HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Portatif klima nedir, işe yarar mı? Hortumsuz portatif klima var mı?

İnsanların yaşam alanlarında daha konforlu bir şekilde hareket etmelerinde birçok önemli etken rol oynamaktadır. Bu etkenlerden biri de iklimlendirme cihazlarıdır. Gerek kış dönemlerinde gerekse yaz mevsiminde yaygın olarak kullanılan bu cihazlar klima ismiyle de bilinmektedir. Günümüzde birçok farklı özelliği ile öne çıkan çeşitli klima tipleri vardır. Bunlardan biri de portatif klima denilen iklimlendirme cihazıdır. Peki, portatif klima nedir, işe yarar mı ve hortumsuz portatif klima var mı?

Portatif klima nedir, işe yarar mı? Hortumsuz portatif klima var mı?

Yaşam alanlarındaki fazla nem insanları belli bir süre sonra rahatsız etmektedir. Bu fazla nemin alınması ve akabinde ortama taze bir havanın girişinin sağlanması için klimalardan faydalanılmaktadır. İnsanların ihtiyaçlarına yönelik birçok farklı klima yani iklimlendirme cihazı mevcuttur. Bunlardan biri de portatif klima denilen, aynı zamanda ayaklı klima olarak da ifade edilen ve geniş alanlarda kullanım avantajı sunan cihazlardır. Bu noktada portatif klima ne demek konusu gündeme gelebilmektedir.

Portatif klima nedir?

İklimlendirme cihazı olarak da tabir edilen klimaların insan hayatında büyük bir önemi vardır. Kapalı ortam içerisindeki fazla nemin ortadan kaldırılması ve yerine taze havanın verilmesi oldukça önemlidir. Klimalar yaz aylarında kullanılan ortamı soğuturken, kış dönemlerinde kullanılan ise ortamı ısıtma özelliğine sahiptir. Klimaların genel olarak kullanım alanı epey geniş olmaktadır. Bazı klimalar duvara monte edilerek kullanırken kimi klimalarda ise böyle bir işleme gerek yoktur.

Duvarlara monte edilmeden kullanılabilen klimalardan biri portatif klima cihazlarıdır. Seyyar klima olarak da isimlendirilen bu klimalar, taşınabilir özellikleriyle dikkat çekmektedir. Taşınabilir klima olduğundan evlerde ya da iş yerleri gibi alanlarda istenilen noktaya rahatlıkla konulabilmektedir. Bu noktada portatif klima iyi soğutur mu konusu karşımıza çıkabilir. Bu tür iklimlendirme cihazları diğer cihazlar gibi hızlı soğutma desteğine sahiptir.

Portatif klima işe yarar mı?

Mobil klima olarak da tabir edilen portatif klimalar, sıcak yaz günlerinde sıcakların etkisini azaltırken, soğuk kış dönemlerinde ise soğuk havanın etkisini azaltıp kullanılan ortamın ısısını artırmaktadır. Bu noktada mobil klima verimli mi konusu akıllara gelebilir. Bu tür iklimlendirme cihazlarının en büyük avantajlarından biri taşınabilir olmasıdır. Bu özelliğinden kaynaklı istenilen her alanda kolayca kullanılabilmektedir.

Küçük boyutlarıyla öne çıkan bu klimalar, dış üniteleri olmadığı için yalnızca iç mekânlarda kullanıma sahiptir. Konutlar başta olmak üzere; mağazalarda, konser alanlarında, çalışma alanlarında, toplantı salonlarında ve benzeri kapalı alanlarda kullanıma uygundur. Sessiz çalışma niteliğine sahip olan bu iklimlendirme cihazları aynı zamanda montaja gereksinim duyulmadan kullanılmakla birlikte şık tasarımlarıyla da kullanılan ortama farklı bir hava katmaktadır.

Hortumsuz portatif klima var mı?

Mobil klima olarak adlandırılan portatif klimalar ev, iş yeri gibi pek çok kapalı ortamda konforlu bir şekilde kullanım sağlamaktadır. Bu klima türlerinde çoğunlukla hortumsuz portatif klima çeşidi tercih edilmektedir. Hortumsuz şekilde kullanıldığında herhangi bir yere bağlı kalmadan istenilen alana kolayca taşınabilmektedir. Bu iklimlendirme cihazlarıyla alakalı seyyar klima iyi mi konusu da ayrı bir öneme sahiptir.

Seyyar klima olarak da isimlendirilen bu tür klima cihazları genellikle küçük boyutlara sahip oldukları için kullanılan alanda çok yer kaplamamaktadır. Ayaklı klima olduklarından istenilen alana kolayca hareket ettirilebilmektedir. Portatif klimaların sağladığı avantajlar ise genel olarak şu şekildedir:

  • Taşınabilir özelliğinden kaynaklı istenilen her alanda kullanılabilmesi
  • Enerji tüketiminin daha az olması
  • Soğutmanın ya da ısıtma sistemlerinin az geldiği yerlerde ek ürün olarak tercih edilmesi
  • Diğer klima türlerine nazaran daha düşük fiyata sahip olması ve bakımının daha kolay olması
  • Montaja ihtiyaç duyulmadan bağımsız bir şekilde çalışması

Portatif klima nasıl çalışıyor?

Kullanıcı dostu olarak tasarlanan portatif klimalar, soğuk kış günlerinde kullanılan ortamın ısısını yükseltirken, sıcak yaz günlerinde kullanılan ortamın ısısını düşürerek serinlik vermektedir. Enerjiden tasarruf ettiren bu klimalar zamanlayıcı özelliği sayesinde istenilen zamanda hem soğutma hem de ısıtma seçenekleri sunmaktadır. Gürültüsüz bir şekilde çalışan bu cihazlar aynı zamanda uzaktan kumanda edilerek kolay bir kullanım sağlamaktadır.

Portatif klimaların çalışma şeklinde ilk aşama kullanılan alandaki havanın alınıp soğutulması, ikinci aşama ise soğutulan bu havanın tekrardan kullanılan alana geri verilmesidir. Bağlantı aparatlarına ve montaja gereksinim duyulmadan kolayca kullanılabilen bu iklimlendirme cihazları dekoratif görünümleriyle de dikkat çekmektedir. Portatif klimaların temizlenmesi de son derece basittir. Filtre kısımları kolay çıkılabilir nitelik taşıdığından rahatlıkla temizlenebilmektedir. Bu klima türleri ayrıca kullanılan alanlarda havanın en iyi biçimde dağılmasını da sağlamaktadır.

Express

En Çok Aranan Haberler