HABER

Pınar Gültekin davasında flaş karar! Mertcan Avcı tahliye edildi

Türkiye günlerce Muğla'da vahşice öldürülen Pınar Gültekin olayını konuşmuştu. Kahreden cinayetin davası da yakından takip ediliyor. Son görülen davada ‘canavarca hisle ve eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme suçuna iştirakten’ tutuklanan katil zanlısının kardeşi Mertcan Avcı’nın tahliyesine karar verildi. Pınar Gültekin'in babası Sıddık Gültekin bu karar sonrasında, "Ben bu mahkemeden gerçekten hiçbir şey beklemiyorum" diyerek isyan etti.

Pınar Gültekin davasında flaş karar! Mertcan Avcı tahliye edildi

Mertcan Avcı hakkında Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, ‘canavarca hisle eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme suçuna iştirak’ten ağırlaştırılmış müebbet istemi ile dava açılmıştı. Hazırlanan iddianame Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmişti. Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi yeni delilerin iddianamede yer almadığı gerekçesiyle iddianameyi geri iade etmişti.

DAVANIN SEYRİ

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı iddianamenin geri iadesine itiraz etti ve dosya Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianamede gerekli delillerin bulunduğunu belirterek, dosyayı tekrar 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndererek iade kararını kaldırdı.

MAHKEMEDEN TAHLİYE KARARI

Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi, iki dosyanın birleştirilmesine ve yeni bir delil bulunmaması nedeniyle Mertcan Avcı’nın tahliyesine karar verdi. Mahkemenin tahliye kararında, “Sanık Mertcan Avcı’nın üzerine atılı suç yönünden dosyadaki mevcut delil durumu, daha önce mahkememizin aynı delil durumu ile sanığın tutuklanmasına ilişkin taleplerin mahkememizce reddine karar verilmiş olması, dosyada toplanması gereken sanığın etki edebileceği delil bulunmaması dikkate alındığında (itiraz yolu açık olmak üzere) tahliyesine” denildi.

"BEN BU MAHKEMEDEN GERÇEKTEN HİÇBİR ŞEY BEKLEMİYORUM"

Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Mertcan Avcı'nın tahliyesi edilmesine ilişkin verilen karara Pınar Gültekin'in babası Sıddık ve annesi Şefika Gültekin tepki gösterdi. Pınar Gültekin'in ailesi telefonla Mertcan Avcı'nın tahliyesi ile ilgili açıklama yaptı. Baba Gültekin, "Ben bu mahkemeden gerçekten hiçbir şey beklemiyorum. Mertcan Avcı mahkemeye çıkmadan Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi bunu tahliye ediyor. Kızımı kardeşiyle beraber, babasıyla annesiyle, ortaklarıyla beraber, delilleriyle her şey ortada iken diri diri yakıyorlar. Canice katliam yapıyorlar. Ve mahkeme Mertcan Avcı’yı tahliye ediyor. Sayın Cumhurbaşkanıma, Adalet Bakanı'na sesleniyorum. Sayın Cumhurbaşkanım bizzat kendisi ‘Ben bunun takipçisi olacağım’ demişti. Madem ki takipçisi oluyor, hiç olmazsa bir müfettiş göndersinler. Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne. Bu dosyayı incelesinler. Artık Muğla’ya gerçekten gitmek istemiyorum. O mahkemeye katılmak istemiyorum. Defalarca reddi hakim istedik. Bu dünyada istediğim tek şey adalet. Başka bir şey istemiyorum” dedi.

Anne Şefika Gültekin ise "Kızımı diri diri yaktılar. Bizi ailece bitirdiler. Anne olarak adalet istiyorum. Duruşma görülmeden caniyi serbest bıraktılar. Bu dünyada adalet yoksa, öbür dünya var" diye konuştu.

(İHA-DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler