HABER

Sağlıklı bebek için anne sütü

Prof. Dr. İbrahim Ildırım, çocukların sağlıklı olmalarının anne sütü emmelerine bağlı olduğunu söyledi.

Sağlıklı bebek için anne sütü

Bursa'nın Gemlik İlçesi'nde 11 Eylül İlköğretim Okulu öğrencilerine çocuk sağlığı hakkında bilgiler veren Uzmanlar Tıp Merkezi'nde görevli Prof. Dr. İbrahim Ildırım, dünyada her yıl 800 bin bebeğin sadece tetanozdan öldüğünü belirtti. Anne karnında rutin olarak kontrolerden geçirilmeyen ve hamileliğin son günlerinde de olsa doktora gözükmeyen annelerin hem kendi hayatlarını, hem de çocuklarının hayatlarını tehlikeye soktuğunu ifade etti.

Önceki yıllarda Türkiye'de doğan her bin bebekten 163'ünün öldüğünü hatırlatan Ildırım, ancak yapılan eğitim çalışmaları sayesinde bu rakamın bin bebekte 38'e kadar düştüğünü, Avrupa ise binde 4 olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Ildırım, sağlıklı çocuklara sahip olmanın öncelikle bebeklere anne sütü içirmekten geçtiğini belirterek, "Bebeklerin yüzde 95'i 6 aylık ilk devrelerinde su dahil her türlü ihtiyacını anne sütünden karşılıyor. Anne sütü dünyanın en harika besini. Bu bakımdan anneler çocuklarını mutlaka emzirmelidir" dedi. Yıldırım'ın konuşmasını öğrencilerin yanı sıra öğretmenlerden de ilgiyle takip etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön