HABER

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz: Yapılmış en bilimsel, en çağdaş müfredat

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yeni müfredata ilişkin, "Kesinlikle eskisinden daha iyi olacak. Yapılmış en demokratik en bilimsel en çağdaş müfredat" dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, memleketi Sivas'ın Gürün ilçesinde Ulu Cami bahçesinde düzenlenen bayramlaşma programına katıldı.

Burada yaptığı konuşmada bayramlaşmanın önemine işaret eden Yılmaz, "Uluslararası toplumda Türkiye'yi güçlü kılacak, Türk milletini müstesna yere getirecek en büyük değerimiz birlik ve beraberliğimiz, bu büyük millet, asil, cesur ve kahraman millet." diye konuştu. 15 Temmuz'da milli iradenin gasbedilmeye çalışıldığını ancak 16 Temmuz sabahı milletin daha güçlü hale geldiğini vurgulayan Yılmaz, "Yedi düvele şu mesaj verildi; bir daha bu milletin milli iradesine, hakkına, hukukuna el uzatabilmek mümkün değil. Bu millet simsiyah bir geceyi aydınlık bir güne çevirdi." ifadelerini kullandı.

Yılmaz, darbe girişimine rağmen 2017 yılında Türkiye'nin büyüme oranının yüzde 5'in üzerine çıkacağını kaydetti.

"HÜKÜMET BÜTÇESİNİN YÜZDE 20'Sİ EĞİTİME AYRILDI"

Birlik ve beraberliğin önemine dikkati çeken Yılmaz, bayramlaşmaların yaşatılması gereken önemli bir gelenek olduğunu vurguladı. Bakan Yılmaz, Türkiye'nin iyi yolda gittiğini, yoksullukla ve cehaletle mücadelede eğitimin önemli payının olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Merkezi hükümet bütçesinin yüzde 20'sini eğitime ayırdık. 2002'de biz geldiğimizde merkezi hükümet bütçesinden eğitime ayrılan pay yüzde 10'du, yani 11 milyar lira ayrılıyordu. Şimdi 122 milyar ayırıyoruz, bütçenin yüzde 20'sine tekabül ediyor. Ne yaptık bunlarla? Yeni yeni derslikler, yeni yeni okullar yaptık. Birçok yere bakıyoruz saray gibi okullarımız var. Saray gibi okullar yapıyoruz. Niçin? Daha kaliteli eğitim vermek için. Türkiye'de derslik başına düşen öğrenci sayısını 36'dan 24'e düşürdük. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı da önemlidir. 28'lerden 17'ye düşürdük. 300 binin üzerinde derslik yaptık, 580 binin üzerinde öğretmen ataması gerçekleştirdik, daha kaliteli eğitim olsun diye. Fatih Projesi'ni başlattık."

Daha kaliteli eğitim alınsın diye müfredatı değiştirdiklerini dile getiren Yılmaz, "Kesinlikle eskisinden daha iyi olacak. Yapılmış en demokratik, en bilimsel, en çağdaş müfredat. İstiyoruz ki evlatlarımız daha iyi yetişsin." dedi.

Yılmaz, Türkiye'nin yarınının bugünden daha iyi olacağını sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön