HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Mobil klima rehberi: Nedir, nasıl çalışır, iyi soğutur mu? Avantajları ve dezavantajları

Sıcak yaz günlerinde serinlemek ve ortamı soğutmak için yaygın olarak klimalar tercih edilmektedir. Klima yaşam alanlarını daha konforlu bir hâle getirmede önemli bir rol oynamaktadır. Günümüzde farklı boyut ve tasarımlara sahip klima çeşitleri vardır. Mobil klima da bu klima türlerinden biridir. Peki, mobil klima nedir, nasıl çalışır, iyi soğutur mu, avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Mobil klima rehberi: Nedir, nasıl çalışır, iyi soğutur mu? Avantajları ve dezavantajları

Klimalar gerek tasarımları gerekse ergonomik yapılarıyla öne çıkan iklimlendirme cihazları olarak bilinir. Bazı klima modelleri duvara monte edilip sabit bir alanda kullanılırken bazıları ise taşınabilir klima özelliğine sahiptir. Taşınabilir olmasından kaynaklı kurulum gerektirmeyen bu klimalar, istenilen her alanda güvenli ve rahat bir şekilde kullanılabilmektedir.

Mobil klima nedir?

Mobil klima adından da belli olduğu üzere herhangi bir yerden başka bir alana kolaylıkla hareket ettirilerek taşınabilen bir klima türüdür. Hafif olmasıyla öne çıkan bu klimalar aynı zamanda portatif klima adıyla da anılmaktadır. Klima kullanımı özellikle yaz mevsiminde daha fazla artmaktadır. Bunun nedeni ise sıcaklık seviyesinin yükselmesinden kaynaklıdır.

Dışarıdaki kavurucu sıcaklık kapalı alanlarında da ısınmasına ve nem dengesinin bozularak nem seviyesinin artmasına neden olmaktadır. Klimalar bu durumu tersine çevirerek ortamdaki sıcaklığı düşürür ve nem oranını da azaltarak, insanların daha rahat nefes almasını sağlamaktadır. Seyyar klima olarak da adlandırılan mobil klimalarda diğer klimalar gibi dış ünite ihtiyacı yoktur. Kolayca istenilen yere taşındığı için her yerde kullanıma uygundur.

Mobil klima nasıl çalışır?

Serinletmenin ya da sıcaklık seviyesini yükseltmenin yeterli gelmediği mekânlarda mobil klimalar devreye girmektedir. Montaj ve kurulum gerektirmeyen bu cihazlar taşınabilir niteliği sayesinde istenilen her alanda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Özellikle yaz aylarında tercih edilen bu klimalar kullanılan mekândaki havayı alıp soğutma özelliğine sahiptir. Soğutulan hava tekrar kullanılan ortama verildiğinde ortamdaki sıcaklık seviyesi düşmekte ve insanlar serinlemektedir. Bu klimalar aynı zamanda kış mevsiminde de kullanılan klimalar arasındadır. Sadece konutlarda değil yazlık gibi başka alanlara da kolay bir şekilde taşınabilmektedir. Küçük boyutlara sahip olan mobil klimalar, istenilen her alanda kullanıma uygundur.

Mobil klima iyi soğutur mu?

Mobil klimalar bir diğer adıyla portatif klimalar, kış aylarında kullanılan ortamı soğuturken yaz döneminde ise bulundukları mekânları soğutma etkisine sahiptir. Kullanımı son derece basit olan bu klima modelleri farklı boyutları ve tasarımı ile dikkat çekmektedir. Yüksek güçte soğutabilen ya da ısıtabilen bir özelliğe sahip olan bu klimalar özellikle küçük alanlarda kullanıldığında daha verimli sonuç vermektedir. Çocuk odası, oturma odası gibi küçük iç mekânlarda kullanıldığında istenilen ısıya ya da soğuya daha kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca doğru kullanıldığı takdirde oldukça dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

Mobil klima avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Mobil klimalar birçok kişi tarafından taşınabilir özelliğinden kaynaklı tercih sebebi olmaktadır. Mobil klimaların birçok avantajı da mevcuttur. Mobil klima avantajları genel olarak şöyledir:

  • Seyyar özelliğinden kaynaklı istenilen her mekânda rahatlıkla kullanılabilir.
  • Montaj ve kuruluma ihtiyaç duyulmamaktadır.
  • Dış üniteye gereksinim olmadan çalışabilir.
  • Kullanımı kolaydır.
  • Hem ısıtma hem de soğutma nitelikleri vardır.
  • Birbirinden farklı tasarıma sahip türleri mevcuttur.
  • Düzenli olarak filtre temizliği yapıldığı sürece uzun süre kullanıma uygundur.
  • Diğer klimalara nazaran bütçe dostudur.

Mobil klimalar taşınabilir olmasından kaynaklı her alanda kolay bir kullanım sunmaktadır. Bu klima türlerinin avantajları olduğu kadar dezavantajları da olabilmektedir. Bu tür klima modelleri küçük alanlarda daha iyi soğutma veya ısıtma etkisi yaratırken büyük ve geniş alanlarda aynı etkiyi yaratamayabilir. Geniş mekânlarda beklenen performansı gerçekleştirememesi, mobil klima dezavantajları arasında sayılabilmektedir.

Express

En Çok Aranan Haberler