Kemal Kılıçdaroğlu: Hayır bileşenlerinin tümü seçimde ittifak yapsın!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri için 'Hayır' bileşenlerinin tümünün seçimde ittifak yapması gerektiğini belirtip “Bir partiyi blok olarak şeytanlaştırmamalıyız” dedi. Kılıçdaroğlu, seçim ittifakı hakkında da "İktidar MHP için barajı kaldırıyor; yüzde 1 oy alsa da milletvekili çıkaracak. Koşulları eşitlemediğimiz sürece adalet olmayacak. Hem adalet diyeceksiniz hem de çifte standart olacak. Onlar yaptı biz niye yapmayalım?" ifadesini kullandı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, her partinin kendi Cumhurbaşkanı adayını çıkaracağının kesinleşmesinin ardından mesaisini parlamento seçiminde ‘Hayır’ blokundaki partilerin ittifakı üzerinde yoğunlaştırdı. Cumhuriyet'ten Erdem Gül'ün haberine göre, Kılıçdaroğlu, “Ne kadar geniş yelpaze ile seçime girilirse o kadar iyi olur. Sonuçta siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsuruysa, meşru siyasal partiyse demokrasi için bir araya gelmelerinde hiçbir sakınca yok” dedi.

“Bir partiyi blok olarak şeytanlaştırma, demokrasi düşmanı ilan etmek, bazı partilere karşı çıkmak biz böyle bir düşünce içinde değiliz” diyen Kılıçdaroğlu, “Meclis’te yan yana oturuyorlar. Kimse demiyor ki ben senin yanında oturmam. Ama oy pusulasında yan yana olmayalım diyorlar. Kağıt üzerinde yan yana olmayacak ama fiilen parlamentoda yan yana olacaksınız” ifadelerini kullandı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Marmaris dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlayarak şu ifadeleri kullandı:

"PARTİLERE KARŞI ÇIKMIYORUZ"

Bir partiyi blok olarak şeytanlaştırma, demokrasi düşmanı ilan etmek, bazı partilere karşı çıkmak biz böyle bir düşünce içinde değiliz. Saadet Partisi’ni de, Bağımsız Türkiye Partisi’ni de, Vatan Partisi’ni, İYİ Parti’yi de de istemeyenler var. Hüda-Par’ı da bir kısım istemiyor. Demokrasi ise onlar da parlamentoya girmeli. AKP’nin seçmenine de mesafeli olanlar var. Bu yaklaşımlar doğru değil.

"HAYIR'IN HEPSİYLE BİRLİKTELİK"

HDP- CHP birlikteliği zaten yok, birliktelik hayır bileşenlerinin hepsiyle olmalı. Hayır bileşenlerinin hepsiyle olursa mutlu oluruz. Herkes kendi listesiyle girsin seçime. Sadece baraj kalkıyor, ne o bana, ne de benim ona müdahalem var. Onların merkez yönetimi, cumhurbaşkanı adayı ayrı. Demokrasinin önüne konulan barajı aşmak gerekiyor.

-Her parti genel başkanının tarihsel sorumluluğu var. Demokrasinin özü çifte standardı kabul etmez. Vatandaşa, ‘Siz 12 Eylül darbe hukukunun gerektiği yüzde 10’u savunuyor musunuz? diye sorsunlar. Savunuyor mu, savunmuyor mu?

"ONLAR YAPTI, BİZ NİYE YAPMAYALIM"

İktidar MHP için barajı kaldırıyor; yüzde 1 oy alsa da milletvekili çıkaracak. Koşulları eşitlemediğimiz sürece adalet olmayacak. Hem adalet diyeceksiniz hem de çifte standart olacak. Onlar yaptı biz niye yapmayalım?

"MECLİS'TE YAN YANA OTURUYORUZ"

Meclis’te yan yana oturuyorlar. Kimse demiyor ki ben senin yanında oturmam. Ama oy pusulasında yan yana olmayalım diyorlar. Kağıt üzerinde yan yana olmayacak ama fiilen parlamentoda yan yana olacaksınız. Oy birliğiyle çıkan yasalar var, bütün partiler oy veriyor. 15 Temmuz sonrası 4 partinin grup başkanvekilinin bildirisi var. Hepsi de demokrasiyi savunuyor.

