HABER

Seyahat kısıtlaması mı gelir mi? Şehirlerarası yolculuk yasaklanır mı?

Ramazan ayında, bir aydır günün belli saatlerinde hizmet veren kafeler paket servise geçiyor. Ramazan ayı boyunca kapalı olacak kafelerden sonra vatandaşlar seyahat yasaklarının gelip gelmeyeceğini de merak ediyor. 2020 Mart ayından beri, koronavirüs ile ilgili alınan önlemler vaka sayılarına göre genişletiliyor veya kısıtlamalar geri getiriliyor. Son dönemlerde artan vaka sayılarından sonra ise vatandaşlar şehirlerarası yolculukların yasaklanıp yasaklanmadığını araştırıyor.

Seyahat kısıtlaması mı gelir mi? Şehirlerarası yolculuk yasaklanır mı?

Son dönemde yapılan toplu etkinlikler ve vatandaşların koronavirüs önlemlerine uymamaları sebebi ile vakalar oldukça yükseldi. Günlük vaka sayıları 60 bine dayanan ülkemizde, seyahat kısıtlamalarının geri gelip gelmeyeceği merak ediliyor. 2020 Mart ayında ülkemize gelen koronavirüsünden sonra şehirlerarası yolculuk belirli bir süre ile yasaklanmıştı. Peki seyahat yasakları tekrar gelir mi?

ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT YASAĞI VAR MI?

Risk gruplarına göre değişiklik gösterecek sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında şehirler arası seyahatlere ilişkin uygulamalara aynen devam edilecek. Bu karara göre sokağa çıkma yasağı devam edecek illerde seyahat kısıtlamaları da devam edecek.

İçişleri Bakanlığı'ndan yayınlanan karara göre, Hafta içi ülke genelinde, hafta sonu ise "düşük" ve "orta riskli" illerde 21.00-05.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

seyahat yasağı1

Yüksek ve çok yüksek riskli illerde Cuma 21.00 - Cumartesi 05.00, Cumartesi 21.00-Pazartesi 05.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Düşük ve orta riskli illerde 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altındakilerin sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılacak.

Yüksek ve çok yüksek riskli illerde 65 yaş ve üzerindekiler 10.00-14.00 arasında, 20 yaş altındakiler 14.00-18.00 arasında sokağa çıkabilecek.

Sokağa çıkma yasağı olan günlerde özel araçla şehirler arası seyahat yapabilmek için EBAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak mecburi.

seyahat yasağı2

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA KİMLER DIŞARI ÇIKABİLİR?

• Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,
• Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi),
• Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),
• ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri,
• Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,
• Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,
• Ceza infaz kurumlarından salıverilen.

Geri Dön