HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Kaju: Faydaları nelerdir?

Özellikle son yıllarda popülaritesi artan kaju; günlük beslenme rutinlerinin ve sporcuların vazgeçilmezi haline geldi.

Kaju: Faydaları nelerdir?

En pahalı fıstık türlerinden olan bu güzel, tatlı çerez aslında kaju ağacının meyvelerinden elde edilen tohumlarının kurutulup, kabuğundan ayrılıp kavrulmasıyla evlerde yerini buluyor. Günümüzde en büyük ihracatçısı, dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Hindistan'ın elinde olmakla birlikte bunu takip eden diğer iki ülke Afrika ve Brezilya. En pahalı kuru yemişlerden olmasının sebebi ise her ülke ikliminde yetişmemesi ve her ağaçtaki meyveden yalnızca bir tane kaju fıstığı elde edilmesinden kaynaklıdır.

Kajunun Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar (g): 100

Kalori (kcal) : 553

Yağ (g) : 44

Karbonhidrat (mg): 30

Protein (g) : 18

Kajunun Faydaları

Sağlık açısından en önemli vitamin, mineral ve antioksidanları içermesiyle vücuda en çok yarar sağlayan kuru yemişler arasındadır. İçeriğindeki yüksek demir, magnezyum, sodyum, potasyum ile vücuda bağışıklık kazandırmak, yapılandırmak ve yenilemek için tercih edilmesi gereken yiyeceklerden ilk sırada yerini alır.

1. Kalp dostudur

cashew-3356790_640

Kalp sağlığı açısından en önemli kuru yemişlerden olmasının sebebi diğer kuru yemişlere oranla daha düşük yağ içermesidir. Kolestrol üzerinde herhangi bir etkisi olmaz. İçeriğindeki yüksek antioksidanlar sayesinde tam bir kalp dostudur.

2. Kilo vermeyi kolaylaştırır

iStock-923616892

Yağlı ve çok kalorili bir kuru yemiş olarak bilinmesinin aksine aşırıya kaçılmadığı sürece içeriğindeki sağlıklı doymamış yağlar sayesinde metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırıyor.

3. Dişleri korur

woman-3498849_640

İçeriğindeki maddeler sayesinde dişlerde oluşan zararlı bakterilerin yok edilmesinde büyük rol oynar. Düzenli olarak tüketilirse diş apsesi, diş çürümesi gibi problemlerde oldukça etkilidir.

4. Kemik erimesini önler

kemik erimesi

İçeriğindeki zengin mineral ve vitaminler sayesinde kemik sağlığında ciddi faydaları bulunur. Kalsiyum sayesinde kemikleri koruyup mineral dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Günümüzde yaşlılarda yaygın olarak gördüğümüz kemik hastalıklarından osteoporozun önlenmesi için iyi bir besin kaynağı olabileceği söylenir.

5. Hafızayı güçlendiriyor

puzzle-3223941_640

İçerisinde barındırdığı doymuş ve doymamış yağ asitleri sayesinde özellikle küçük çocukların beyin gelişimini önemli ölçüde etkiler. Oksijen giriş çıkışını düzene sokarak beyin gelişimini destekleyip hafızayı güçlendirir.

6. Sinirleri ve kasları yatıştırır

anacardium-3523449_640

Bileşenlerinde bulunan magnezyum sayesinde sinirleri ve kasları yatıştırır. Magnezyum, kalsiyumun kemiklere ve kaslara girmesini sağlar. Magnezyum ve kalsiyum dengesi sağlanmadığında kas ağrıları baş ağrıları ve yüksek tansiyon gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

7. Sindirim sistemi için fayda sağlar

disease-4392164_1280

Sindirim sistemi için yararlı asitler içererek vücudun asit seviyesini düzenler. Sindirimi kolaylaştırarak hazımsızlık gibi problemleri önler. İçeriğindeki magnezyum ve selenyum sayesinde antioksidan özellik göstererek genel vücut sağlığı için yarar sağlar.

8. Göz sağlığını koruyor

eye-419646_640

Hepimiz daha sağlıklı gözlerimiz olmasını isteriz. İçeriğindeki zeaksantinle gözü UV ışınlarına karşı koruyarak gözlerin daha sağlıklı olmasına yardımcı oluyor. Düzenli tüketildiğinde göz sağlığına olan yararı gözlemlenebilir.

9. Saç dökülmesini engeller

hair-loss-4818772_640

Bakır sayesinde saç dökülmesinde ciddi oranda azalma sağlar. Aynı zamanda saçların daha gür ve bakımlı olmasına yardımcı olur. Bakır eksikliği vücutta saç dökülmesi ve bazı sağlık sorunlarına neden olur. Düzenli tüketimi bakır eksikliğini önleyerek saçların daha sağlıklı olmasını sağlar.