"ERDOĞAN İLE ÇATIŞIYORUZ"

Her siyasi partinin genel başkanının bu süre içinde tarihsel sorumluluğu var. Demokrasinin inşası konusunda demokrasinin özü çifte standart kabul etmez. Çünkü demokrasinin özünde, bizim gibi düşünmeyen insanların söz hakkı var ve benim de ona tahammül etmem gerekir. Biz mesela Erdoğan ile çatışıyoruz; karşılıklı söylemler sert olabiliyor. Ama bu söylem AKP’lilere yönelik değil. Tam tersine onlara sıcak mesajlar veriyoruz. Onların da sandığa gidince demokrasiden yana oy kullanmalarını istiyoruz.

"VATANDAŞ FARKINDA"

İki seçim ilk kez bir arada oluyor; yasama ve yürütme bir arada olacak. Bunun halka çok iyi anlatılması lazım. Biz bunu hayati bir seçim olarak görüyoruz. Tabanımız demokrasinin kalıcılığı açısından ve güçlenmesi açısından bu seçimde iyi mücadele edilmesi gerektiğinin bilincinde. Bir şekilde sade vatandaş seçimin öneminin farkında… Daha karamsar bir tablo çıkabilirdi.

"BAŞBAKAN YILDIRIM İSTİFA ETMELİ"

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım arasında ortaya çıkan bedelli askerlik çelişkisini “Bir Cumhurbaşkanının şehitlere saygısızlık ettiğini söyleyerek kendi partisinin Grup Başkanı ve Başbakanını istiskal etmesi yenilir yutulur değil. Yapılan davranış doğrudan Binali Yıldırım’ın kişiliğine yönelik. Ben Yıldırım’ın hazmettiğini sanmıyorum, hemen Başbakanlık görevinden ayrılmalıdır” sözleri ile yorumladı.

"GÜLEN'İ TANIMAM"

CHP’nin İYİ Parti’ye grup kurması için 15 vekil tranfer etmesi ile ilgili karar için Akşener ile eski CHP’li bakanlardan Kasım Gülek’in kızı eski DSP milletvekili Tayyibe Gülek’in evinde buluştuğu yönündeki iddialara da Kılıçdaroğlu, “Tayyibe Gülek’i sadece DSP milletvekili iken Meclis’te uzaktan bilirim. Bugüne kadar hiçbir görüşmem olmadı. Hayatım boyunca da bir arada olmadım, yan yana gelip oturup konuşmadım. Sayın Akşener ile Tayyibe Gülek’in evinde buluştuğumuz da yalan” karşılığını verdi.

"EVET DİYEN ŞİMDİ PİŞMAN"

CHP’liler şunu biliyor; Anadolu Gazetecileri buluşmasında internet medyasıyla ilgili konuşan arkadaş önümüzdeki sürecin medya açısından sağlıklı olabilmesi için CHP’nin iktidarda olması gerektiğini söyledi. Ama aday illa ki CHP kökenli olsun söylemi yanlış bir tercih. Kendilerinin beğenmediği bir tercihin vatandaşın sandığa gitmeme endişesi yaratacağı endişesinden kaynaklı bir söylem… Öyle bir aday belirleyin ki herkes herhangi bir gerekçe üretmeden gönül rahatlığıyla sandığa gitsin istiyor. Hayır bileşenleri oy kullanmaya giderse tablonun değişeceğine inanıyorum. Hayır bileşenleri de referandumda hangi noktadaysa bugün de aynı noktadalar. O dönemde sandığa gidip sadece hayır oyunu kullanacaktı, bu seçimde hem milletvekili hem cumhurbaşkanı seçecekler. Hayır oyu verdiğine ‘pişmanım’ diyen yok, ama evet oyu verenlerden pişman olan çok. Onlar da sandığa gidip oy kullanacaklar.

"YELPAZE NE KADAR GENİŞ OLURSA O KADAR İYİ"

Her partinin milletvekili adayı farklı listelerle çıkacak. Ne kadar geniş yelpaze ile seçime girilirse o kadar iyi olur. Sonuçta siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsuruysa, meşru siyasal partiyse demokrasi için bir araya gelmelerinde hiçbir sakınca yok. Her partinin cumhurbaşkanı adayı, milletvekili listesi ve yapacağı miting çalışması ayrı... Vatandaş hangi partiye oy vermek istiyorsa gidip oyunu ona basacak. Niye 12 Eylül’ün yüzde 10 seçim barajını savunuyoruz. Demokrasiyi sonsuza kadar çalıştırmak zorundayız.

"BAYKAL, PARTİ POLİTİKALARINA ELEŞTİRİ GETİRMEDİ"

Sağlık durumu iyi... Doğal olarak hem Türkiye’nin siyasetini konuştuk. Bütün konuları yakından izliyor. Söylenecekleri, belli sorumluluk duygusu içinde dile getiriyor. 15’ler olayında olumsuz yansıtmadı. Parti politikalarına yönelik eleştiri getirmedi, tam tersine desteklenmesi gerektiğini dile getirdi. Adaylık konusunu konuşmam doğru da değil. ‘Genel Başkanım isterse olur.’ Türkiye siyasetini yakından izliyor. Berrak bir hafızası var. Olayları sağlıklı tahlil ediyor, yorumluyor. Eleştiriyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 28 yorum
Yav kılıçtaroğlu Allah aşkına çene ile devlet yönetilmez. Sen gelsen başa ne yapacaksın? 1 sene de haşat edersin her şeyi. Çünkü siz iş yapmazsınız çene yarıştırır açık arar fısıltı yapar ama icraat yapmazsınız. Yani size muhalefet olur anca. Haa !! Ben olmayım da benim istediğim olsun diyorsanız, zaten senin olma şansın el şeyiyle gerdek gibi bişey. Olmaz yani !! Düşündenize kılıçtaroğlu % 55 oy almış :))) Yav hiç olacak iş mi ! Nerden bakarsanız bakın. Tavuk kendini buğday ambarında sanıyot tipi bir durum. Yani konuşmayın konuşmayın. Alsanızdansizden bi cacık olmaz. Biliyorsunuz da hırs işte
Adam haklı zaman birleşme zamanı 24 haziran son şans!!!!!!!!
keMAL ÇIK KARŞIMA DİYORDUN AHA ÇIKTI KARŞINA TAYYİP ERDOĞAN. TAYYİP ERDOĞAN ve SEN MEYDAN SİZİN OLSUN. NİYE ADAY ARIYORSUNUZ SEN ADAY OL.
Adam diyor... Partili Cumhurbaşkanlığına karşıyım... Partili Cumhurbaşkanı Tarafsız olacağım diye namus ve şeref üzerine yemin ediyor... Partili cumhurbaşkanının tarafsız olma imkanı ve ihtimali yoktur... Benim için namus şeref önemlidir... Namusumu ayaklar altına alamam... Sende tarafsızlık üzerine yemin ettin... Tutabildinmi diye soruyor... Akp başkanı hala bastırıyor... Çık karşıma aday... Ben parti başkanıyım, parti başkanın aday olmasına karşıyım diyor... Sağır sultan anladı da, akp başkanı bir türlü anmadı...
@matik GEZİ ZEKALI PARTİ BAŞKANI DEMEK ÜLKE YÖNETİCİLİĞİNE ADAY DEMEK DEĞİL Mİ NİYE PARTİ BAŞKANI OLUYOR O ZAMAN BAŞBAKANLIK MI KALDI
@matik sana güzel bır soru bugune dek kac tane partı dısı cumhurbaskanı secılmıs.veya hangısı bır ıdeolojının uzagında durmus.herkesın bır sıyası gorusu vardır kımse gotunu o yana bu yana atmasın.
@hserdogan olmayan şeyin üstüne herkes yemin eder önemli olan olanın üstüne yemin etmek...
bu işin sagı solu kalmadı bu secim akp liler ve olmayanların seçimi olacak kılıçdaroglunu tebrik ediyorum yapılması gerekeni söylemiş evet bu seferde muhalefet kazanamazsa birdaha bu ülkede seçime gitmeye gerek yok bence düşünün benim gibi milliyetci bir insan hdp oy vermeyi bile düşünecek noktaya geldimse gerisini siz düşünün artık saygılarımla lütfen iyi düşünün öyle oy verin
Söylediklerinin türkçe meali, mecliste hdp lilerle yan yana oturuyoruz sorun olmuyorda oy pusulasinda beraber olsak ne sakincasi var. Bunu diğer soyledigi ıvır zıvırlada araya karistirmis .
akepe içerisinde hala pkk ve kürtlerin ayrı devlet kurmasını savunan 10 larca vekil var.ama chp biriyle çay içse olay oluyor.
akp tehlikesi hala büyük
Ittıfaka bal hızaya gel, bu sozde partıler 2015 secımlerınde SAADET %0,7 - BTP %0,1 - DP %0,1 - VATAN %0,3 Toplam %0,12 yanı yuzde bır bıle degıl bu capulculardan ıttıfak olsa nooluuuur olmasa nolur, IYIP,ınde alacagı %5 veya 6
@7uyuyanlar08 tam ismine göre yorum yapmışsın koyun
Hep beraber akp yi tarihin çöplüğüne gömmeliyiz son pişmanlık fayda etmez
Az gelir,az....Geçen dönemdeki gibi 14 parti birleşin, yine de sonuç hüsran... Boşa kendinizi yormayın ve seçim sonucu o parti tabelalrını indirin. Zaten benim dememe anlatmama gerek yok, görüyorsunuz. Sonuçta olacağı bu.
tümünüz bir akp edemiyorsunuz ama milette de saygı duymuyorsunuz milet oyunu akp veriyor sa niye millete saldırıp devirmeye çalışıyorsunuz .. tümünüz bir akp tek parti yuh be utanmadan bir de konuşuyor ....
tümünüz bir akp edemiyorsunuz ama milette de saygı duymuyorsunuz milet oyunu akp veriyor sa niye millete saldırıp devirmeye çalışıyorsunuz .. tümünüz bir akp tek parti yuh be utanmadan bir de konuşuyor ..
Kemal beyin zerre kadar kafası çalışmıyor. Kim bir kayık getirse altına binip yelken açıyor.Sonuç; tabiki kayığı batıyor.
Hdp muhalefet bloğunda yer almak istiyor ve ancak bu şekilde 2. Tur baskanlik seçimlerinde destekleriz muhalefeti diyorlar. Ama eğri oturup dogru konuşmak lazım HDP nin içinde yer aldigi blok sağ seçmeni kaçıracaktır. Sonrasını hepimiz biliyoruz.
chp de cumhurbaşkanı olacak kapasitede bi aday demekki yokmuş,kılçıktaroğlu muhtar bile olamaz.
yani diyor kendileri mhp den ayrılan çakma ülküçüler pkk nın partisine oy versin bak chp ne güzel her evden verdi meclise getirdi yıllarca boşuna milliyetci diye dolandınız diyor fetoya veriyonuz bunlara da oy verin ne olaçak diyor
Lan oğlum neyin kafasını yaşıyorsunuz.Dolar 4'ü euro 5'i benzin 6'yı geçmiş hala Akp Chp diyorsunuz.Danki 16 yıldır başkası yönetiyor ülkeyi.Açlık sınırı 1.800 yoksulluk sınırı 5.000 iken asgari ücret 1.600( bu da fazla sizin gibilere ama neyse) 12 aylık cari açık 53,5 milyar dolar hala alkışlıyorsunuz.Kar eden şeker fabrikalarını da bir güzel satt, satacak bir şey de kalmadı hala alkışlıyorsunuz.Alkışa devam iyi uykular...
kemal amacın ne sadece erdoğan gitsin ne olursa olsunmu projen falan yok değilmi
50 yıldan fazla siyaset arenasında olan chp maalesef aynı tas aynı hamam, kendi vizyonu, politikası olmayan, halktan kopuk bir lejyonerler topluluğu, eğer chp daha önceki seçimlerde % 1 in altında oy almış partilerden medet umar hale gelmişse vay ki vay, önce kendi kendinin muhasebesini yapmadığı sürece bu partiden bir cacık olmaz.....
@kirikhanliefe Bülent arıncın akp iktidardan giderse acınızdan ölürsünüz dediği kesim hangi lejyon topluluğu,
İktidar olmak isteyen parti kin nefret kavga düşmanlık üzerine siyaset yapmadığı müddetce akparti seçmeninden oy alamaz, herifleri ac bırak ama kinsiz bırakma, biri bile eteğinden ayrılmaz
küçük partilerin sağ olanları iyi parti saadet ittifakında yer alıp barajı aşsın.chp +dsp yi barajı geçirsin...
Sizin oy vermediğiniz ama demokratik olarak meclise girmiş bir parti varsa herkes saygılı olmak zorunda. Tabii demokrasiye saygınız varsa. Siyaset rekabettir, savaş alanı değil. Homoseksüeller de, travestiler de parti kurabilir. Engel var mı? Yok. Öyleyse demokrasiye saygılıysanız hür düşünceyi ve o düşüncenin peşinden gidenleri demokrasinin bir parçası olarak kabul etmek zorundasınız. Oy verirsiniz, vermezsiniz; o başka. Demokraside halkın dediği olur.
Diğer Haberler