Öğretmenlik eğitimi değişiyor! YÖK'ün yeni öğretmenlik lisans programları nasıl olacak?

YÖK'ün koordinasyonunda güncellenen ve yarın kamuoyu ile paylaşılacak toplam 25 öğretmenlik lisans programı, ilk kez 2018-2019 öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanacak. Öğretmenlik bölümüne yeni giren öğrenciler, yeni sistemle eğitilecek.

Öğretmenlik eğitimi değişiyor! YÖK'ün yeni öğretmenlik lisans programları nasıl olacak?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) koordinasyonunda güncellenen 25 öğretmenlik lisans programı, yarın düzenlenecek toplantıda kamuoyuna tanıtılacak.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI VE YÖK BAŞKANI TANITACAK

YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, Kurulun koordinasyonunda iki yıl önce güncellenmesine başlanan öğretmenlik lisans programlarının tanıtımı amacıyla yarın YÖK'te bir toplantı düzenlenecek.

Toplantıya, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın yanı sıra Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın da katılımı öngörülüyor.

öğretmenlik

ÖĞRETMENLİK LİSANS PROGRAMI SİL BAŞTAN

Kamuoyu ile paylaşılacak güncellenen toplam 25 öğretmenlik lisans programı, ilk kez 2018-2019 öğretim yılından itibaren uygulanacak. Mevcut programlarla eğitime başlayan öğrenciler, aynı şekilde eğitimlerini sürdürecek. 2018-2019 öğretim yılında eğitime başlayacak öğrenciler ise eğitimlerine yeni programlara göre devam edecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 62 yorum
EĞİTİM 16 YILLIK BİR SÜREÇTİR..15 YILDA 8 SİSTEM DEĞİŞTİRDİNİZ.. SİZ BU İŞİ BIRAKIN KARDEŞİM.. BAŞARAMADINIZ..
ALLAH SİZİ NASIL BİLİYORSA ÖYLE YAPSIN BECERİKSİZ LİĞİNİZİN CEZASINI ÇEKİYORUZ...
Ah güzel ülkem,ne?hale geldin be...uyan artık uyan,yoksa çok geç olacak...
Hiiiç merek etmeyiiin... Yine; dağ, fare doğuruuuur...!! Yine; din temelli ve bilimden uzak bir sistem ile çıkarlar milletin karşısına... Ne demişti, bir ünv. rektörü olacak adam... "bize, cahil insanlar gerek... tahsilli görünce, tüylerim diken diken oluyor.." Daha ne beklenir ki, böylesi adamlardan..?? Yazık...yazık...vaaah ülkem, vaah ki milletime...!!
hiç şaşırmadık
Yine bir nesli yok edeceksiniz anlaşılan. Her gelen eğitim sistemini değiştiriyor, belli bir düzen içinde asla gitmiyor. Olan çocuklarımıza oluyor yazık
nesili yok ettiler, darısı tez zamanda kendilerinin başına
istedikleri cahil ve koyunları yetişdirler ama ülke mahvoldu
Her yıl eğitimde birşey değişir. Amaç devamlı sistem değiştirerek mağdur bir ülke yaratmak
EĞİTİMDE DEVRİM İSTİYORSANOZ OYLAR İNCEYE. ERDOĞAN EĞİTİMİ DAHA DA BATIRACAK. ŞUAN Kİ HALİ ZATEN YÜZ KARASI.
Deneme tahtası oldu eğitim.önce binlerce mezun ne olacak onu çözün,bırakın durmadan var olanı değiştirmeyi.Bu arada aklı olan o rektörlerden uzak olmak için üniversite bile okumaz!
ne bu ya her sene sil baştan geçmişi özler olduk
Yahu bu bakan efendi daha geçenlerde Eğitimde Çağ Atladık diye açıklama yapmadı mı ? Şimdi ne değişikliği bu, yine mi Kandırıldık... :(
Türkiyede siyasi iktidarların eğitimi bir düzene oturtma gibi bir sıkıntısı ve isteği olamaz.çünkü yaptıklarını sorgulayacak hesap soracak kişi sayısının çoğalmasını istemezler.et fiyatlarının yüksek olmasıda iktidarların işine gelir.proteinsiz kalan beyinler tamda onların istedikleridir.
ülkeye bu kadar fazla zarar veren bir iktidar daha yok tarihimizde. eğitim sağlık tarım.. hepsinin de içine ettiniz beceriksiz herifler.
Herifler yine eğitimin içine edecekler, yeter be cidden yeter, 72 ülke arasında sonlardayız ve hatta kendi dilinde okuduğunu kavrayamayan nesilden sonrası yok yok yok, siz yol yapın ekmek banalım, cami yapın içinde siyaset yapın, bir de size kul köle olacak imam yetiştirin, bir prof. da dediği gibi iyi eğitimliler mevcut iktidara karşı tehlike oluşturuyor ve hain oluyormuş
Zam yapar gibi eğitimide dolara bağladı bunlar
öğrenciler ve öğrenimin içine ettiler, sıra öğretmenlere geldi herhalde
Eğitimi inşaat zihniyetiyle düşünürseniz daha çok yapıp yıkarsınız! ama en sonunda o moloz yığını sizin üstünüze devrilir. Eğitim bir sistem ile yönetilmeli, yapboz ile değil. Bir sistemin devamlılığından emin değilsen onu uygulamaya koyamazsın üzernde belki yıllarca çalışırsın. Bir adam sabah kalktığında bugün neyi değiştirsem diye düşünür ve uygulanırsa bu iş olmaz. Acil müdahalede en önemli şart neydi, bilmiyorsan müdahale etme! geri dönüşü zor yaralar açtınız eğitimde. olan zavallı yavrularımıza oldu, dünya standartlarından çok uzakta kaldılar!
Artık tek yapacakları şey kaldı.Onu da adım gibi biliyorum.Eğer bu seçimi de kazanırlarsa şeker fabrikaları gibi eğitimi de özelleştirecekler.Demedi demeyin.
Yap boz alışkanlığından hala vazgeçmemişler. Örnek arıyorlarsa KÖY ENSTİTÜLERİNİ incelesinler
9 milyonluk israil ,dünyaya eğitimi ve vatansever yurttaşları sayesinde kafa tutuyor.
bu da değişir !
yaz boz tahtasına benzedı egıtım bre cahıller
bakan degistikce sistemde degisiyor
merak etmeyin daha cahilini yetiştirtemezler
bence isapetli olmuş. öğretmen kaliteli ve donanımlı olması egitimede ki en önemli ayaklardan biri.
yeni sisteme çok alistirmayin kendinizi ayrılması zor olur
BECERİKSİZLER...
yazıyı okurken aklım yapılan yorumlara gitti. şimdi kesin bizim vatandaş henüz açıklanmadan yerden yere vuruyordur. yanılmamışım. inanılır gibi değil. ortada bir sorun var ve müdahale istenmiyor. ancak sorundan yana da dert yanılıp bedduada ediliyor. iyiki bakan ben değilim bu vatandaşla akıl hastası olur insan.
bu hükümete verecen belediye işi başka bir iş yapamıyorlar..
Şuan tek derdimiz bu!Dünya da yansa biz bildiğimizi okuyacağız diyorsunuz.
nasıl devrimki bu olay? Daha açıklanmadı bile.
Eğitim sistemi bilerek çökertildi
Hayatında bir gün bile milli eğitimin hiçbir kademesinde 1 dakika bile öğretmenlik yapmamaış akademisyenlerin bu işi yönetmesi çok mantıksız.Her kademeden mesleğinde tecrübeli öğretmenler bu sürece dahil edilmezse hiçbir şey değişmez.Ne zamanki bu toplumu yönetenler eğitime önem verir işte o zaman ülkemiz gerçek manada huzura ve refaha erişir.
@hakan_tasli_1981 cehaleti öven bir siyasi görüşün yönettiği ülkede eğitimin yükseltilmesinden bahsediyorsun, komik olmuş biraz :)
sadece üniversite eğitiminde kalmamalı öğretmenliğe başladıktan sonrada yeterlilik sınavı uygulanmalı ki başarılı dinamik geleceğe güvenle bakan nesiller yetiişsin
@edipvar - Eğer yetersiz bir durum varsa en baştan okula alınmamalı; okulu başarıyla bitirip, 50 tane sınavdan geçerek öğretmen olanları rencide etmeye, kimsenin hakkı yoktur.
@edipvar kesinlikle haklısın, bu söylediğin şey siyasetçilere, doktorlara, askere, polise... her kesime uygulanmalı, ilk günkü vasfını yitirmiş kişi görevden alınmalı, mesela bundan 2 yıl önce söylediği ile bugün söylediği birbirinin zıttı olan siyasetçiler de öyle.
EĞİTİMDE 6 AYDA BİR DEVRİM GÖRECEĞİMİZ GÜNLER ÇOK YAKINDIR. SANIRIM BİR ŞEYİ TAM ANLAMIYLA AĞZA YÜZE BULAŞTIRMAK BU OLSA GEREK. ANADOLUDA BİR ATA SÖZÜ VARDIR BİLMEDİĞİN KONUYU GİT MEKTEBİNDE OKU. TEK BİLDİĞİ DİL ÇAT PAT TÜRKÇE OLAN İNSANI DIŞ İŞLERİNE MÜSTEŞAR ATARSAN KİM BİLİR EĞİTİMDE DE KİMLER NERELERE ATANIYORDUR.
Her yıl sil baştan.Allah öğretmenlere ve öğrencilere sabır versin.hükümet kendi zihniyetini fetonun yerine yerleştirecek diye acıyı hep birlikte yaşıyoruz.eskiden fetonun yarattığı ızdırabı şimdi akp dayatıyor
sözleşmeli öğretmenlik sistemine göre eğitilip, bu sisteme alıştırılacak. öğretmenlik mesleğinin de tadı kalmadı. Atanamayan bir öğretmen.
TAHTADA PROBLEMİ ÇÖZEMEYEN ÖĞRENCİ GİBİ,SİL BAŞTAN BİR DAHA ÇÖZMEYİ DENE...
Değiştirmeye doymadınız. Eğitim sistemi her yıl değişikliğe uğruyor. Eğitenler ve eğitilenler değişikliğin peşinden yetişemez oldu.
Eğitim sidtemu bilerek çökertildi
Diğer Haberler