Katarakt ameliyatlarında büyük skandal

Türkiye'deki katarakt ameliyatlarının yüzde 80'inin gereksiz olduğu iddia edildi.

Katarakt ameliyatlarında büyük skandal

Günde 150 kişinin gereksiz katarakt ameliyatı yüzünden kendilerine başvurduğunu belirten Dünyagöz Hastaneleri Grubu Başkanı Eray Kapıcıoğlu’ndan şok iddia: “Türkiye’deki katarakt ameliyatlarının yüzde 80’i gereksiz. Emeklileri Anadolu’dan otobüslerle taşıyıp gözlerini kör ediyorlar”

Dünya göz Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Eray Kapıcıoğlu, Türkiye’de son 4 yılda katarakt ameliyatlarının ciddi şekilde suistimal edildiğini söyledi. Bugün gazetesinde yer alan habere göre, Kapıcıoğlu, “Bazı hastane görünümlü klinikler bütün Anadolu’yu dolaşarak imamlar ve muhtarlar aracılığıyla emekli insanları topluyor. Bu insanları İstanbul’daki yerlerine getirerek ameliyat ediyorlar. Maalesef gözlerinde katarakt oluşmayan insanları da gereksiz yere ameliyat ediyorlar” dedi.

GÖZLERİNİ KAYBEDİYORLAR

Kapıcıoğlu, günde 150’ye yakın hastanın gereksiz ameliyat olduğu gerekçesiyle hastanelerine başvurduğunu ifade ederek, “Gerekli müdahaleyi yapmamıza rağmen bazıları gözlerini kaybedebiliyor. Bugün Türkiye- ’deki katarakt ameliyatlarının yüzde 80’i gereksiz yere yapılıyor. Kimi klinikler günde 90 katarakt ameliyatı yapıyor. Bu fiziken mümkün değil” ifadelerini kullandı.

YÜZDE 10’UNU AMELİYAT EDİYORUZ

Kapıcıoğlu, bazı kliniklerin Sosyal Güvenlik Kurumu’nu (SGK) nasıl dolandırdığını şöyle açıkladı: “Bu yerler katarakttan başka ameliyat yapamıyor. Çünkü SGK, hastane ruhsatı olmayan hiçbir yerle katarakt dışında ameliyatları karşılamıyor. O klinikler de sadece SGK’ya fatura keserek ayakta kalabiliyorlar. Biz katarakt için başvuranların sadece yüzde 10’unu ameliyat ediyoruz.”

SGK: CEZA VERECEĞİZ

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, söz konusu kliniklerin SGK denetimi altında olduğunu söyledi. Buna istinaden görüşüne başvurduğumuz SGK yetkilileri de konu hakkında kuruma çok sayıda şikayet geldiğini belirterek, “İlk belirlemelere göre gereksiz ameliyat yaptığı tespit edilen bazı merkezleri incelemeye aldık. Şikayetler doğrultusunda araştırmalarımız devam ediyor. Soruşturma tamamlandığında gerekli cezalar verilecek” ifadelerini kullandı.

sağlık haberleri

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Ben bu Dünyagöz'ün hükumet bağlantılarını çok merak ediyorum. Adamlar istedi diye daha yeni sadece katarakta SGK 'nın ödediği fiyatta 200 küsür artış oldu. Anadoludan otobüsle hasta taşıyıp, yapmadıklarını bile yaptı gösterip SGK larından vurgun yapan ilk özel kurum da Dünya Göz'dür. Başka otorite kalmadı, bu ülkede Sağlık Bakanlığı yok, SGK denetçileri yok, katarakt ameliyatı yapan doktorlar gereksiz yapıyor, hepsi kötü kaka, ama Dünya Göz süper harika, hiç gereksiz ameliyat yapmıyor! Sonra doktora saldıranlar mı dersin, doktorun hiç bir söylediğine inanmayanlar mı. İyi reklamlar Dünya Göz
Özel hastanelere gitmeye korkuyorum. Çünkü önüme bir sürü hastalık çıkaracak ki para kazansın. Sağlamsın deyipde müşteri kaybetmek ister mi hiç ? Hükümet bu suistimallere bir çare bulsun.
alın size performans sistemi,güle güle kullanın.
Aslında bu haber kanayan yaranın sadece bir parçası.Malesef özel hastanelerin çoğu böyle benim 3 yaşındaki kızıma göz ameliyatı dedi bir tanesi başka doktor ameliyat olmaz dedi sonra tedavi etti.Kayınpederime katarakt dediler daha sonra bişeyi olmadığı anlaşıldı.Hükümetimiz malesef bu konularda çok çok zayıf.Dünya kadar bakanlık binlece çalışanları var.Milli eğitim içi en boş bakanlıktır bugün ülkemizde eğitim düzeyi sıfırdır.Üniversitele Özel okullardan gelen öğrenciyle besleniyor özel okul yıllık 14-15 bin gariban nasıl okutacak içi boş bir eğitim sistemimiz var.
Okullarda göbek büyütüp maaşlarını protesto eden öğretmenleri denetleyecek bir mekanizma olması lazım.Özel okullar neden bu kadar başarılı.Tarım ve köy işleri bakanlığının işi ne,ne iş yaparlar yediğimiz herşey sağlığa sakıncalı tavuk,sucuk,peynir,zeytin,hormonlu meyve ve sebzeler bunları hiç denetleyen varmı,yaptırımı ne,hangimiz akaryakıt istasyonlarının güvenilir olduğunu söyleyebilir adamlar şehrin orta yerinde kaçak mazot satabiliyorlar (yada yapma mazot kamyoncu abiler iyi bilir) polis yokmu,jandarma yokmu nasıl bir ülkede yaşamaya başladık.Bu işler bu kadar zormu.
Dünya Göz Hst.side SGK lılara ameliyat parası yok diyor ama uygulamaya gelince çeşitli isimler altında para alıyor bizzat benden istedi ve aldılar Katarak içinde istediler amaliyat olmadım .Retina yırtığı onarımı içinde 380.00 TL fark ücreti aldılar durumu SGK yada bildirip teyit ettirecem ayrıca yanıltıcı reklam yaparak haksız rekabete yol açtıkları için Rekabet Kurulunada şikayetimi bildireceğim. Ahmet yayla
Diğer Haberler