HABER

Menopozda AB standardının altındayız

Kadın Sağlığı Uzmanı Opr. Dr. Zehra Demir, Türkiye'deki kadınların 5 yaş önce menopoza girdiğini öne sürerek, "Türkiye'deki kadınların ortalama yaşamının 26 yılı menopozla geçiyor" dedi.

Menopozda AB standardının altındayız

Kayseri Özel Hüma Sağlık Merkezi tarafından Hilton Otel'de, "Menopoz ve Osteoropoz" konulu seminer düzenlendi. Seminere konuşmacı olarak Kadın Sağlığı Uzmanları Opr. Dr. Erşad Batmaz, Opr. Dr. Gönül Özsipahi, Opr. Dr. Zehra Demir ve Psikiyatr Arzu Demir katıldı. Sempozyumda yaptığı konuşmada Türkiye'deki kadınların menopoza girme durumlarını değerlendiren Opr. Dr. Zehra Demir, Türkiye'deki kadınların ortalama yaşamlarının 26 yılının menopozla geçtiğini kaydetti.

"ÜLKEMİZDE 50'Lİ YAŞLAR YERİNE 46'LI YAŞLARDA GİRİLİYOR"

Kadın Sağlığı Uzmanı Opr. Dr. Demir, "Türk kadınları maalesef AB standartlarının altında menopoza giriyor. Menopoza 50'li yaşlarda giriliyor. İstatistiksel olarak AB'de bu yaş 51'dir. Ancak ülkemizde ise 46'dır. İyi beslenemeyen zayıf kadınlar, rakımı yüksek yerlerde yaşayan kadınlar, sigara içen kadınlar, hiç doğum yapmamışlar ve eşinden ayrılan dul kadınlar 46 yaşından önce menopoza girebilir. Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) raporlarına göre kadınların ortalama yaşam ömrü 72 yıl olarak gösteriyor, ancak 46 yaşında ise menopoza giren kadın, ömrünün 26 yılını menopozla geçirecektir. Ama menopoz dönemi neden bu kadar önemli ki; çünkü kadının sosyal maddi, manevi olgunluğa eriştiği, hayatının en önemli olacağı bu dönemde menopozun kendinden, yaşamından götürdükleriyle yaşamak zorunda kalması kadından çok şey götürecektir. İşte kadın yaşamında menopoz bu derece önem arz etmektedir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler