Pentagon'dan skandal PKK talebi

Pentagon'un 2019 Savunma Bütçesi'nde, Suriye'de PYD/PKK'nın da dahil olduğu 60-65 bin kişilik güç için silah ve ekipman talep ettiği ortaya çıktı. Pentagon ayrıca PKK'lılara "harçlık" olarak dağıtılmak üzere 30 milyon dolar istedi.

Pentagon'dan skandal PKK talebi

Suriye'den çekilme tartışmalarının sürdüğü ABD'de Savunma Bakanlığının (Pentagon), 2019 bütçesinde Suriye'de PYD/PKK'nın da dahil olduğu 60 ila 65 bin kişilik bir gruba silah ve mühimmat talebinde bulunduğu ortaya çıktı.

TOPLAM 550 MİLYON DOLAR İSTEDİ

Pentagon, şubat ayında 2019 mali yılı için Kongreye sunduğu savunma bütçesinde, Suriye'de DEAŞ karşıtı mücadele kapsamında iş birliği yaptığı gruplara 300 milyon dolarlık silah desteği talebinde bulunmuştu.

Bütçede ayrıca sınır güvenliği için söz konusu gruplara 250 milyon dolar bütçe desteği isteyen Pentagon, miktarların detayları ile ilgili belgeleri paylaşmamıştı.

65 BİN KİŞİLİK ORDU KURACAK

Anadolu Ajansı, 2019 Mali Yılı Savunma Bütçesi kapsamında "savaş fonu" olarak da bilinen Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar için ayrılan bütçenin detaylarını içeren belgeye ulaştı.

"2019 Mali Yılı Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar: DEAŞ Karşıtı Eğit Donat Fonu Gerekçeleri" başlıklı belgede, ABD yönetiminin Suriye'de 30 bini Orta Fırat Vadisi'nde devam eden çatışmalarda, 35 bini de DEAŞ'tan alınan bölgelerde iç güvenliği sağlamak üzere toplam 60 ila 65 bin civarında bir grup için silah, mühimmat ve ekipman talebinde bulunduğu kaydedildi.

Belgede, "2019 mali yılı bütçe talebi, DEAŞ'ın daha önce kontrol ettiği toprakları kurtarmak, güvenliğini sağlamak ve savunmak için 35 bini İç Güvenlik Gücü, 30 bini çatışma personeli olmak üzere yerel ortak güçlerin ihtiyaçlarına dayalı olarak Suriye eğit-donat programını tam olarak fonlamaktadır." ifadelerine yer verildi.

300 MİLYON DOLARIN 162 MİLYONU SİLAH İÇİN

Söz konusu belgede, 300 milyon dolarlık bütçenin 162,6 milyon dolarının silah, mühimmat, araç ve diğer malzemeler için ayrıldığı dikkati çekerken, 8 milyon dolarının temel yaşam destek malzemeleri, 28 milyon dolarının nakliye ve konuşlanma ihtiyaçları ve 101,5 milyon dolarının da operasyonel destek için talep edildiği ifade edildi.

71 MİLYON DOLARLIK SİLAH LİSTESİ

Belgede, ihtiyaç duyulan silahlar arasında, 25 bin AK-47 (kalaşnikof) otomatik tüfek, 1500 makineli tüfek, 500 ağır makineli tüfek, 400 RPG-7 roketatar, 95 keskin nişancı tüfeği, 20 adet 60 milimetrelik havan ve 60 adet 120 milimetrelik havan topunun yer aldığı belirtiliyor.

Silahlar için 47 milyon dolar talep edilirken, belgede bu silahlar için 24 milyon dolarlık mühimmat talebi edildiği de dikkati çekti.

59 MİLYON DOLARLIK ARAÇ

Bütçe gerekçe belgesinde ayrıca 820 "taktiksel olmayan araç" ve "standart olmayan ticari araç" için toplam 59 milyon 325 bin 600 dolara ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.

Temel yaşam desteği malzemeleri için de 8 milyon dolar talep edilen bütçede, dürbün, navigasyon, küçük insansız hava araçları, patlayıcı detektörleri gibi destek malzemeleri için ise 31 milyon 182 bin 700 dolar talep edildi.

"HARÇLIK"LAR İÇİN 30 MİLYON DOLAR

Belgede ayrıca, stratejik hava nakliye, karadan ve havadan nakliye için ise 28 milyon dolar talep edildi.

Operasyonel destek için 71 milyon dolara ihtiyaç duyulduğu belgede "harçlıklar" başlığı için ise 30 milyon dolar talep edildi.

Bunların yanı sıra Irak ve Suriye'de sınır güvenliği için ise 250 milyon dolar ayrıldığı da ifade edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
Miraç kandilinde ABD haclıların attığı füzelere sevinecek kadar haçlı kalıntısı ALÇAKLAR var bu ülkede.. BOP görevini yapmakla ovunup boynunda yahudi madalyası taşıyan TÜRK milliyetçiliğini ayaklar altına alanlar PAPA dostları oldukça ıhanet bitmez
PYD ye silah desteği yapan ABD ye, mitingler de EY ABD diye bağır, sonra Aynı ABD yi Suriyede ki müslümanlara bombaladı diye destekle. Dış politikanda duruş olmazsa seni böyle görmezden gelirler
Şaşırdık mı, tabii ki hayır.
Işid falan bunlar bahane. Kimyasal silah kullanmışlar diye bak nasıl bir gecede vuruyorlar. Ee hadi İşid'e de yağdır o füzeleri. Amacınız işid'i temizlemek olsa çoktan temizlenirdi. Hala bunu anlamayanlar var. Silahları sat bi güzel sonra o parayla bi de harçlık ver sözde işid'e karşı motivasyon diye, sonra da bizimkiler girer alırlar cephaneleri. İşi de biliyor bu maykıllar. Zavallı pkk. Rahmetli Erbakan demişti bu günleri. Suriye'de artık düşmanın kontrolunde. Sıra artık bizde. Devletini sırf bi adam için satan, medya bağımlısı insanlar bi gün anlayacaklar bir olmanın ne olduğunu.
bide kacmasalar silahlandirmak onemli degil yureklendirmek onemli ona bakarsaniz silahlari katir sirtinda kaciriyolar simdi katir rambomu oluyo yani...
NE DİYORDU REİS,ABD FÜZELERİNİ DESTEKLİYORUZ.AL SANA DESTEK,BOZDUR BOZDUR HARCA...
Eşşeğin semerine su kaçırdılar
Diğer Haberler