HABER

Las Vegas'taki silahlı saldırgan postacılık yapmış, vergi dairesinde çalışmış

Tarihinin en kanlı saldırısıyla sarsılan ABD’de, herkes bu soruya cevap arıyor: Neden? 59 kişinin katili Paddock'un trafik cezası bile yok... Paddock ile ilgili en çok konuşulan konuların başında kumar düşkünlüğü geliyor. Katliamdan bir hafta öncesine kadar günde 30 bin dolarlık poker oynadığı tespit edilen katilin, yüklü miktardaki kumar borcundan dolayı bu eylemi yaptığı da tahminler arasında.

ABD'nin otelleriyle ünlü Las Vegas kentinde pazar gecesi düzenlenen katliamın yankıları sürüyor. Emekli muhasebeci olan 64 yaşındaki Stephen Paddock'un açık havada konser izleyen 30 bin kişi üzerine 32'nci kattaki otel odasından kurşun yağdırmasının ardından 59 kişi yaşamını yitirmiş, 527 kişi yaralanmıştı.

ABD yakın tarihinin en kanlı silahlı katliamını gerçekleştirdikten sonra intihar eden katil Paddock'un neden böyle bir eylem yaptığı hakkındaki soru işaretleri en çok konuşulan konu oldu.

Trafik cezası dahil olmak üzere hiçbir adli sicili bulunmayan, 400 bin dolarlık bir evde yaşayan, gayrimenkullere sahip olan, iki küçük uçağı bulunan ve çevresindekilerin anlattığına göre maddi durumu "milyoner" sayılacak kadar iyi olan Paddock'un motivasyonu hakkında öne çıkan detaylar ise şöyle:

DAKİKADA 800 MERMİ

Mandalay Bay isimli otelden hedef gözetmeden rastgele havadan kurşun yağdıran Paddock'un saldırı için kullandığı odasında 10 çanta içerisinde 16 otomatik tüfek ile 7 silah bulundu. Las Vegas Şerifi Joe Lombardo, saldırganın evindeki aramalarda da 18 silah ve binlerce merminin yanı sıra saldırganın aracında amonyum nitrat bulunduğu bilgisini verdi. En ucuzu bin dolar (3 bin 500 TL) olan silahların tamamının Paddock'a ait olduğu, silahlardan en az bir tanesinin dakikada 800 mermi sıkabilecek kapasitede tam otomatik olduğu bildirildi.

BABASI DA FBI LİSTESİNDE

Silahları günler öncesinden otel odasına taşıyan ve iki farklı pencereden katliam için atış pozisyonu alan Paddock'un hiçbir askeri eğitimi olmadan tüm bu hazırlıkları nasıl yaptığı hakkında bir bilgi verilmedi.

Route 91 Harvest isimli müzik festivali yapılan alana yönelik silahlı saldırıyı yapan Paddock'un babası Benjamin Hoskin Paddock'un FBI'nın "en çok arananlar" listesinde olduğu ortaya çıktı.

Amerikan medyasının paylaştığı 1969'a ait ilanda, Benjamin Hoskin Paddock'un 8 yıl boyunca FBI'nın en çok arananlar listesinde yer aldığı ifade ediliyor.

FBI, banka soygunculuğu, araç hırsızlığı ve silah taşıma gibi suçlardan aranan baba Paddock'u "psikopat", "silahlı ve tehlikeli" olarak niteliyor.

IŞİD İLE BAĞLANTILI DEĞİL

Saldırının ardından terör örgütü IŞİD, katliamı yapan Paddock'un kendilerine bağlı bir yalnız kurt olduğunu ileri sürdü. Ancak bu iddia FBI tarafından yalanlandı. Yakın çevresi, Paddock'un hiçbir siyasi organizasyona veya örgüte üye olmadığını açıkladı.

Düzenlediği katliama kadar "sıradan bir vatandaş" olarak bilinen eski muhasebeci Paddock'un 59 kişiyi öldürmesinin ardından akıllara gelen bir diğer soru akli dengesinin yerinde olup olmadığı. Ancak bu konuya ilişkin bir bilgi ortaya çıkmadı. İki kez evlenip boşanan, çocuğu olmayan katilin şimdiki sevgilisiyle de normal ilişki yaşadığı düşünülüyor.

POSTACILIK YAPMIŞ

ABD'nin Las Vegas kentinde silahlı saldırıda 59 kişiyi öldüren Stephen Paddock'un daha önce postacılık yaptığı ve vergi dairesinde çalıştığı bildirildi.

Öte yandan Las Vegas Şerifi Joseph Lombardo, saldırıda hayatını kaybeden 59 kişiden 56'sının kimliğinin belirlendiğini açıkladı.

'KUMAR BORCU' İDDİASI

Paddock ile ilgili en çok konuşulan konuların başında kumar düşkünlüğü geliyor. Katliamdan bir hafta öncesine kadar günde 30 bin dolarlık poker oynadığı tespit edilen katilin, yüklü miktardaki kumar borcundan dolayı bu eylemi yaptığı da tahminler arasında.

ABD medyasında yer alan haberlere göre Paddock geçen hafta Filipinler'de bir banka hesabına 100 bin dolar para transferi yaptı.

BAŞKAN TRUMP'A TEPKİ
Öte yandan ABD Başkanı Trump'ın saldırgan için "O hasta ve deli bir adam" sözleri sosyal medyada tepki gördü. Rice Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Craif Considine, Trump'ın San Bernardino saldırısından sonra ' İslam bizden nefret ediyor' dediğini, ancak beyaz bir Amerikalı daha büyük bir saldırı yapınca 'hasta ve deli' diyerek olayı hafifsediğini söyledi.

İŞTE BU SİLAHLARLA ÖLÜM YAĞDIRDI
Stephen Paddock'un kaldığı odanın ve saldırganın silahlarının fotoğrafları servis edildi. Saldırgan Stephen Paddock'ın ateş açtığı otel odasında 23, evinde 19 silah bulundu. Arabasında ise amonyum nitrata ulaşıldı.

(SABAH / AA)


Geri Dön