10. Adet sancılarını azaltır

iStock-155359084

Adet sancısı kadınların her ay yaşadığı en büyük sorundur. İçeriğindeki magnezyum sayesinde adet sancılarının sebep olduğu kasılma, şişlik gibi sorunlarla baş etmeye yardımcı olur.

11. Hamilelik dönemindeki gerekli vitaminleri sağlar

adult-18604_1280

Hamilelikte kajunun faydaları da göz ardı edilemez. Hamilelik anne için en önemli zamanlardan biridir. Her anne adayı sorunsuz bir hamilelik geçirmek ister. Bu zaman diliminde de tüketilmesi gereken en önemli yiyeceklerden bir tanesidir. Anne adayının kajuya karşı herhangi bir alerjisi yoksa rahatlıkla tüketilebilir. Düzenli tüketimi bebek için oldukça faydalıdır. Bebeğin alerjen etkilere karşı bağışıklık kazanmasını sağlar.

Kolestrol seviyesini düzenleyerek hamileliğin rahat geçmesini sağlar. Hamilelikte alınması gereken demir, kalsiyum, magnezyum, bakır ve bazı mineraller açısından oldukça zengin olan kaju rahat ve sorunsuz bir hamilelik geçirmek için en doğru besinlerden biridir. Kalsiyum ile kemik ve kas gelişimini desteklerken bakır ile sinir sistemi ve kalp gelişini destekleyerek bebeğin gelişimini olumlu yönde etkiliyor. Demir ise hemoglobin dengesini düzenler. Her açıdan çok zengin olan bu mucizevi yiyecek hamileler için en doğru tercihlerden bir tanesi.

12. Çiğ kaju vücuda iyi gelir

cashew-nuts-89103_640

Çiğ kajunun faydaları saymakla bitmez. Çiğ olanı, işlenmemiş olduğundan içerisindeki yağları hala barındırır. Bu sayede kalp sağlığının korunmasını sağlar. Kanseri önleyici bazı maddeleri içerdiğinin saptanmasıyla birçok hastalığa yakalanmamak için günlük olarak mutlaka tüketilmesi önerilir. Magnezyum kan basıncının düzenlenmesini sağlamakta önemli bir rol oynar. Çiğ olan kajunun içeriğindeki yüksek magnezyum sayesinde yüksek tansiyonun düşmesini sağlar.

13. Sperm artışına katkıda bulunur

couple-731890_1280

Kajunun cinselliğe faydaları özellikle erkekler üzerinde etkilidir. Yeterli miktarda tüketimiyle birlikte sperm sayısında artış sağlar. Sperm sayısındaki artışla birlikte döllenme olasılığı da artar.

Kaju Ne Kadar Yenmeli?

Günlük olarak bir avuç tüketilmesi tavsiye edilen miktarı yaklaşık 150 kalori içerir. Daha fazla tüketimi kişi için zararlı sonuçlar doğurabiliyor. Uzmanlar tarafından çiğ olarak da tüketilmesi önerilir. Çiğ kaju yağ bakımından daha zengin tuz bakımından daha düşüktür. Bu nedenle özellikle tansiyon hastaları tarafından çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Kajunun Zararları

  • Yapılan araştırmalar aşırı tüketiminde anafilaksi denilen alerjiye sebep olabileceğini gösteriyor.
  • Kavrulmadan ham olarak tüketilmesi ciltte kaşıntı kabarma gibi reaksiyonlar gösterebileceğinden kavrularak yağının uzaklaştırılarak tüketilmesi bu riskin ortadan kaldırılabileceğini ortaya koyuyor.
  • Tansiyon kalp veya böbrek rahatsızlıkları olanların tuzlu kaju yerine tuzsuz kaju tüketmeleri önerilir. Eğer tuzlu olan tüketilirse günlük tuz ihtiyacından fazlası alınacağı için bu hastalıkların tetiklenmesine neden olabilir.
  • Eğer tansiyon, diyabet veya tiroit ilaçları kullanılıyorsa tüketimiyle birlikte bu ilaçlarla bağlanarak zararlı sonuçlar doğurabilir.
  • İçeriğindeki fazla yağ ve kaloriden dolayı fazla tüketimi kilo alımına sebep olabilir.
  • Kaju zehirlenmesiyle de karşılaşabilirsiniz. Kavrulduktan sonra bayatlamaması ve uzun süre raflarda kalması için sumakla birlikte karıştırılarak taze kalması sağlanır. Fakat bu madde insanlarda zehirlenmelere yol açarak ölüme kadar götürebilir. Zehirlenme gibi durumlar acil müdahale gerekir.
    Youtube


En Çok Aranan Haberler