HABER

Rüzgar türbinlerinden büyük üretim

ÇANAKKALE (İHA) - Çanakkale'nin Bozcaada İlçesi'nde kurulu bulunan 17 rüzgar türbininden 2 yılda toplam 74 milyon kilovat/saat elektrik üretildiği açıklandı. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Bozcaada Rüzgar Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BORES) İşletme Müdürü Kerim Kılavuz, Batı Feneri mevkiindeki santralin 2 yıl önce Demirer Holding'e bağlı olarak faaliyete geçtiğini belirterek, "Bozcaada rüzgar açısından oldukça şanslı bir yer. Demirer Holding, bunu göz önünde bulundurarak 2 yıl önce bölgeye 17 adet türbin kurdu. Rüzgar açısından önemli bir yere sahip bulunan Bozcaada'da 2 yıllık süre içerisinde toplam 74 milyon kilovat/saat elektrik üretildi. Bizim yıllık enerji üretim taahhüdümüz 30 milyon kilovattı. Verimimiz yüzde 46 seviyelerini buldu. Dünya standartlarındaki verim ise yüzde 33 civarında. Böylece hedefimizin üstünde bir üretim yapmış olduk" dedi.

Ürettikleri enerjiyi doğrudan ulusal elektrik şebekesine aktardıklarını kaydeden Kılavuz, "Rüzgar sayesinde elde ettiğimiz elektrik enerjisini devlete belli bir ücret karşılığında satıyoruz. Böylece ülke ekonomisine elektrik enerjisi desteği sağlamış oluyoruz. Burada bir günde elde edilen elektrik enerjisiyle 30 bin kişilik bir şehrin enerji ihtiyacı karşılanabiliyor. Türkiye genelinde bu tip çevre dostu elektrik üretimini sağlayan rüzgar türbinlerinin artmasını istiyoruz. Çanakkale açısından düşünecek olursak, ilin tamamının yüzde 5'lik enerjisini buradaki rüzgar türbinlerinden karşılıyoruz" diye konuştu.

Kerim Kılavuz, Bozcaada'da yapılan yatırımın yaklaşık 13 milyon dolara mal olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Toplam 10 megavat gücündeki sistemden üretilen elektrik enerjisini 17 türbinden elde ediyoruz. 2 yılda elde edilen enerjinin şuan ki değeri, 11 trilyon lirayı buluyor. Bir bakıma boşa giden rüzgardan 11 trilyon liralık elektrik elde edilmiş oldu. Bu rüzgar türbinlerinin sayısını arttırmak mümkün. Ancak Bozcaada'dan ana karaya elektriği aktaracağımız denizaltındaki kablolar, bu elektriği taşıyacak kapasitede değil. Bu sebeple ancak 17 türbinlere bu işlemi yapabiliyoruz. Kapasitemizi arttırmamız için denizaltındaki kabloların değiştirilmesi gerekiyor."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön