HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Piksel nedir? Ölü piksel testi nasıl yapılır?

Televizyon, bilgisayar, tablet ve akıllı cep telefonları gibi birçok cihazın yaşamımızda büyük bir yeri vardır. Ancak bu cihazlarda bazı durumlarda birtakım problemler çıkabilmektedir. Bu problemlerden biri ekran görüntüsünün bozulmasıdır. Cihazların ekranlarının bozulması hem görüntünün kalitesini düşürmekte hem de pürüzsüz bir görüntü vermede büyük bir engeldir. Bu durumun yaşanmasının sebebi ise piksellerdeki arızadan kaynaklanabilir. Peki, piksel nedir ve ölü piksel testi nasıl yapılır?

Piksel nedir? Ölü piksel testi nasıl yapılır?

Teknolojik cihazların hayatımızdaki yeri bir hayli önemlidir. Özellikle bilgisayar ve akıllı cep telefonları gibi cihazlar ile birçok işlem çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Fakat bu cihazlarda dönem dönem ekran görüntüsüyle ilgili birtakım sorunlar yaşanabilmektedir. Bu sorunların başında çözünürlük kalitesinin düşmesi gelmektedir. Özellikle yeni alınan cihazlarda bu sorunun olup olmadığını test etmek son derece önemlidir.

Piksel nedir?

Piksel terimi, teknolojik cihazların ekran görüntü kalitesi için kullanılan bir terimdir. Bu noktada piksel ne demek konusu gündeme gelebilir. Teknolojik cihazların ekranını meydana getiren en küçük parça piksel olarak tabir edilmektedir. Çok sayıda pikselin bir araya gelmesi neticesinde ortaya ekran görüntüsü çıkmaktadır. Bir ekranda ne kadar çok piksel birimi olursa o ekranın görüntü kalitesi bir o kadar artmaktadır. Bu piksel birimlerinin sayısı ise ekran çözünürlüğü olarak tanımlanmaktadır. Teknoloji alanındaki gelişmeler sayesinde günümüzde birçok televizyon, akıllı cep telefonu, bilgisayar monitör ekranı gibi ekranlar son derece yüksek çözünürlüğe sahiptir.

Ölü piksel testi nasıl yapılır?

Bazı ekranlarda ölü piksel denilen sorun karşımıza çıkabilir. Bir ekranda bulunan piksellerde sorun olup olmadığını anlamak için piksel testi yapılır. Televizyon, monitör ve akıllı cep telefonu gibi cihazların ekranlarında zaman zaman siyah ya da beyaz renkler görülebilmektedir.

Kullanıcılar cihazlarda bir şey izlerken veya bir şeyle uğraşırken ekranlarında parlak renklerden meydana gelen birtakım görüntülere rastlar. Bu görüntüler ekran değişse dahi sabit kalmaktadır. Bu sabit kalan renkler çoğunlukla ya beyaz ya da siyahtır. Bunlar ölü piksel olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir cihazın ekranını oluşturan piksellerde bozukluk olup olmadığını kontrol etmek için ölü piksel testi yapılır. Ölü piksel testini yapmak için izlenmesi gereken adımlar ise genel itibariyle şöyledir:

  • İlk olarak ölü pikselin varlığından şüphe edilen ekranın kirden ve tozdan arındırılması gerekir.
  • Sonrasında test etmek için bir internet tarayıcısı üzerinden ölü piksel testi sayfasını açınız.
  • Ölü piksel testini başlatınız.
  • Testi başlattıktan sonra ekranı derinlemesine inceleyiniz. Ölü pikseller varsa karşınıza çıkacaktır. İşlem tamamlandığında testi bitirebilirsiniz.

    Express

En Çok Aranan Haberler