Kremlin: YPG çekilmezse Türk ordusu tarafından ezilecek

Rusya'dan dün imzalanan Soçi mutabakatının ardından açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ve Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyiyle ilgili vardıkları mutabakata ilişkin olarak, Kürt güçlerin Barış Pınarı Harekatı alanından çekilmemeleri halinde Türk ordusu tarafından ezileceklerini söyledi.

Kremlin: YPG çekilmezse Türk ordusu tarafından ezilecek

Kremlin Sözcüsü Peskov'a, Rusya ve Türkiye'nin Soçi'de anlaşmış olasına karşın Kürt güçlerin sınırdan çekileceğinden emin olmadığını söyleyen ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin söz konusu açıklaması soruldu.

Peskov soru karşısında, "ABD son yıllarda Kürt güçlerin en yakın müttefikiydi. Nihayetinde ise ABD Kürtleri terk etti, hatta bir bakıma onları aldattı. Kürtleri sınırda bırakıp onları neredeyse Türklerle savaşmaya ittiler" dedi.

Kürt güçlerin sınırdan çekilmemeleri halinde buralara yerleştirilmesine karar verilen Suriye sınır muhafızları ile Rus askeri polisinin çekilmek durumunda kalacağı uyarısında bulunan Peskov, "O zaman da geriye kalan Kürt oluşumlar Türk ordusunun silindirinin altına girecek" ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Soçi'deki altı saati aşkın süren görüşmelerinde varılan mutabakat kapsamında Suriye'deki Kürt güçlerin, Türkiye sınırındaki 30 kilometrelik alandan çekilmelerine karar verilmişti.

Anlaşma Suriye sınır muhafızları ile Rus askeri polisinin, Barış Pınarı Harekatı alanı dışında kalan sınır hattına girmelerini de içeriyor. Türk ordusunun şu anda mevzilendiği Barış Pınarı Harekatı alanından ne zaman çekileceğine dairse henüz bir anlaşamaya varılmış değil. Ancak Rus ve Türk güçler operasyon alanı sınırlarının batısı ve doğusunda ortak devriye gerçekleştirecekler.

S400 AÇIKLAMASI

Rus askeri ihracat şirketi Rosoboroneksport’un Genel Müdürü Aleksandr Miheyev, Rusya’nın Türkiye’ye S-400 hava savunma sisteminin füzeler de dahil olmak üzere tüm unsurlarının sevkiyatını yaptığını ifade etti.
Gazetecilere konuşan Aleksandr Miheyev, Türkiye’ye füzeler de dahil, S-400’lerin tüm unsurlarının sevkiyatının tamamlanıp tamamlanmadığı yönündeki soruya “Evet” yanıtını verdi.

Miheyev, “Lojistik ve sevkiyat konusunun üstesinden başarıyla geldik. 72 uçuş gerçekleştirildi. Her şey net bir şekilde yapıldı, hiçbir aksama olmadı” dedi.

Miheyev, sözleşmenin planlanan süreden önce yerine getirildiğini vurguladı.

Miheyev, Rusya ve Türkiye’nin şimdi yeni S-400’lerin sevkiyatının yapılması konusunu görüştüğünü ifade etti.

“Şimdi opsiyonu, finans modelini ve sevkiyat sürecini konuşuyoruz” diyen Miheyev, S-400’ün Türkiye’ye sevkiyatı sözleşmesi çerçevesinde üretimin yerelleştirilmesine ilişkin soru karşısında detay vermeyerek,
“Üretimin yerelleştirilmesi programı nihai aşamadaki bir konu” ifadesini kullandı.

Miheyev, ayrıca S-400 sevkiyatı çerçevesinde eğitim programının devam ettiğini ekledi ve “Eğitim programı tamamlandığında sistem Türkiye tarafından kullanıma geçirilecek” dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 41 yorum
Güçlü TÜRKİYE...tesekkürler reis
fazla gaza gelmeyin ..bunların ne zaman ne yapacağı belli olmaz..
pinpon topu turkiye bir amerikanin kucagina bir rusyanin kucagina guclu olsaydi durdurmazdi harekati adam yazdigi mektupla ne kadar guclu oldugunu gorduk tak diye durdurdu harekati
@bodylove1608 cevap vermeye değmeyen fikirsiz ve aşağılık kompleksi olan bu değilse bundan kötüsü hain olan hamam böceğinin tekisin. Sizin gibileri okuyunca miğdem bulanıyor,
@gurelmas sadece kiskaniyor psikopat, bosver onu, baska hükümetler 80 senedir niye bosaltamadi siniri?
işte bu...
Bunu anlamışsınız çok şükür siz yardımcı olamayın gölge etmeyin yeter
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler