Korkutan açıklama: Daha da kötüye gidecek

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings İdari Yöneticisi James McCormack, ABD ile Çin arasındaki ticaret gerginliğinin daha kötüye gidebileceğini ve ABD'nin ticaret açığının artabileceğini bildirdi.

Korkutan açıklama: Daha da kötüye gidecek

McCormack, "Project Syndicate" adlı uluslararası düşünce platformunun internet sitesinde yayımlanan makalesinde, ABD ile Çin arasında artan ticari gerginlik hakkında değerlendirmede bulundu.

ABD'nin ticaret açığını düşürme hedefiyle Başkan Donald Trump hükümetinin Çin ile ticaret mücadelesi başlattığına işaret eden McCormack, "Ancak doların güçlenmesi ve genişleyen mali politika nedeniyle yakın gelecekte ABD'nin ticaret dengesinin kötüye gitmesi neredeyse kesin." ifadesini kullandı.
McCormack, ABD'nin Çin'e uyguladığı veya planladığı gümrük tarifelerine karşılık Pekin'den eşit derecede misilleme geldiğini hatırlatarak, Trump'ın geçen ay ABD'nin Çin'den ithal ettiği bütün mallara gümrük vergisi uygulayabileceğini söylediğini anımsattı.

ABD'de artan faiz oranlarının ve hızlanan ekonomik büyümenin Amerikan dolarını desteklediğini aktaran McCormack, ABD'de ekonomik koşulların ülkede ticaret açığının daha fazla artacağına işaret ettiğini belirtti.

"ÇİN TİCARET GERGİNLİĞİNİ ARTIRABİLİR"

McCormack, ABD ile devam eden ticaret gerginliğinde Pekin hükümetinin önünde 3 seçenek olduğunu belirtti.

Çin'in teknoloji transferi ve fikri mülkiyet konularında teslim olarak ticaret savaşını yumuşatabileceğini kaydeden McCormack, ancak ülkenin bu seçeneği düşünmediğini savundu.

McCormack, ikinci seçenek olarak, "Pekin hükümeti, ABD'ninkinden daha yüksek oranda ve daha geniş gümrük tarifeleri uygulayarak ticaret gerginliğini arttırabilir." yorumunda bulundu.

Üçüncü seçenek olarak ise McCormack, Pekin hükümetinin yuanın dolar karşısında düşmesine izin vererek, ABD'nin Çin'e uyguladığı gümrük tarifelerinin etkisini dengeleyebileceği görüşünü paylaştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 32 yorum
ne çin ne abd.. hiç bir şey olmaz. Olan TÜRKİYE gibi EKONOMİSİ ZAYIF ülkelere olur.
çok beklersin hain ezzikk
@hinterlandtime HALA AKILLANAMADIN..İNSAN KENDİNİ BİLMELİ..GÖRMUYORMUSUN DUNYADA GUCLU OLMAK İÇİN MEHTER HİÇ LAZIM DEGİL GAZ DA.. AKIL EGİTİM VE URETİM ŞART...BİR AKILLAN YAHU MİLLETİ BÖLECEGİNE
@serdar_akdeniz_1983 Türkiyenin ekonomisi zayıfsa içerdeki destek yerine köstek olan dolarları satın dendikçe gidip inadına dolar alan, dolar yükseldikçe tayyip gidecek diye sevinen abd ve batı hayranı işbirlikçiler yüzünden zayıf
@hinterlandtime Bölücümüsün Fetocumusun anlayamadık.. Ama KÖR olduğun besbelli !!!!!!
@serdar_akdeniz_1983 bravo arkadaşım seni tebrik ederim vallahi
@manavmehmet2000 bende aynısını senin için düşünüyorum
@serdar_akdeniz_1983 sen hala 1950 ile 2001 yılları arasında kaldın sanırım bir an önce 2018 yılına gelmenş önemle rica ederim
esed bizi kurtar al suriyelileri paramız bitti onları besliye besliye türk halkı bitti
eyyy abd nin rakipleri; zerre aklınız var ise doları yükseltin... abd ancak dolar yükselince batar... gönül ister ki bir dolar 100 bin lira, 10 yüz bin yuan, yüz yüzbin ruble olsun...trilyon sterlin avro olsun...
Amerika şu an resmen kumar oynuyor. Çünkü Amerikanın ticari olarak tek rakibidir Çin. Hatta ilerleyen zamanda dünyanın ekonomik olarak yeni süper gücü olacağı bile konuşuluyor. Trump delisi boşa çabalıyor bence.
Çin Çin Çin Çin.
Dünya ülkeleri Türkiye ile bir olup abdyi bitirecrk ister inanın ister inanmayın Türkiye batacak diyenler abd yanlısı hain alçaklar dır.
@cirkinakafilinta merak etme hiç bir ülke batmaz, sadece köleliğe devam edersin o kadar...
Ne bu? İnsanlara amerika batacak fikrini mi aşılamaya çalışıyorsunuz. Bırakın bu ucuz numaraları.
Şu amerika muhtar gıbı her şeye atlıyor dünyayı istediği gibi oynatmaya çalışıyor...Buna uymak istemeyen tüm ülkelere ya darbe yada ekonomik sıkıntı aracalığıyla müdahale ediyor ve destek görüyor...Arkadaş az insanlık onurunuz olsun ya bu dünya kimsenin tapulu malı değil amerikadaki çocuk hergun oyun oynayıp şeker yiyorsa bunu afrika daki çocugunda yapmaya hakkı var suriyedeki çocugunda....Başka birini ezerek sömürerek büyümüş lafta medeni olmuş tüm ülkeler gözümde bir hiçtir..hükümetler gelip geçer. devleti millet yaşatır DEVLEtin ARKASINDA DURUN !!!!
adam gibi başlık atın be kardeşim
Dünyadaki dolar yükselişi bir noktadan sonra abd yi vuracak kendileri de biliyor. şuan hedef ülkeleri test edip tehditle istediklerini yaptırmaya çalışıyor. unutmayın ticaret dünya üzerinde dolar ile yapılıyor. pahalılık olacağı için ihracat ve ihracat rakamları kendilerini vuracak.
GECE ABD KAZANMIŞ GÖRÜNSEDE GÜNDÜZ OLUNCA ABD ÇOK KAYBEDECEK BU TRUMPIN BAŞINI YİYECEK ABD EKONOMİK ÇÖKÜNTÜYE GİRECEK
Türkiye ye hiç bir şey olmaz. önümüzü kesemeyecekler. tamamen blöf geçiyorlar acaba diz çöktürebilirmiyiz? çok beklersiniz. içerideki ve dışarıdaki hainler amacınıza ulaşamayaksınız.
Haydi Çin başarılar
ABD ÇILDIRMIŞ
Şuraya yazıyorum.Bu trump abdyi batıracak
HA GAYRET TERÖR ÖRGÜTÜ ABD ! BU YAPTIKLARIN SON ARTİZLİKLERİN DADINI ÇIKART !!
Cin haydi sana başarılar
bundan boyle ekonomi gorun .az kaldi bi kaşık suda bogulacaklar.
beter olsun ABD
lebel_2018 Haklisin birde bunu içimizdekiler anlasa... şimdii durum bu olunca göbek atan çok
Yaşasın Bağımsız Türkiye dolar umrumda değil felaket tellallığı yapmayı bırakın Türkiye artık asla boyun eğmezz
kokudan sikayet etmek yok
Nasıl bir başlık bu böyle?
Çin’in yükselemesi köfteden.. Kaçtane ABD şirketi var Çinde ? Çin’in kaç tane var AbD’de.. ey yavrun admlarım bir apple bile 1 trilyon dolar be..
Diğer Haberler