HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Klima neden su akıtır? Klima su akıtıyorsa ne yapmalı, çözümü nedir?

Klima her mevsim döneminde rahatlıkla kullanılabilen teknolojik cihazlardan biridir. Özellikle yaz döneminde sıcak havalar insanları çok bunalttığı için pek çok kapalı alanda daha sık tercih edilmektedir. Klimalarda bazı dönemlerde birtakım arıza ve sorunlar görülebilmektedir. Bu sorunlardan biri cihazdan su akmasıdır. Su akması sorunu cihazda bir arızanın olabileceği anlamına da gelmektedir. Peki, klima neden su akıtır ve klima su akıtıyorsa ne yapmalı, çözümü nedir?

Klima neden su akıtır? Klima su akıtıyorsa ne yapmalı, çözümü nedir?

Kış yaz fark etmeksizin her mevsimde kullanılabilen klimalarda bazı durumlarda çeşitli arızalar meydana gelmektedir. Bu arızalar arasında en sık görüleni ise cihazın su akıtması problemidir. Bu sorun klimanın su akıtması neden olur konusunu da karşımıza çıkarabilmektedir. Yaz aylarının kurtarıcısı olarak görülen klimalarda rastlanılan su akıtma problemine neden olan birçok ciddi faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerin ortaya çıkarılması klimanın verimli çalışması adına ayrı bir öneme sahiptir.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Klima neden su akıtır?

Kapalı ortamların vazgeçilmez teknolojik cihazlarından biri olan klimalar, yaz döneminde ortamı soğutma etkisine sahipken, kış aylarında ise ortamı ısıtma etkisine sahiptir. Klimalar iç ve dış olmak üzere totalde 2 farklı üniteden meydana gelmektedir. Su akıtma sorunu her 2 ünite bölümünde de görülebilmektedir.

İç üniteden suyun akması cihazda bazı arızaların var olduğu anlamına gelebilmektedir. Günümüzde klima kullanan birçok kullanıcı su akıtma sorunu ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu durum çözülmediğinde daha ciddi arızalar da ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak klima su akıtması nedenleri ise şöyledir:

Klimayı oluşturan iç ünite bölümünün dengesinde sorun olması
Fan ile alakalı sorunların meydana gelmesi
Klima gazının gerektiğinden fazla ya da gerektiğinden daha az olması
Hava filtrelerinde kir, tozdan dolayı tıkanmanın oluşması
İç ünite kısmında bulunan plastik bölümde aşınma, çatlaklık gibi problemlerin olması
Klimada bulunan bakır boru bağlantısında nemden kaynaklı yoğuşma olayının ortaya çıkması
İç ünite kısmının kirlenmesi
İç ünite bölümünde buzlanma olayının oluşması
Kullanılan ortamdaki nem dengesinin bozulması ve nem oranının yüksek olması
Drenaj hortumunda meydana gelen çatlaklık, aşınma gibi problemler de klimanın su akıtmasına neden olabilmektedir.

Klima su akıtıyorsa ne yapmalı?

Her mevsim kullanılan klimalarda bazı dönemlerde birtakım aksaklıklar meydana gelebilmektedir. Bu aksaklıklardan biri cihazdan su akmasıdır. Klimanın su akıtması cihazda bir problem olduğuna işarettir. Klimalar iç ve dış üniteden oluştuğu için her iki kısımda da su akıtma sorunu görülebilmektedir. Dış üniteden suyun akması normal olarak kabul edilirken iç ünite için aynı durum geçerli değildir. Dış ünitenin montaj ve kurulumu doğru yapıldığında suyun akması normaldir. Eğer su akışı yoksa kurulumdan kaynaklı bir problem ortaya çıkabilmektedir. İç üniteden su akıyorsa bu bir arıza olarak kabul edilir. Klima su akıttığı takdirde yapılması gerekenler ise genel olarak şöyledir:

  • Öncelikli olarak drenaj hortumunun kontrol edilmesi gerekebilir. Hortumun uç bölümü açıksa sorun yoktur. Ancak uç bölümünde tıkanma varsa temizlenmesi önemlidir.
  • Klimanın çok uzun süre çalışması ve çalışırken de ortamdaki nem dengesinin yüksek olması hava çıkış bölümlerinden su damlamasına neden olabilir. Böyle bir durum karşısında fan hızı seviyesi yükseltilerek yeniden çalıştırılmalıdır.
  • Hava filtresinde tıkanma meydana geldiğinde iç ünite kısmından su akabilir. Bu filtrenin çıkartılarak temizlenmesi, su akması sorununun giderilmesinde etkilidir.

Klima su akıtıyor tehlikeli mi?

Klimalarda en yaygın görülen problemlerden biri iç ünite bölümünden suyun akmasıdır. Su akıtması sorununun altında yatan birçok farklı sebep olabilmektedir. Filtrelerin tıkanması, drenaj hortumundaki tıkanıklıklar, yanlış montaj ve kurulum, cihazın çok uzun süre kullanılması gibi faktörlerden kaynaklı klimalarda su akması sorunu meydana gelebilir.

Klimadan akan su sağlık açısından zararlı olmaktadır. Bu su ağır metal içermekle birlikte zehirleyici bir etkiye sahiptir. Klimadan akan suyun altında yatan sebepler daha ciddi olduğunda teknik servisten yardım alınması önemlidir.

En Çok Aranan Haberler