HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Kurban nasıl kesilir, kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?

İslam inancında kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş, temel ihtiyaçları ve borçlarından başka nisap miktarı mala sahip olup seferi olmayan her Müslümanın yerine getirmekle yükümlü olduğu malî bir ibadettir. Her yıl Kurban Bayramı öncesinde en sık sorulan sorulardan biri ise "Kurban nasıl kesilir?" sorusudur. Küçükbaş veya büyükbaş kurban kesimi yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Peki, kurban nasıl kesilir?

Kurban nasıl kesilir, kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?

İslam dininde kurban kesmek önemli bir ibadettir. Müslümanların kurban keserken ise uyması gereken belirli kurallar vardır. Kurban Bayramı yaklaşırken, ibadetlerini eksiksiz yerine getirmek isteyen Müslümanlar "Kurban keserken nelere dikkat edilmeli?" sorusunu sıkça sorarlar.

Kurban nasıl kesilir?

Dini anlamda, kurban kelimesi ibadet niyetiyle belirli koşulları taşıyan hayvanın uygun şekilde kesilmesini ifade eder. Bu ibadetin usulüne uygun yapılması büyük önem taşır ve titizlikle uygulanması gerekir.

Kurban kesiminde ilk olarak dikkat edilmesi gereken, hayvanın eziyet çekmeden ve mümkün olan en az acıyı hissederek kesim işleminin yapılmasıdır. Bu nedenle, kurbanlık hayvan kesim yerine götürülürken zorlanmamalı ve eziyet edilmemelidir. Kesim alanı temiz ve hijyenik olmalıdır. Kesim işlemi mümkünse profesyonel bir kasap tarafından yapılmalıdır. Kesim için keskin bir bıçak ve diğer gerekli ekipmanlar hazır bulundurulmalıdır.

Kurban kesmeden önce niyet edilir. Kurbanlık hayvan eziyet etmeden, usulüne uygun bir şekilde yatırılır. Hayvan yatırıldıktan sonra kıbleye yönlendirilmelidir. Kurban kesilirken “Bismillahi Allahü ekber” denilir.

Usûlüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Bıçağın tek bir hamlede hızlı ve kesin bir şekilde kesim yapması önemlidir. Kesim sonrası hayvanın kanının tamamen akması beklenir. Kan akışı tamamen durduktan sonra kesim işlemi tamamlanmış olur.

Hayvanın derisi yüzülür ve et parçalarına ayrılır. Bu işlem de hijyenik koşullarda ve dikkatlice yapılmalıdır. Kurban eti, genellikle üçe bölünerek bir kısmı ihtiyaç sahiplerine, bir kısmı misafirlere ve bir kısmı da aileye ayrılır. İslam dininde, fakirlere yardım etmek ve paylaşmak büyük önem taşır.

Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?

Kurban kesimi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. İlk olarak, usûlüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gereklidir. Bu şekilde yapılan bir kesim sırasında, kanın akıp boşalmasını beklemeden hayvanın omuriliğinin hemen kesilmesi mekruhtur. Bu konuda etlik kesim ile kurbanlık kesim arasında bir fark yoktur.

Ayrıca, hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına ve derisinin yüzülmesi gibi diğer işlemlere başlanmamasına özen gösterilmelidir. Kesim sırasında hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve boğazlama işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir. Eğer kesim alanında birden fazla hayvan bulunuyorsa, bu hayvanların kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmaları engellenmelidir. Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır.

En Çok Aranan Haberler