Nairobi Havalimanı'nda yangın

Kenya'nın başkenti Nairobi'de bulunan uluslararası havalimanında büyük bir yangın çıktı.

Kenya Havalimanları İdaresi (KAA) Jomo Kenyatta Uluslararası Havalimanı'nın kapatıldığını ve yolcuların tahliye edildiğini açıkladı.

Ulaşımdan sorumlu devlet bakanı Michael Kamau yangının "çok şiddetli" olduğunu söyleyip insanların havalimanından uzak durmasını istedi.

Bölgeden gelen görüntülerde havalimanının ana terminal binasından alevlerin yükseldiği gözüküyor.

İçişleri Bakanlığı Twitter üzerinden yayımladığı mesajda, gerekli kişiler hariç havalimanında bulunan herkesin tahliye edildiğini, ve yangının kontrol altına alındığını açıkladı.

Yangının çıkış nedeni henüz kesinleşmezken, yaralanan veya ölenlerin olup olmadığı konusunda da henüz bir açıklama yapılmadı.

Pek çok uzun menzilli uçuşların yapıldığı Jomo Kenyatta Uluslararası Havalimanı, diğer Afrika ülkelerine sağladığı bağlantılardan dolayı bölgede önemli bir konumda.

Su 'sıkıntısı'

Nairobi'den aktarılan bilgiler şehirde gökyüzünün büyük bir bölümünün kara dumanla kaplandığı yönünde.

Terminal dışında valizleriyle bekleyen yolcular yangını büyük şokla izliyor.

Havalimanında bulunan BBC muhabiri David Okwembah, bölgeye pek çok ambulans ve itfaiye aracının sevk edildiğini söylüyor.

Bölgeden aktarılan bilgiler havalimanının gümrük ve gelen yolcular bölümlerinin büyük zarar gördüğü yönünde.

BBC Nairobi muhabiri Anne Soy, konuştuğu bir yetkilinin itfaiye araçlarındaki su seviyesinin çok düştüğünü, ve tankerlerle havalimanına su getirildiğini belirttiğini aktarıyor.

Uçuşlar başka havalimanlarına yönlendirilmeden önce inen son uçaklardan birinde olan Julian Kyula, uçaktan kara dumanı görebildiklerini söylüyor.

Kendisi, inebilmelerine rağmen havalimanının biraz uzağında olan kargo terminaline sıkışıp kaldıklarını ama güvede olduklarını ekliyor.

Yolculara fazla bilgi verilmediğini belirten Kyula, "Herkes sakin, mürettebat sakin, uçaktan inebildik." dedi.

Havalimanına uçakların inmesine izin verilmezken tüm uçuşlar da iptal edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler