HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Prof. Dr. Sözbilir'den Bolu depremi değerlendirmesi! "4 ile 6 büyüklüğünde depremler üretmesi olağan"

Merkez üssü Bolu olan ve İstanbul, Ankara, Düzce, Kocaeli ve Sakarya'da da hissedilen depreme ilişkin Prof. Dr. Hasan Sözbilir'den dikkat çeken bir açıklama geldi. Prof. Dr. Sözbilir, "Bu tür depremler 1999 depremlerinden geriye kalan enerji boşalımları olarak düşünülmektedir." ifadelerini kullandı. Sözbilir ayrıca, 1999 depremlerinden kalan bu fay parçalarının 4 ile 6 büyüklüğünde depremler üretmesinin olağan olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Sözbilir'den Bolu depremi değerlendirmesi! "4 ile 6 büyüklüğünde depremler üretmesi olağan"

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Bolu'da bugün saat 13.55'te meydana gelen 4,8 büyüklüğündeki depremin 1999 depremlerinden geriye kalan enerji boşalımları olarak düşünüldüğünü bildirdi.

Prof. Dr. Sözbilir, AA muhabirine, Bolu-Kızıldağ merkezli depremin, 1999 depreminde batı ucu kırılmış olan fayın, doğu ucunda meydana geldiğini belirtti.

"4-6 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREMLER ÜRETMESİ OLAĞAN"

Düzce'de 23 Kasım 2022'de meydana gelen deprem gibi bu depremin de 1999 depreminde kırılmamış Düzce fayının tali uzantısında meydana geldiğini kaydeden Sözbilir, "17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinden geriye kalan bu tür fay parçalarının, 4-6 büyüklüğünde depremler üretmesi olağan olarak değerlendirilebilir. Bu tür depremler 1999 depremlerinden geriye kalan enerji boşalımları olarak düşünülmektedir." ifadelerini kullandı.

L1

İSTANBUL DEPREMİNİ TETİKLER Mİ?

Öte yandan AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, "Bu büyüklükteki depremlerin, İstanbul'un güneyinde Marmara Denizi'nin içinden geçen fayları tetiklemesi söz konusu değildir." ifadelerini kullanmıştı.

BOLU'DA 4,8 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Bolu'da bugün saat 13.55'te 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurmuştu.

Bolu Valisi Erkan Kılıç, sadece bir binada kısmi çatlak olduğu yönünde ihbar aldıklarını, onun dışında kentte olumsuzluk yaşanmadığını bildirmişti. (AA)


Mynet Youtube

En Çok Aranan Haberler