Mahkemeden İBB Meclisi'nin çalışma gün sayısı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin çalışma gün sayısını 5'ten 2'ye düşürerek AK Parti'nin eylül toplantılarının 5 gün olmasına ilişkin önerisini oylatmadığı belirtilen İmamoğlu'nun uygulamasıyla ilgili mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Mahkemeden İBB Meclisi'nin çalışma gün sayısı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı

İstanbul 10. İdare Mahkemesinde açılan davada, dosyadaki bilgilere göre, İBB Meclisi'nin 7 Temmuz 2019 tarihli toplantısında Başkan İmamoğlu, meclisin çalışma gün sayısını 5'ten 2'ye düşürdü.

Bunun üzerine meclis toplantılarının kaç gün yapılması gerektiği üzerine tartışma başladı. AK Parti, İBB Meclisi'nin kurulduğu günden beri haftanın 5 günü toplandığını, 2 günlük sürenin çok yoğun gündemin görüşülmesine yetmeyeceğini savundu.

Başkan İmamoğlu ise meclis toplantıları için 2 günün yeterli olabileceğini öne sürdü. AK Parti grubu, eylülde yapılacak meclis toplantılarının 5 gün boyunca yapılmasına ilişkin öneride bulundu. Ancak İmamoğlu, bu yöndeki teklifini oylamaya sunmadan reddetti.

AK Parti İBB Meclis Üyeleri Ömer Çetinkaya ve Faruk Gökkuş, İmamoğlu'nun tasarrufunu yargıya taşıdı. İstanbul 10. İdare Mahkemesinde açılan "yürütmeyi durdurma" davasında İmamoğlu'nun uygulamasıyla ilgili mahkeme kararını açıkladı.

'İŞLEMİN HUKUKA AYKIRILIĞI AÇIK'

İmamoğlu'nun uygulamasının telafisi imkansız zararlar doğuracağı belirtilen kararda, "Dava konusu işlem eylül ayında yapılacak meclis toplantısına ilişkin olması ve toplantıdan önceki aşamaya ilişkin olması sebebiyle telafisi imkansız zararların doğacağı aşikardır. Açıklanan nedenlerle, hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin, uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayılı kanunun 27. maddesi uyarınca teminat almaksızın yürütülmesinin durdurulmasına karar verildi." denildi.

İstanbul 10. İdare Mahkemesinin 9 Ağustos 2019 tarihinde verdiği bu karara, İstanbul Büyükşehir Belediyesi itiraz etti. İBB avukatı Şuğle Kınık'ın yaptığı itirazı da İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 6. İdare Dava Dairesi görüştü.

  1. İdare Dava Dairesi, 5 Eylül 2019 tarihinde oy birliğiyle itirazı reddetti. Dairenin ret kararında, "2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununu 27. maddesi uyarında dava dosyasındaki bilgi ve belgeler incelenerek işin gereği görüşüldü. Dayandığı hukuki ve kanuni nedenler karşısında, itiraz istemine konu edilen mahkeme kararı, dairemizce de uygun görülmüş olup, itiraz istemine ilişkin dilekçede ileri sürülen iddialar sözü edilen yürütmenin durdurulması isteminin kabulü yolundaki kararın kaldırılmasını gerektirecek nitelikte bulunmadığından itirazın reddine oy birliğiyle karar verildi." hükmüne yer verildi.

'MECLİS KARAR VERİR'

AK Partili meclis üyesi Ömer Çetinkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hem idare mahkemesinin hem de istinaf mahkemesinin kendilerini haklı gördüğünü belirtti.

Belediye meclisinin iradesinin bir başkasına bırakılamayacağını dile getiren Çekinkaya, şunları kaydetti:

"İBB Başkan Ekrem İmamoğlu, 'meclisi istediğim zaman açar, istediğim zaman kapatırım' anlayışında. Böyle bir şey kanunda yok. Belediye meclisi, encümen ve başkanlık gibi ayrı organdan oluşuyor. Meclis, karar organıdır. Tüm şartlarını başkana bıraktığımızda bu olmaz. Meclisin ne zaman ve ne kadar çalışacağına yine meclis karar verir. İmamoğlu, yetkisi olmadığı halde ağustosta verdiğimiz önergemizi oylatmayarak reddetmişti. Bu işlemi hukuka aykırıydı. Bunun üzerine mahkemeye başvurduk. Mahkeme bizi haklı, onu da haksız buldu ve işlemini iptal etti."

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 139 yorum
Fazla çalışırsa hdp ve Bodrum'a gezmeye nasıl gidecek kendince haklı
@cuneytengin1975 AKP bu zamana kadar çok çalışıyordu ya.! Öncekilerin cemaatlere para göndermeye zaman yetmiyordu!
Haftanın Beş günü çalışıpta naapsın Ekrem Başkan? Utanmadan birde Mahkemeye verip Zorla Çalıştırmak istiyorlar.. Tam bir Kölelik Düzeni! CHP Seçmeni GERİZEKALI Değil! "Tatil Bana Yakışıyor" diyen Ekrem Başkan'ı nekadar Kıskandıkları birkez daha ortaya çıktı. Ne Karar alırlarsa alsınlar! Ekrem Başkan biryolunu bulur Yine Tatiline gider! Yaşa Ekrem Başkan! Tatil Sana Yakışıyor
Dünyadan gökyüzüne bakıldığında bir evrenin birde bu ülkenin adaletsizliğin sonu yok
@palermo_2019 darbe gune rte de tatildeydi marmariste???her koldan saldırı...hizmet etmesin isteyenler var..bu resmen vatan hainligi..mecclis toplantılarında karar alınır 5 gun devamlı karar alınmaz..toplantıdan icraate vakit kalmaz cunku akp liler resmen toplantıları sulandırıp uzatıyorlar..
@cuneytengin1975 her koldan saldırı...hizmet etmesin isteyenler var..bu resmen vatan hainligi..mecclis toplantılarında karar alınır 5 gun devamlı karar alınmaz..toplantıdan icraate vakit kalmaz cunku akp liler resmen toplantıları sulandırıp uzatıyorlar..
Alttaki oy oranina bakarsan cevabini ogrenirsin
@palermo_2019 Padişahım çok yaşaaaaa :) demeyi unutmuşun
@cahitcihat iyi giydirmişsin ustad bana yer kalmaış :)
@palermo_2019 21 sene haftanın tam günü çalışıldı da ne oldu. Haftada 5 gün ne çalışması ya... Sahaya ne zaman ineceksiniz vatandaş ile ne zaman bir araya gelinecek de dertler dinlenecek. 5 gün Belediye de kollar havaya kabul kollar havaya ret bunu mu yapaçaksınız...Belediyecilik bu mudur
@cuneytengin1975 15 Temmuzda da tatilde olanlar vardı. Önemli olan olay meydana gelince ne yaptığın.
AKAPE nin emrindeki yargıcık
CHP Seçmenini Gerizekalı Sanıyorlar. "Tatil Bana Yakışıyor"diyen Ekrem Başkan'ı nekadar Kıskandıkları ; Bu Kararla birkez daha Günyüzüne Çıkmış oldu.
@jomba Tatil parası olan herkese yakışıt lakin halk İmamoğlu nu tatil yapsın belediye işçilerini işten çıkarsın ve finansal düzenleme yani zam yapsın diye gece gündüz halka hizmet etsin diye seçti
En son yorumlarda ; 66alper1905'in yorumunu Okumayanlar okusunlar! görsünler herşey güzelmi oluyor yoksa berbat mı.. %92 engelli Kardeşini bundan böyle hastaneye götürmek için Araç vermeyecekmiş Belediye.. Kardeşine üzüldüm ama; Kendisine asla! Bu Sahtekâr Yalancılara Oy vermenin Pişmanlığını bir ömür boyu yaşasın. Çok yazdık. "anlatmak birşey ifade etmiyor! Yaşasinlar ve Görsünler CHP'nin Belediyecilik anlayışını" demiştik. Oda yaşayacak
Imamoğlu engellendikce halkın gözünde devleşiyor..
Salonlarda insanları oyalayarak sahaya inmesi engelleniyor.Bu kadar çalışmaya heveslilerde meclisteki toplantılara bir bakmanızı öneririm kaç tane millet vekili katılıyor? Malesef ülkemizde denetleme kurumları düzgün çalışmadığından sadece belrdiye başkanları,valiler,kaymakamlar sahaya indiği zaman gerekli düzen gösterilmektir.Halk için yapılan işlerde halk önemsenmemektedir. Unutmayınki en büyük denetleme kurumu her zaman halkın kendisidir ve bu hakkınızı sonuna kadar kullanın.
saçma sapan konuşma başkanım sahada , taksilere,dolmuslara,suya,isparka kim zam yaptı lütfen beyfendi
@sailor_2019 Aslında 2 gün yeter. Meclis toplantılarını izliyorum. Akp liler sürekli 15 temmuz, Fetö, pkk diyerek toplantıyı sabote edip olabildiğince iş konuşulmamasını sağlayıp toplantının gündemini değiştirmeye çalışıyorlar. Asıl amaç İmamoğlunu yavaşlatmak ve halk ile ilişkisini koparmak. İmamoğlunun her gittiği ilde nasıl karşılandığını görüyorlar.
@sailor_2019 On numara yorum olmuş,Anlayana,kardeş ağzına sağlık,
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler