HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Parsel sorgulama işlemi: Parsel sorgulama nasıl, nereden yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sunulan kamu hizmetlerinden biri de parsel sorgulama işlemidir. Tapu müdürlüğüne şahsen gitmeye gerek kalmadan sorgulama yapabilmeyi sağlayan bu uygulama ile kişiler ilgili parselin tüm bilgilerine kolayca ve güvenli bir şekilde erişebilirler. Parsel sorgulaması yapabilmek için bazı gereklilikler bulunur.

Parsel sorgulama işlemi: Parsel sorgulama nasıl, nereden yapılır?

Günümüzde birçok resmi işlem gibi parsel sorgulama işlemleri de şahsen tapu dairelerine gitmeye gerek kalmadan, internet ya da uygulamalar üzerinden, mobil cihazlar aracılığı ile yapılabilmektedir. Kolay sorgulama işlemleri sayesinde ilgili taşınmaz hakkında, sokak, cadde bilgilerine ve benzeri tüm detaylı adres bilgilerine hızlı bir şekilde ulaşabilmek mümkün olur. İlgili sorgulamanın yapılabileceği ise birden fazla yol vardır.

Parsel sorgulaması nasıl yapılır?

Parsel sorgulama işlemi e-Devlet resmî internet sitesi ya da mobil cihazlara indirilebilen uygulamalar sayesinde yapılabilir. Bunun için kişilerin kimlik numarası ve e-Devlet kişiye özel şifreleri ile sisteme giriş yapmaları gerekir. Ayrıca resmî bir internet adresi olan https://www.parselsorgu.tkgm.gov.tr üzerinden de giriş yaparak sorgulama gerçekleştirilebilir.

Sorgulamaların Türkiye Cumhuriyeti Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmî internet sitesi ve uygulaması ya da e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmesi için şu adımlar uygulanır:

 • Ada parsel sorgulama
  Bu bilgiler, Tapu Sicil Tüzüğü’nün 101 numaralı maddesine göre sadece ilgili olan kişiye verilmektedir. Sorgulama için https://www.parselsorgu.tkgm.gov.tr adresine giriş yapılır ve adres üzerinden kimlik bilgileri ve şifre girilerek ilgili bilgiler öğrenilir.
 • Tapu parsel sorgulama
  Hem e-Devlet sistemi hem de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne ait resmî internet sitesi üzerinden tapu parsel sorgulaması yapılabilir. Sitedeki ya da uygulamadaki sorgulama seçeneklerine adres girilir ve tüm parsel bilgileri görüntülenir.
 • Tapu kadastro ada parsel sorgulama
  E-Devlet ya da https://www.parselsorgu.tkgm.gov.tr adresi üzerinden taşınmazın şehir, ilçe, mahalle, ada, parsel bilgileri ile tüm tapu kadastro ada parsel detaylarına ulaşabilmek mümkün olur.

Ada parsel sorgulama programı nasıl indirilir?

Mobil telefonlara indirilebilen e-Devlet uygulamasına ilgili bilgiler yazılarak ada parsel sorgulaması yapabilmek mümkündür. Bunun dışında Türkiye Cumhuriyeti Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgu uygulaması üzerinden de sorgulama gerçekleştirilir. Bunun için mobil cihazın özelliğine göre ilgili uygulama marketinden ücretsiz olarak parsel sorgulama uygulaması indirerek sorgulama da yapılabilir.

Parsel sorgulama indirme işlemi için işletim sistemine göre:

 • Android tabanlı telefonlar ve cihazlar için Google Play’den uygulama adı yazılmalıdır.
 • iOS tabanlı cihazlar için ise Apple App Store’dan aynı adlı uygulama bulunarak indirilmelidir.

Telefondan parsel sorgulaması yapılabilir mi?

Bir taşınmaz malın ada parsel sorgulamasını yaparak bilgilerine ulaşabilmek mümkündür. Bu sorgulamanın yapılabilmesi için hem internet adresleri hem de mobil cihazlara indirilebilen uygulamalar kullanılabilir. e-Devlet uygulaması üzerinden sorgulama yapılacaksa ve telefon ile sorgulama yapılmak isteniyorsa mobil telefona işletim sistemine göre iOS / Android, App Store ya da Google Play üzerinden uygulama indirmek gereklidir.

Telefonda yer alan e-Devlet uygulaması üzerinden arama yaparak TAKBİS (Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi) sistemine giriş yapılması gerekir. TAKBİS uygulamasına giriş yapabilmek için herhangi bir şifre ya da kimlik bilgisi gerekliliği bulunmamaktadır. Bu uygulamaya https://parselsorgu.tkgm.gov.tr adresi üzerinden de ulaşabilmek mümkün olur.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne ait resmi internet sitesine ya da müdürlüğün mobil uygulamasına giriş yapabilmek için herhangi bir şifre ya da kullanıcı adı gerekli değildir. Bu uygulama üzerinden sorgulama yapmak için de şifre sorulmamaktadır. Uygulama üzerinden parsel sorgulama adımları şunlardır:

 • https://tkgm.gov.tr adresine giriş yapılır.
 • Açılan sayfada sorgu tipi seçilir. (İdari sorgu ya da coğrafi sorgu)
 • Parselin yer aldığı şehir ve ilçe seçilir.
 • Parselin bulunduğu varsa mahalle ya da köy belirtilir.
 • Elde bilgi varsa ada durumu yazılır ve parsel seçilir.
 • Tüm bilgiler eksiksiz ve doğru olarak girildikten sonra sorgula butonuna tıklanır.

En Çok Aranan Haberler