HABER

Karadeniz'de meme kanseri arttı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldız Pekşen, Karadeniz Bölgesi'nde yaşayan kadınlarda meme kanseri hastalığına daha sık rastlandığını bildirdi.

Karadeniz'de meme kanseri arttı

Prof. Dr. Yıldız Pekşen, son yıllarda büyük artış gösteren meme kanseri konusunda kadınların daha çok bilgilendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

KADINLAR HASTALIĞI BAŞLANGICINDA YAKALAYABİLİR

Pekşen, meme kanserinin daha sık görülmesine karşın, kadınların bilgilendirilmesi sonucu erken teşhisin sağlanabileceğini söyledi. Kadınların düzenli olarak kontrollerde bulunmasının yanı sıra kendilerinin de çok basit birkaç alışkanlıkla hastalığı başlangıcında belirleyip doktora başvurabileceğini hatırlatan Pekşen, "Bu basit kontroller daha sonra yaşanacak uzun tedavi dönemini ortadan kaldıracaktır. Artık tedavisi büyük oranda gerçekleştirilen bu hastalıktan daha başlangıcında kurtulmak mümkündür" dedi.

ÇALIŞMA BAŞLATILACAK

Prof. Dr. Pekşen, başta Samsun olmak üzere Karadeniz Bölgesi'nde meme kanseri konusunda kadınları bilgilendirici çalışmalar başlatacaklarına da işaret etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler