Papa: 'Müslümanların dostuyum'

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, Ramazan ayının bitimi münasebetiyle İslam dünyasına hitaben ilk kez bir mesaj yayımladı.

Papa: 'Müslümanların dostuyum'

Önceki yıllarda Dinler Arası Diyalog İçin Papalık Konseyi Başkanlığı tarafından imzalanan mesajı, alışılmışın dışında kişisel olarak hazırlamayı tercih eden Papa, Müslümanların dostu olduğunu dile getirdi.

Bir milyar 200 milyon Katolik'in ruhani liderliğine Mart ayında seçilen Arjantinli Papa Francesco, Vatikan'ın yaklaşık 40 yıldır yayımladığı geleneksel Ramazan ayı sonu mesajını bizzat kendisi kaleme aldı. Önceki açıklamalarında İslam dünyasıyla diyalogun altını sık sık çizmiş olan Papa, mesaja, "Dünya Müslümanlarına" hitabıyla başladı.Papa, "Oruca, ibadete, sadaka vermeye adanan Ramazan ayının sonlandığı, Id Al-Fitr (Ramazan Bayramı) vesilesiyle sizlere selamımı iletmekten büyük memnuniyet duyuyorum" ifadelerini kullandı.
"Bu yıl, Papalığımın ilk yılında, bu geleneksel mesajı bizzat ben imzalamak ve göndermek istedim" diyen Papa, "Sevgili dostlarım, başta dini liderler olmak üzere tüm Müslümanlara saygı ve dostluğumu ifade etmek isterim" diye sözlerine devam etti.

BİREYLERİN POLİTİK FİKİRLERİNE DE DİNİNE DE SAYGI

Havari ismi olarak esinlendiği Aziz Francesco'ya da atıfta bulunan Papa, "O, Tanrı'yı ve 'evrensel kardeş' bakış açısıyla her bir insanı büyük bir derinlikle sevdi. Muhtaçlara, hastalara, yoksullara yardım ettiö" dedi. Papa Francesco, Müslümanlar ve Hıristiyanların birbirlerinin inancına, sembollerine, öğretilerine ve değerlerine saygı duymasının önemine de değinerek, her iki dinin gençlerinin de inançlara ve ona bağlı uygulamaları kötüleyip, aşağılamadan eğitim görmesinin gerekliliğine vurgu yaptı.
Her bireyin etnik ve kültürel kimliğine, dinine, kişisel ve politik fikirlerine, yaşamına, fiziksel bütünlüğüne, haysiyetine, kimliğine, haklarına, mülkiyetine saygı duyulmasının gerekliğinin altını çizen Papa, bunlardan birine saldırılmasının ise acılara yol açtığını ifade etti.

İSLAMLA DİYALOGA ÖNEM VERİYOR

Papa, 22 Mart'ta aralarında Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Prof. Dr. Kenan Gürsoy'un da bulunduğu Vatikan'a akredite büyükelçileri ağırladığında, dinler arasında diyalogun önemine vurgu yaparak, "Özellikle İslam'la" demişti. Mesajında bu konuya da değinen Papa, "Orada, inananlar arasında, özellikle Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında diyalog ve işbirliğinin güçlendirilmesinin gerekliğini vurgulamak istedim" dedi. Her iki dinin de, karşılıklı dostluk ve saygının rehberi olmasını dilediğini belirten Papa, Müslümanların bayramını kutladığını söyledi. Dinler Arası Diyalog İçin Papalık Konseyi Başkanı Kardinal Jean-Louis Tauran, Papa'nın bu davranışını, "Tamamen kendi kişisel girişimidir ve İslam dünyasına verdiği önemin bir göstergesidir" diye yorumladı.
Tauran, Papa'nın Buones Aires'te Jorge Mario Bergoglio adıyla kardinal olduğu sırada da bir rahibi Kahire'ye göndererek Arapça öğrenmesini sağladığını ve bunu da İslam'la diyalogu geliştirmek için yaptığını hatırlattı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 30 yorum
"MÜSLÜMANLARIN DOSTUYUM" DİYORSUN, AMA BENDEN SANA BİR MÜSLÜMAN TAVSİYESİ, MÜSLÜMANLARA ÇOK GÜVENME, ONLAR DA CENNETE GİTME SENDROMU VAR YA ONUN İÇİN SENİ GÖZLERİNİ KIRPMADAN "CİHAT" NİYETİNE HARCARLAR, NE OLDUĞUNU ANLAYAMAZSIN. SON NEFESİNDE "SENDE Mİ BÜRÜTÜS" DERSİN...
YAZIK YAZIK
syn Papa hazretleri bizim tarikatcı sakallıları bir tanısanız bu lafı ettiğinize pişman olurdunuz
kpss de de papayi soruyoz sevmesinlermi bu memlekette papayi tanimayani ogretmen yapmiyorlar!!!!!
Sen ancak Müslümanların olabilecek en son dostu olursun.
diyalogcular görevde :) babaları pensilvanyada
Sen onların dinlerine uymadıkça ne yahudiler ne de hıristiyanlar aslâ senden hoşnut olmazlar. ... (BAKARA 120) Eğer onların güçleri yetse, sizi dininizden döndürünceye kadar size karşı savaşa devam ederler. (BAKARA 217)
dostmuş sen kimsin be.. ALLAH (c.c) "Yahudî ve hristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirinin dostudurlar. İçinizden kim onları dost edinirse, o da onlardandır. Allah zalim topluluğa hidayet etmez" (Maide, 51) buyuruyor, SEN KİM OLUYURSUN O PİS AĞZILA İSLAM KELİMESİNİ ALMA...
güzel mesaj,inşallah dünya barışına vesşle olur dilerim
salakmısın..nasıl inanıyosun bu gavurların iyi dilek yalanlarına
Bunların samimiyetine inanıyormusunuz?
CUK CUK CUK,,CUK ŞU AN HAÇLI MÜSLÜMANIN KANININ AKMASINA PLANLAYICI VE SEYİRCİDİR DÜNYADA...IRAKTA 1.5 MİLYON MÜSLÜMAN ÖLDÜRÜLDÜ....SADDAM BAHANESİ İLE....TARIK AZİZ HIRİSTİYAN ŞU AN SAĞ...DOSTLUK BU MU????PAPA BEY ...DÜŞÜN...
papa chpden iyi konuşmuş valla bizdeki papa kemal bi işe yaramaz:))
İşte senin gibi "Ben müslümanların dostuyum!..." diyen herifler yüzünden bugün bütün müslüman devletler kan ağlıyor. Allah sizin iki yüzlü dostluğunuzdan korusun bizi. “Sen onların dinine uymadıkça ne yahudiler ne de hıristiyanlar senden aslâ hoşnut olmazlar.” (Bakara: 120) “Eğer onların güçleri yetse, sizi dininizden döndürünceye kadar size karşı savaşa devam ederler.” (Bakara: 217)
Müslümanların dostu olunmaz, müslüman olunur. Müslümanlarda yahudi, hristyan ve diğerlerini dost tutmazlar ama nereden bilinecek bunlar. Kaç kişi okumakla meşgulki...
alnımda keriz yazıyor bende inandım.oruç ağız ağzmı bozma benim.adi köpek
oruçun bozuldu küfürden dolayıyı kaza oruçu tut din adamına sor sana ne diyecek bakalım
ayıdan post papadan dost olmaaaaaaaaaz
KISA VE ÖZ BİR YORUM TEMİZLENMEK ARINMAK GÜNAHLARDAN SIYRILMAK AF EDİLMEK İSTEYEN, ÖNCE MÜSLÜMANLARA SONRA TÜM İNSANLIĞA BİR BÜYÜK NİMETTİR KADİR GECESİ.YERLERİ VE GÖKLERİ YOKTAN VADEDEN, AYI GÜNEŞİ GEZENGELERİ BİR SİSTEM ÜZERİNDE BELLİ BİR VAKTE KADAR,(KIYAMETE) YÜRÜMELERİNİ SAĞLAYAN, 7 MİLYAR İNSANI BİR DAMLA)HAKİR SUDAN) SUDAN YARATAN, DOĞMAYAN DOĞURULMAYAN, HERŞEYİ BİLEN HERŞEYE HAKİM OLAN .SADECE OL DEMESİ YETEN,ÖLDÜREN VE DİRİLTEN YÜCE ALLAH DERKİ'' BİN AYDAN DAHA HAYIRLI OLAN BİR GECE ''DİYOR KADİR GECESİNE...İMAN EDENLER .ALLAHIN VE RESULÜNÜN SÖZÜNÜN ÜZERİNE SÖZ SÖYLEMEZLER.NOKTA.
aferim
Desene sende sittin sene iflah olmassın artık papa hazretleri hele hele recep tayyip bülent arınç salih kapusuz gibileri dostunsa boku yedin iki yakan birdaha bir araya gelmez
Tabi duydunuz Türk devletlerinden oluşan TURAN ORDUSU kurulduğunu şimdi dost olursunuz demi hain köpekler.Viyana kapısına kadar gelmiştik eksik işimizi bundan sonra kaldığımız yerden tamamlarız.
wayyy dostumm nerdeydin lenn simdiye kadar uyuz gorusemedik papa olana kadar-))
Hıı Hıı öyledir
arkadaşlar ben dostu olduğuna bütün samimiyetimle inanıyorum artık dini onların istediği gibi yaşıyoruz tamamen onların emrinde fetva veren hocalarımız var bizim en iyi dostumuz olmayacaklar da kimin olacaklar. Bİ TİTREMEK GEREK ARTIK.
İnsanların dinle uyutulamadığını nihayet anladı papa efendi.Destur de geçelim papa efendi.
Aleykümselam.....
ibrahimin çoçukları olan insanlar delirdi öfke kusuyor herkes yahudi hristiyan ve islam hepsi amca cocuğu ama böyle kin devam ederse hiç biri cennete gitmeyecek allaha avukatlık yapmasın kimseye ihtiyacı yok kimse kendini üstün görmesin yaratan kimseyi üstün yaratmadı o adildir kimse dinini seçip gelmedi ama emirler verdi onlara uyunuz herkes allah diyor ama inanmıyor neden çünkü emirleri takan yok imanın ve emelin aynı deyilse boşa yaşıyorsun öldürmeyeceksin diyor allah insanlar ne yapıyor öldürüyor çalmayacaksın diyor çalıyor insanlar yalan söyleme diyor insanlar yalan makinesi
ne nededin sen müslmanların dostumu? hadi bee goldürme beni sizden nezaman dost oldu...
Müslüman Afrika ülkelerine gidip biz sizin dostunuz dediniz, yeraltı yerüstü zenginliklerini sömürdünüz.
Diğer Haberler