kabul edilemez saldırıyı kınamaktadır” dedi.Saldırının avukatlık mesleğine, meslek faaliyetiyle bireyin hak ve özgürlüğüne yapıldığını dile getiren Elçi, “Avukatlar, mesleki faaliyetlerini yerine getirirken, hukuk bilincinden yoksun ve saldırgan kişiler tarafından müvekkilleriyle özdeşleştirilmekte, sık sık tehdit ve saldırılara maruz kalmaktadır.

Bugüne kadar Türkiye’nin birçok yerinde görevlerini yaparken saldırılara maruz kalan birçok avukat hayatını kaybetmiştir. Diyarbakır Barosu, her koşul altında avukata yapılan baskı, tehdit ve saldırının karşısında yer olacak, bu anlayış ve davranışlarla mücadele edecektir. İstanbul Barosu üyesi meslektaşımıza Diyarbakır’da yapılan bu saldırının tüm failleri hakkında derhal ve etkili bir soruşturma yapılarak faillerinin yargı önüne çıkarılması için gerekli tüm girişimlerde bulunacaktır” şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön