HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Klima neden sıcak üfler, klima neden soğuk üflemez?

Klimalar kullanılan ortamın havasını tazeleyen iklimlendirme cihazı olarak karşımıza çıkmaktadır. Klima doğru kullanıldığı takdirde bir hayli etkili olmaktadır. Bu cihazlar özellikle yaz aylarında daha sık tercih edilmektedir. Ancak bazı durumlarda klimalar beklenen performansı veremeyebilir ve bu durum cihazın soğuk yerine sıcak üflemesine neden olabilir. Peki, klima neden sıcak üfler ve klima neden soğuk üflemez?

Klima neden sıcak üfler, klima neden soğuk üflemez?

Klimalar yaygın olarak yaz döneminde ortamın serinletilmesi için kullanılan bir iklimlendirme cihazıdır. Bu cihazlar yaz mevsiminde iç mekânlardaki fazla sıcaklığı dışarı atmakla görevlidir. Bu görev doğru bir şekilde yerine getirildiğinde kullanılan ortamda serinleme ve soğukluk meydana gelmektedir. Fakat bazı zamanlarda klima soğutma işlemini yapamaz ve bu durum cihazın soğuk yerine sıcak hava vermesine sebep olabilir. Bu durum klima sıcak üflüyor problemlerini ortaya çıkarabilir.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Klima neden sıcak üfler?

Klimalar yaz aylarının sıcağında serinlemek için tercih edilen teknolojik cihazların başında gelmektedir. Klimaların sağlıklı ve verimli olarak çalışabilmesi ve işlevlerini yerine getirebilmesi için belirli aralıklarda bakımının yaptırılması gerekmektedir. Bazı zamanlarda klimadan beklenen verim alınamaz ve soğutma özelliği çalışmaz duruma gelebilir. Böyle bir durumda cihaz ortamı soğutacağına sıcak hava üfleyerek sıcaklık derecesini yükseltebilir.

Klimaların soğutma etkisini kaybetmesinin altında yatan birçok farklı unsur bulunmaktadır. Klimada ciddi bir arıza oluşmuş olabilir veya filtre bölümünde tıkanmalar meydana gelmiş olabilir. Cihazın serinletmek yerine sıcak hava üflemesi, yaz döneminde kullanıcılara rahatsızlık verebilir. Genel olarak klima sıcak üflemesinin nedenleri ise şu şekildedir:

  • Öncelikle klimayı kontrol eden kumanda kontrol edilmelidir. Kumandada herhangi bir arıza varsa soğutma eylemi gerçekleşmeyebilir ve bu durum cihazın sıcak üflemesine neden olabilir.
  • Klima gazının gerekli görülenden fazla ya da az olması, cihazın çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilir ve bu nedende sıcak hava üflemesine yol açabilir.
  • Klimalarda yer alan kompresör bölümünde bazı sorunlar meydana gelebilir. Bu sorun çözüldüğünde klima daha sağlıklı bir şekilde soğutma görevini yerine getirir.
  • Klimada bulunan hem iç hem de dış ünitede arıza olabilir.
  • Boru hattında herhangi bir problem varsa bu sorun klimanın sıcak üflemesine ve dolayısıyla soğutma özelliğinin çalışmamasına sebebiyet verebilir.
  • Klimanın kart kısmında oluşan herhangi bir arıza cihazın soğutma özelliğinin aktifleşmemesine yol açabilir.
  • Basınç anahtarı problemlerinden kaynaklı klima soğuk üflemeyebilir.
  • Hava filtrelerindeki tıkanıklık cihazın soğuk hava vermesine engel olabilir.
  • Dış ünitede oluşan arızalardan kaynaklı klima sıcak hava üfleyebilir.
  • Klimanın fan kondanserinde görülen herhangi bir arıza, cihazın serinletme işlevini yerine getirmesine engel olabilmektedir.

Klima neden soğuk üflemez?

Yaz aylarının vazgeçilmez teknolojik cihazlarından biri olan klimalarda belirli dönemlerde birtakım arızalar görülebilmektedir. Bu arızalardan biri cihazın soğuk hava yerine sıcak hava üflemesidir. Bu durum kullanıcılar için klima sıcak üflüyor soğuk üflemiyor sorununun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Klimaların soğutma görevini yerine getirmemesinde birçok faktör etkin bir rol oynamaktadır. Hava filtrelerinin düzenli olarak temizlenmemesi tıkanıklık durumunun yaşanmasına neden olmaktadır. Bu sorun beraberinde cihazın soğuk hava üflememesine yol açmaktadır. Kompresör arızaları, dış üniteden kaynaklı sorunlar, termostat ayarları ya da sensör ile alakalı arızalar, klimaların soğuk hava vermemesinde yer alan önemli etkenler arasındadır.

Klima çalıştığı hâlde neden soğutmaz?

Klimalar yaz döneminde serinlemek için kullanılan cihazlardan biridir. Yaz aylarında soğuk hava etkisi yaratan bu cihazlarda zaman zaman birtakım sorunlar görülebilir. Bu sorunlardan en yaygını ise klimanın çalıştığı hâlde soğuk hava yerine sıcak hava vermesidir. Cihazın soğutma modundayken sıcak hava üflemesi, bazı arızaların varlığına işaret edebilir. Üç veya dış ünitelerde yer alan fanlarda arıza olabilir.

Filtrelerin uzun süre temizlenmemesi tıkanıklık sorununa yol açabileceğinden bu durum cihazın soğutma etkisinin çalışmasına engel olabilir. Klimaların düzenli olarak temizliğinin yapılması ve senede bir kere genel bakımının yaptırılması, olası problemlerin görülme sıklığının azalmasında büyük bir role sahiptir.

En Çok Aranan Haberler