HABER

"Sağlık hizmetleri tek elden verilmeli"

ANKARA (İHA) - Görevde bulunduğu 3 yılda, verebileceği hizmetin en iyisini verdiğini belirten Sağlık Bakanı Osman Durmuş, kamuda sağlık hizmetlerinin tek elden yönetilmesi gerektiğini, tüm vatandaşların sağlık güvencesi altına alınması gerektiğini savundu. Bakan Durmuş, yapmak istedikleri hizmetleri gerçekleştirebilmeleri için tek elden yönetilen bir hükümete ihtiyaç olduğunu kaydederek, MHP'nin olası bir seçimde tek başına iktidara gelmesi gerektiği mesajını da verdi. Durmuş, Bakan Okuyan'ın kendisini çok sevdiğini ve sempatik bulduğunu söylediği hatırlatıldığında ise "Sözlerini kendisine aynen iade ederim. Onun döneminde çok önemli işler yapılmıştır. Kendisinin sağlığı bozulmuştur" yorumunda bulundu.

Sağlık Bakanı Osman Durmuş, bugün Dedeman Ankara Oteli'nde düzenliği toplantıda, Bakanlığının 3 yıllık çalışmalarını anlattı. Görevde bulundukları 3 yılın hesabını vermeye geldiklerini belertirek sözlerine başlayan Durmuş, 3 yıl önce kırmızıyla gösterilen Türkiye'nin çocuk felci başta olmak üzere bir çok hastalığı tamamen yendiğini ifade etti. Durmuş, "3 yıl önce göreve geldiğimde, kırmızıyla gösterilen Türkiye'nin bugün çocuk felcini tamamen yenmiş olmasından mutluluk duyuyorum. 3 yıl önce Türkiye'nin kırmıyla gösterildiği harita gösterildiğinde yüzümün kızardığını hissetmiştim. Artık yüzüm kızarmıyor" dedi.

"İMKAN VERİLİRSE DAHA İYİSİNİ YAPARIM" Toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplayan Durmuş, bir gazetecinin "Vicdanınız rahat mı?" sorusuna, "İnsanın yapabilecekleri belirlidir. İçinde bulunduğum şartlar altında, yapılabiceğimin en iyisini yaptım. Üçlü bir koalisyona sahip bir hükümetle bu kadar yapılabiliyor. Daha iyisini yapabilmenin yolu tek elden yönetimdir. Bu imkanlar verilirse daha iyisini yaparım" diye cevap verdi.

"Kendinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?" sonusuna ise Durmuşun cevabı, "Benim kendimi nasıl değerlendirdiğim önemli değil. Önemli olan vatandaşın beni nasıl değerlendirdiğidir. Siyasette güncel değerlendirmeler o kadar önemli değildir. Tarih içinde yaptığınız hizmetler anlaşılabiliriyorsa önemli olan budur. Tarih gerçek hakemdir. Yaptığınız icraatlar bir kesimi mutlu eder bir kesimi de rahatsız. Bizim icraatlarımı da böyledir" şeklinde oldu.

Durmuş, geçen 3 yıl içinde basınla olan ilişkilerini ise şöyle değerlendirdi:

"MHP'nin bazı antikor özelliklerinin toplum tarafından kabul edildiği halde, bazı mihrekler tarafından bu durum kabul edilememiş. Ve sırasıyla en başarılı olan bakanı, tek tek harcatarak, MHP Türk siyasi hayatında başarısızlığı temsil eden bir parti durumuna getirilmek istenmiştir.Koray Aydın, deprem bölgesinde, geçici konutlar açısından Türkiye'ye gelmiş geçmiş en iyi hizmet üreten bakandır. Kendisiyle tartışmışızdır o ayrı konu. Aydın döneminde kalıcı konutlar en üst düzeyde, süratle bitirilmiştir. Mükemmel binalar yapılmıştır. Küçük paralarla. Ama ne zaman gitmiştir? Tam o konutları halka devredeceği zaman. İşte o rant MHP'den esirgenmiştir. Bu mücadelede, Bahçeli'nin; 'Sen ayakta duramıyor musun?' sözleriyle ben hareketimize katkı veremediğim kanaatime vardım ve ısrarla ayakta kaldım. Bu süreç basının beni tanımasını sağladı".

"OKUYAN'IN SAĞLIĞI BOZULMUŞTUR" Bir gazetecinin "Kabinedeki Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı arkadaşınız her fırsatta sizi çok sevdiğini söylüyor, Çok sempatik, çok verimli bir arkadaşımız diyor, Sayın Okuyan'a bir not vermeniz gerekse kaç verirdiniz? sorusu üzerine Osman Durmuş, "O sözleri kendisine aynen iade ederim. Bakan arkadaşımızın çalışma alanında benim tam olarak bir değerlendirme yapmam mümkün değildir. Yağcılık yaptığımı düşünmeyin ama Okuyan, çok verimli çalışmalar yapmıştır. Onun döneminde çıkarılamayan birçok kanun çıkarılmıştır. Sağlığı da bozulmuştur. Arkadaşımla iyi geçiniyorum bizim aramızı bozmayın" diye cevap verdi.
Bakan Osman Durmuş, yapamadıklarını ise "Kamuda sağlık hizletleri tek bir elden verilmelidir. Tüm vatandaşlarımız sağlık güvencesi altına alınmalıdır ve Sağlık Bakanlığı çevre temizliği konusuna daha fazla eğilebilmelidir" şeklinde sıraladı.

Son dönemde medyadaki sempatik görüntüsünün nedeni sorulduğunda ise Durmuş, "Ben hep sempatiktim ama kötü görüntülerimi yayınlıyordunuz" diye espiri yaptı.
Bakan Durmuş, konuşmasını, "İzninizle 2 yıl daha görevimizin başındayız. 57. Hükümet dimdik ayaktadır" diyerek tamamladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön