Nadir görülen hastalıklar için Meclis araştırma komisyonu kurulacak

ALS, SMA, MS ve DMD ile kesin tedavisi bilinmeyen diğer hastalıkların, tedavi ve bakımlarında karşılaşılan zorlukların çözümü amacıyla Meclis araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin TBMM kararı Resmi Gazete'de yer aldı.

Nadir görülen hastalıklar için Meclis araştırma komisyonu kurulacak

Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS), Spinal Müsküler Atrofi (SMA), Multipl Skleroz (MS) ve Duchenne Musküler Distrofi (DMD) ile kesin tedavisi bilinmeyen diğer hastalık türlerine ilişkin mevcut durumun tespit edilip, tedavi ve bakım yöntemlerinin belirlenmesi, hastaların ve yakınlarının problemlerine ilişkin çözüm yöntemlerinin geliştirilmesi amacıyla Meclis araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin TBMM kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, ALS, SMA, DMD, MS hastalıklarında ve kesin tedavisi bilinmeyen diğer hastalıklarda uygulanan tedavi ve bakım yöntemleri ile bu hastalıklara sahip kişiler ve yakınlarının yaşadıkları sorunların ve çözümlerinin belirlenmesi amacıyla Anayasa'nın 98'inci, İçtüzük'ün 104 ve 105'inci maddeleri uyarınca bir Meclis araştırması açılmasına karar verildi.

Söz konusu karara göre, 12 üyeden oluşacak komisyonun çalışma süreleri başkan, başkanvekili, sözcü ve katip seçimi tarihinden başlamak üzere 3 ay olarak belirlendi. Komisyon üyeleri gerektiğinde Ankara dışında da çalışabilecek.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
DERDİ VEREN DERMANIDA VERİR SAÇMALAIĞINDAN SONRA DERTLİYİ VEKİLLERMİ KURTARACAK.SÖZDE DUA EDİN KURTARABİLİRSE ALLAH KURTARSIN.
@berkuygurc inançsızlığını bu kadar belli etme muhtaç olursun.
Babam Als den vefat etti.Bu hastalıklar nörolojik bir hastalık olup tedavisi şuan olmayan dünya devletleri tarafından tedavisi araştırılan bir hastalıktır.İnanırsınız inanmazsınız ben bu hastalığı muterem bir kişiye sordum Als Babanın kanındaki bir protoin Babanı zehirliyor hangi dokusuna hangi hücresine o zehir dokunuyorsa orası erimeye başlıyor dedi.Şuan ki teknoloji onu zararsız bir protoin olarak görüyor ama o zehirlenmiş bir protoin 20 yıl sonra belki bulabilirler dedi.Birde Baban kaynatılmamış bir peynir yediği için o peynirden bulaşmış bu zehir dedi.Allah tüm hastalarımıza yardım etsin.
İlaç bulamayan hastalar ne olacak peki buna da bir çözümünüz var mı??
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler