HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Klima neden koku yapar? Klimadan gelen koku nasıl giderilir?

Klimalar hem yaz aylarında hem de kış aylarında kullanılan, alandaki sıcaklığı belirli dereceye çekmek niyetiyle tercih edilen iklimlendirme cihazları olarak tabir edilmektedir. Klimalar da teknolojik cihazlar arasında oldukları için belirli dönemlerde birtakım sorunlar yaşanabilir. Bu sorunlardan biri cihazların kötü koku yapmasıdır. Peki, klima neden koku yapar ve bu koku nasıl giderilir?

Klima neden koku yapar? Klimadan gelen koku nasıl giderilir?

Klimalar birçok kişinin evinde veya iş yerinde bulunan, ortamdaki sıcaklık seviyesini mevsime göre azaltan ya da çoğaltan cihazlardan biridir. Teknolojik cihazlar arasında bulunan klimaların da diğer teknolojik cihazlar gibi dönem dönem bakıma ihtiyaçları vardır. Bakımı yapılmayan ve temizlenmeyen klimalar bazı sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu sorunlardan biri de klimadan koku gelmesi durumudur.

Klima neden koku yapar?

Evlerin vazgeçilmez teknolojik cihazları arasında yer alan klimalardan bazı durumlarda kötü koku gelebilmektedir. Klima yaz döneminde ortamı serinleten kış döneminde ise ortamı ısıtan özellikleriyle dikkat çeken cihazlardan biridir. Klimaları doğru bir şekilde kullanmak maksimum performansın elde edilebilmesi açısından büyük bir öneme sahiptir. Uzun süre kullanılıp temizlenmeyen klimalarda bir süre sonra koku problemi ortaya çıkabilmektedir.

Klimalarda en yaygın görülen problemlerin başında koku sorunu gelmektedir. Bu sorunun görülmesinin altında yatan pek çok farklı neden olabilmektedir. Klimalar da diğer cihazlar gibi belirli aralıklarda temizlenmesi ve genel bakımının yapılması gereken cihazlar arasındadır. Özellikle cihazların iç ünite bölümünde yer alan hava filtreleri çabuk toz, kir topladığı için bu durum kokunun görülmesine neden olabilmektedir.

Klimadan koku gelmesi neden olur?

Klimalar yazları ortamın sıcaklık seviyesini düşürüp serinleten, kış döneminde ise kullanılan alandaki sıcaklık seviyesini yükseltip ısıtan bir niteliğe sahiptir. İnsanlar yazın sıcaktan bunaldığında serinlemek için bu cihazları kullanmaktadır.

İlkbahar, yaz, sonbahar, kış mevsimlerinin tamamında da kullanılabilen bu cihazlardan bazı durumlarda kötü koku gelebilir. Klima cihazlarında görülen bu sorun filtre tıkanmasından kaynaklı olabileceği gibi suyun çıkışı için kullanılan hortumun tıkanmasından kaynaklı da olabilmektedir. Klimaların belirli aralıklarda temizlenmesi bu noktada oldukça önemlidir. Genel bakım için ise yetkili servislerden yardım alınmasında yarar vardır. Klimadan koku geldiğinde sorunun ana kaynağının tespit edilmesi, cihazın sağlıklı çalışması açısından büyük önem taşımaktadır.

Klimadan gelen koku nasıl giderilir?

İklimlendirme cihazı olarak da isimlendirilen klimalar bazı dönemlerde tam verim sağlayamayabilir ve bu durum cihazın çalışmamasına neden olabilir. Klimalarda en sık görülen sorunların başında kötü koku sorunu gelmektedir. Bu noktada klima kokusu nasıl giderilir konusu da ayrı bir öneme sahiptir.

Klimadan gelen kötü koku probleminin ana sebeplerinden biri hava filtrelerinde biriken toz, kir ve benzeri durumlardır. Bu durum filtre tıkanmasına yol açtığından klima zaman içerisinde koku yapmaya başlayabilir. Bir diğer etken ise su tahliye görevini yapan hortum kısmının tıkanmasıdır. Hortum tıkanması da klimadan kötü koku gelmesine neden olabilmektedir. Ayrıca klimanın çalıştığı alanın rutubetli veya nem oranı yüksek olması da bu problemin görülmesine neden olan faktörlerden biridir. Bu kötü sorunundan kurtulmanın yöntemi ise düzenli olarak bakım ve temizlik yapmaktır. Kokuya sebep olan unsurlar ortadan kaldırıldığında klimalar daha verimli ve sağlıklı çalışmaya devam edecektir.

Klimadan gelen kokular nasıl engellenir?

Yaz aylarında ya da kış aylarında kullanılan klimalarda bazı zamanlarda birtakım sorunlar görülebilmektedir. Bu sorunlardan biri kötü kokudur. Klima cihazından kötü kokunun gelmesinde birçok faktör rol oynamaktadır. Bu noktada koku yapan klima nasıl temizlenir konusu karşımıza çıkabilir.

Cihazlardan gelen kötü kokunun ana sebebinin teşhis edilmesi önemlidir. Ayrıca klimaların belirli periyotlarda temizlenmesi de gerekir. Temizliği yapılan klimalarda kötü koku sorunu görülmemektedir. Klimadan gelen kötü kokuları engellemek için izlenmesi gereken adımlar ise genel olarak şu şekildedir:

  • Klima içerisinde bulunan filtreler zaman içerisinde tıkanabilir. Bu hava filtrelerinin düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekir.
  • Hava filtresi temizlendikten sonra hoş kokuya sahip bir oda spreyi filtre kısmına sıkılabilir. Bu işlem ortama güzel bir kokunun yayılmasına neden olur.
  • Suyun tahliye edildiği hortumun nereye bağlı olduğu kontrol edilmelidir.
  • Klimaların düzenli olarak genel bakımının yapılması hem temiz kalması hem de arızaların ortaya çıkmaması açısından önemlidir.
  • Klimaların tavsiye edilen sıcaklık derecesinin altında çalıştırılmaması da dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir.

    Express

En Çok Aranan Haberler