HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Maydanoz çayı faydaları nelerdir? Maydanoz çayı nasıl yapılır?

Birçok yemekte, salatada ve sosların içinde kullanılan maydanoz, aynı zamanda çayı yapılarak da tüketilebilen bitkilerden biridir. Maydanoz; sülfür, demir mineralleri ile A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Maydanoz çayı da tüm bu vitaminleri içinde barındırır. Maydanoz çayının faydaları nelerdir?

Maydanoz çayı faydaları nelerdir? Maydanoz çayı nasıl yapılır?

En çok tüketilen ve en sağlıklı besinlerden biri olan maydanoz, lezzeti ile birlikte sunduğu faydaları bakımından da dikkatleri üzerine çeker. Vücudu ve sağlığı pek çok tehlikeli durumdan koruyan ve aynı zamanda bazı hastalıklara karşı da iyi gelen maydanoz çayı düzenli olarak ve belirli periyotlar ile tüketilebilen bir çaydır. Uzmanların önerdiği şekilde tüketilmesi gereken maydanoz çayı tüketirken belirli periyotlara dikkat edilmelidir.

Maydanoz Çayı Neye İyi Gelir?

Günümüzde yaygın olarak tüketilen bitki çaylarından biri olan maydanoz çayının birbirinden farklı pek çok faydası bulunur. Hem vücudun direnç kazanmasına hem de bazı hastalıkların önlenmesine yardımcı olan maydanoz çayı tüketimi vitaminler açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Maydanoz çayı faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Maydanoz çayı ödem söktürücü ve güçlendirici bir özelliğe sahip olduğundan dolayı soğuk algınlığı ve enfeksiyon hastalıklarından korunmak için oldukça faydalıdır.
  • Vücutta yer alan toksin ve ödemleri hızlı bir şekilde çözer ve bu özelliği sayesinde kilo verme konusunda oldukça etkilidir.
  • C vitamini bakımından oldukça zengin bitkiler arasında yer almasından dolayı özellikle kış aylarında bağışıklığı güçlendirir ve hasta olma riskini azaltır.
  • Cilt bakımı konusunda da oldukça başarılı bir çay olan maydanoz çayı düzenli tüketimde, akne, ciltte oluşan sivilce, kaşıntı ve dökülme gibi sorunların da tedavisinde kullanılabilir.
  • Maydanoz çayı karaciğer için de oldukça yararlı bir bitki olduğundan kan şekerini düzenleme için de tüketilebilir.
  • Sakinleştirici bir özelliği bulunan maydanoz çayı sürekli olarak tüketildiği zaman stres ve sıkıntılardan arınmaya fayda sağlar.

Maydanoz Çayı Ne İşe Yarar?

Daha sağlıklı bir yaşam için düzenli olarak tüketilebilecek bir bitki olan maydanoz çayı sunmuş olduğu birçok faydanın yanı sıra bazı hastalıklara da iyi gelir. Özellikle kanserli hücrelerin oluşumuna engel olur ve böbrek hastalıklarına karşı koruyucu bit etkiye sahiptir. Mide bulantısına, göz hastalıklarına ve kalp ve damar hastalıklarına da iyi gelir. Maydanoz çayı aynı zamanda adet söktürme konusunda da oldukça meşhur bir çaydır.

Maydanoz Çayı Adet Söktürür mü?

Maydanozun rahmi uyardığı ve kan akışını hızlandırdığı için adet kanamasının gerçekleşmesinde oldukça etkili olduğu bilinir.

Maydanoz Çayı Zayıflatır mı?

Maydanoz çayının ter ve idrar söktürücü bir özelliği de bulunur. Zayıflama sürecinde olan kişiler diyetlerinin yanı sıra uzman kontrolünde maydanoz çayı tüketebilir.

Uygun bir diyet ve egzersiz programının yanında maydanoz çayı ile desteklenen kilo verme süreci hızlandırılabilir. Zayıflama süreci bünyeden bünyeye değişiklik gösterse de bol su tüketimi ve spor ile maydanoz çayı desteklenip kilo verme süresi azaltılabilir.

Maydanoz Çayı Nasıl Yapılır?

Sağlık üzerinde bulunan faydaları sebebiyle beslenmelerde önemli bir yere sahip olan maydanoz pek çok alanda sık bir şekilde tüketilir. Yeşil renkli ve beyaz çiçekleri olan maydanoz iki yıllık otsu bitkiler arasında yer alır. Lezzeti sebebiyle hem salatalarda hem de yemeklerde kullanılan bitki, çayı içilerek de tüketilebilir. Kolay bir şekilde hazırlanabilen maydanoz çayı hemen herkes tarafından hızlıca yapılabilir. Maydanoz çayı nasıl demlenir;

  • Maydanoz çayı demlenirken yapılması gereken ilk adım maydanozların seçilmesi adımıdır. Maydanozlar yaprak ve sap kısmı birbirinde ayrılarak seçilir.
  • Her bardak için yaklaşık olarak bir şeker kaşığı maydanoz yaprağı hazırlandıktan sonra yapraklar bir demlik ya da cezve içine alınarak suyla kaynatılır.
  • Yapraklar kaynadıktan sonra yaklaşık olarak 4 dakika kadar demlenmeye bırakılır.
  • Demlenme işlemi tamamlandıktan sonra maydanoz yaprakları süzülür ve maydanoz çayı tüketilmeye hazır hale gelir.

Maydanoz çayı demlenirken saplarıyla beraber de yapılabilir. Maydanoz çayı tarifi bu şekilde yapıldıktan sonra düzenli olarak ve belirli periyotlarla tüketilebilir. Sağlık anlamında birçok faydaya sahip olan maydanoz çayının kullanım alanı oldukça geniştir.


Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler