KPSS başvuruları başladı! ÖSYM Başkanı Aygün'den KPSS açıklaması

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) lisans düzeyi başvuruları alınmaya başlandı. 13 Temmuz'a kadar başvuruların devam edeceği KPSS ile ilgili olarak ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün açıklama yaptı.

KPSS başvuruları başladı! ÖSYM Başkanı Aygün'den KPSS açıklaması

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, lisans düzeyinde gerçekleştirilecek KPSS'nin Genel Yetenek-Genel Kültür ile Eğitim Bilimleri oturumları 6 Eylül'de yapılacak. Alan Bilgisi Testi 12-13 Eylül'de, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) ise 20 Eylül'de uygulanacak.

Sınava başvurular, bugünden itibaren 13 Temmuz'a kadar yapılabilecek.

Adaylar, başvurularını ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden yapabilecek.

ÖSYM BAŞKANI AYGÜN'DEN AÇIKLAMA

ÖSYM tarafından 20 Eylül'de düzenlenecek ÖABT'te bazı yeniliklerin olduğuna işaret ederen ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün , "ÖABT bu yıl da 18 branşta uygulanacak. Ayrıca ÖABT'yi geçtiğimiz yıl 30 ilde uygulamıştık, bu yıl ise adaylarımızın sınav merkezlerine rahat ulaşımını sağlamak için sınavı 81 il merkezinde yapacağız." dedi.

Halis Aygün, adayların, 12-13 Eylül'de yapılacak KPSS Alan Bilgisi Testi oturumlarına rahat ulaşımını sağlamak için sınavın yapılacağı il sayısını artırdıklarını belirterek, "Geçen yıl 17 il merkezinde düzenlediğimiz KPSS Alan Bilgisi Testi oturumlarını bu yıl 30 il merkezinde düzenleyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Bunun yanında 27 Aralık'ta düzenlenecek 2020-KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi'nin (DHBT) yapılacağı il sayısını 17’den 30'a çıkardıklarını da açıklayan Aygün, "Sınava katılacak tüm adaylarımıza şimdiden başarılar diliyorum." ifadesini kullandı.

ÖĞRETMENLİK ALAN BİLGİSİ TESTİ (ÖABT) 18 ALANDA YAPILACAK

ÖSYM tarafından düzenlenen ÖABT bu yıl, Türkçe, ilköğretim matematik, fen bilimleri/fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, lise matematik, fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil (İngilizce), rehber öğretmenlik, sınıf öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği, imam hatip lisesi meslek dersleri öğretmenliği ve beden eğitimi öğretmenliği olmak üzere toplam 18 alanda uygulanacak.

Kaynak: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
BU SINAVIN CİDDİYE ALINACAK HİÇBİR YÖNÜ YOK SADECE BÜTÇE AÇIĞINI KAPATMAK MAKSADIYLA MİLLETTEN PARA TOPLAMAYA YARAYAN NE İDİĞÜ BELİRSİZ YANDAŞLARIN ATANMASI İÇİN USULEN YAPILAN BİR SINAV ÇÜNKÜ KAÇ PUAN ALIYORSAN AL ATANAMIYORSUN EN SON 86,95 PUAN ALDIM KPSS B GRUBUNDAN A GRUBUNDAN İSE 82 ,455 KPSS37 İLE 78 İLE 86 PUAN ARASI ALMIŞ OLMAMA RAĞMEN TERCİH YAPIYORSUN AKP Lİ İSEN ÇOK DAHA DÜŞÜK PUANLARLA ÖRNEĞİN 62 PUANLA ANTALYA MALİYE VERGİYE MEMUR OLARAK ATANIYORSUN YANDAŞ DEĞİLSEN BENİM GİBİ YILLARDIR 80 ÜZERİ PUAN ALMAMA RAĞMEN ATANAMIYORSUN ONUN İÇİN BOŞUNA VAKTİNİZ PARANIZI HARCAMAYIN İŞ BUL
İşte ülkemizdeki bir dandik olay daha bu. Alan sınavlarının sınırlı illerde yapılması. Zamanında biz daha fazlasını çektik. Sadece Ankara, İzmir, İstanbul vardı. O kadar sene geçti hala daha 81 ilin 81inde de yapamıyorlar şu sınavları. Zaten halk ekonomi sebebiyle sıkıntılı. İşsiz gençlerimiz ailesine yük olduğu için dertli. Bir de üstüne sınav olmak için şehir dışına gidiyorlar, yol masrafı, yiyecek masrafı, barınak masrafı derken bir de üstüne sınav ücretleri kafadan en az 1000 lira gidiyor. Kazanılacağı bile belli olmayan, yoğun rekabetin olduğu bir sınav için. Yazık gençlerimize yazık...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler