HABER

Sabancı suikastı davasında karar çıktı

Sabancı suikastı davasında 21 yıl sonra tetikçi İsmail Akkol hakkında 'ağırlaştırılmış müebbet hapis' cezası verildi. Suikastten 20 yıl sonra yakalanan İsmail Akkol hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyordu. Son sözü sorulan İsmail Akkol, "Aslında beraat kararı vermeniz gerekiyor ama veremediniz. Verirseniz sizi de sepetlerler" dedi.

Suikastten 20 yıl sonra yakalanan İsmail Akkol hakkında, suç tarihindeki eski TCK'nın 146'ıncı maddesi gereğince "Anayasal düzeni silah zoru ile değiştirmeye teşebbüs etme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyordu.

TETİKÇİ İTİRAFÇI SANIK MUSTAFA DUYAR CEZAEVİNDE ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Sabancı suikast tetikçisi itirafçı sanık Mustafa Duyar, tutuklu bulunduğu Afyon cezaevinde, 15 Şubat 1999 tarihinde öldürüldüğü için hakkındaki dava düşmüştü.

ERCAN KARTAL'A AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI VERİLMİŞTİ

Sabancı suikastının talimatını tutuklu bulunduğu Bayrampaşa cezaevinden verdiği iddiasıyla yargılanan Ercan Kartal hakkındaki 2006 Kasım ayında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti.

_

OLAYIN GEÇMİŞİ_

İsmail Akkol, 9 Ocak 1996 tarihinde DHKP/C'li teröristler Fehriye Erdal ve Mustafa Duyar ile birlikte, Sabancı Center binasında Sabancı Holding Yönetim Kurulu üyesi Özdemir Sabancı, Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefi'yi öldüren grupta yer aldıktan sonra kayıplara karışmıştı. Yunanistan'dan eylem yapmak için geldiği Türkiye'de yakalanan DHKP/C'li terörist İsmail Akkol, yargılandığı Sabancı Suikasti Davası'nın görüldüğü İstanbul 18'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 4 Şubat 2016 tarihinde ilk kez hakim karşısına çıkmıştı. Mahkeme, isnat edilen suçun delil durumu, uzun süredir yargılanmadan kaçması, adli kontrol kararlarının yetersiz kalacağı dikkate alınarak sanık Akkol'un tutuklanmasına karar vermişti.

Geri Dön