HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Nasıl AFAD gönüllüsü olunur? AFAD gönüllüsü olmak için ne yapmak gerekir?

AFAD, açılımı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı olan, her türlü acil ve afet durumlarında yetkilendirilmiş olan tek kurumdur. Farklı başka kurumlar ile birlikte de çalışabilir. Hedefleri ve amaçları doğrultusunda ülkenin, vatandaşların can ve mal güvenliğini korumak ve olası felaketlerden önce bilgilendirme yapmak, önlem almak gibi durumlardan sorumludur.

Nasıl AFAD gönüllüsü olunur? AFAD gönüllüsü olmak için ne yapmak gerekir?

Türkiye’nin afet ve acil durumlarda tek ve en yetkili kuruluşu olan AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) ülkenin, ülke vatandaşlarının olası tüm afetlerden olabilecek en az şekilde etkilenmesini ya da öngörülen felaketlere karşı hazırlıklı olmasını sağlamakla yükümlüdür. AFAD, toplumun tüm acil ve afet olayları durumları hakkındaki farkındalığını da artırmayı hedeflemiş olan bir kurumdur. Stratejik planlar dâhilinde amaçları ve hedefleri halkın ve ülkenin güvenliğine ve bilincine yöneliktir.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Nasıl AFAD gönüllüsü olunur?

AFAD amaçları ve hedefleri şu şekilde özetlenebilir:

 • Sürekli olarak gelişim gösteren bir kuruluş olmak.
 • Toplumdaki afet ve acil durumlar hakkındaki farkındalığı arttırmak
 • Halkın ve ülkenin olası acil ve afet durumlarına karşı hazırlıklı olmasını sağlamak
 • Uluslararası alanda da bu konuda öncü bir kuruluş olmak
 • Odakta risk barındıran bütünleşik bir afet yönetimi anlayışını benimseyerek bunun diğer tüm sektörlere de aktarılmasını sağlamak

İsteyen vatandaşlar, bazı şartları yerine getirdikleri takdirde AFAD gönüllüsü olarak bu kuruluşun bir parçası da olabilirler. Bunun için eğer tüm şartlar uygunsa başvuru yapılabilir. Başvurular şahsen, kısa mesaj ile, telefon hattı ile ya da dijital ortamdan yapılabilmektedir. AFAD gönüllüsü olmak için başvuru yapılmadan önce şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartların başında ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gelir. Gönüllü AFAD üyesi olmak için gerekli koşullar şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bulunmak
 • 15 yaşını doldurmuş olmak
 • AFAD gönüllüsü olmak için resmi başvuruda bulunmuş olmak

AFAD gönüllü başvurusu nasıl yapılır?

15 yaşını doldurmuş olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, AFAD gönüllüsü olabilmek için başvuru yapma hakkına sahip olur. AFAD gönüllüsü olabilmek için başvurular şahsen AFAD şubelerine giderek de yapılabilir. Ancak daha kolay ve hızlı olarak internet üzerinden başvuru yapmak da mümkündür. Herhangi bir acil durum ya da afetler öncesinde, sırasında ya da daha sonrasında görev almak isteyen gönüllülerin başvuruları kabul edildikten sonra, gönüllüler belli eğitimlerden geçerler. Eğitimler üç farklı seviye ile sınıflandırılmıştır.

AFAD gönüllüsü olmak için başvuru yapmak isteyenler e devlet üzerinden başvuru yapabilirler. Ayrıca AFAD’a ait resmi internet sitesi ya da mobil uygulamasından da başvuru gerçekleştirilebilir. AFAD gönüllü başvurusu yapmak için:

E-Devlet üzerinden başvuru yapılacaksa,

 • Kişiye özel e-Devlet şifresi ve kimlik numarası ile sisteme giriş yapılır.
 • Açılan sayfada arama butonuna AFAD gönüllülük yazılır.
 • Sayfadaki gerekli kısımlar doğru ve eksiksiz olarak doldurulur.
 • Onay butonuna tıklanır.
 • Gönüllülük başvurusunun onayı da bu sayfa üzerinden takip edilebilir.

En Çok Aranan Haberler