HABER

Kış aylarında cilt bakımı

Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Hilal Çetin, soğuk havalarda uzman kontrolünde doğru bakım yapılarak, cildin kış şartlarına karşı korunabileceğini söyledi.

Kış aylarında cilt bakımı

Dr. Hilal Çetin, özellikle kış aylarında soğuk ve kirli havanın cilde son derece zarar verdiği belirterek, bu tür havalara karşı cildin her zamankinden daha fazla ilgiye ve korunmaya ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Doğru bakım yaparak cildin kış şartlarına karşı korunması gerektiğini ifade eden Çetin, iyi bir cilde sahip olmanın yolunun öncelikle derinlemesine temizlikten geçtiğini, temizlenmemiş cilde uygulanacak her bakımın, ölü hücreler tarafından engelleneceği için etkisiz kalacağını söyledi.
Güzel bir cilde sahip olabilmek için özellikle cildin tipinin tayin edilmesi gerektiğini kaydeden Çetin, "Cildimizin neye ihtiyacı olduğunu bilmek için önce cilt tipini tayin etmek ve buna uygun ürünler seçmek gereklidir.

Cilt birkaç tabakadan oluşuyor. En üst tabakası yağ bezleri ile donatılmıştır. Bu bezlerden salgılanan lipid maddeler cildin yüzeyini örterek cildin neminin kaybolmasına engel olur. Kısaca belirtmek gerekirse cilt tipi tayini de buz bezlerin salgı miktarı göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Sık yıkama ve uygunsuz çevre koşulları bu tabakanın yok olmasına neden olur. Böyle durumlarda kaybedilen maddelerin yerine konulması önem taşır. Bu ise en iyi şekilde uygun nemlendiricilerle olmaktadır" dedi.

Kış aylarında farklı özelliklere sahip ciltlere uygulaması gereken kuralları özetleyen Çetin, "Ciltler; hassas, kuru, karma, yağlı, olgun ve lekeli olmak üzere 5 gruba ayrılır. Kışın hassas ciltlere ince, nazik, hassas ve şişkinliği saklayacak ürünler; kuru ciltlere ise yumuşaklık ve canlılık sağlayıp, nem oranını artıracak ürünler kullanmalı. Karma ve yağlı ciltler için ise yumuşak bir görünüm kazanıp, siyah noktaların azalmasına ve gözeneklerin sıkışmasına, ciltteki yağların dengelenmesine faydalı olacak ürünler tercih edilmelidir. Olgun ciltlerde tercih edilecek ürünler, zamanla oluşan kırışıklıklarla savaşmaya yardım edecek ürünler olmalıdır. Lekeli ciltler için ise teni açarak lekelerin azalmasını sağlayacak güneş koruyucu faktörlerin kullanılmasına dikkat etmelidir" diye konuştu.

Çetin, çevresel kirleticiler, sigara ve ültraviyolenin cilt üzerinde serbest radikal oluşturarak, cilt yaşlanması ve yıpranmasına katkıda bulunduğunu, bunlardan uzak durulması gerektiğini sözlerine ekledi.

KAHRAMANMARAŞ (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler