HABER

Sigara, bebeğin oksijenini çalıyor

Sigarayla Savaşanlar Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Sema Güral Sürmeli, nikotinin bebeğin gelişimi için çok gerekli olan oksijeni yok ettiğini bildirdi.

Sigara, bebeğin oksijenini çalıyor

Sema Güral Sürmeli, yaptığı açıklamada, "Sigara içen bir annenin zayıf ama önemli bir sağlık problemi olmayan bebek dünyaya getirdiğini düşünelim. Doğumdan sonra, bebek kilo alacaktır, ama 7 yaşına geldiğinde yaşıtlarından çok daha zayıf, daha kısa boylu olacaktır. Zekasının düşük olma ihtimali de çok yüksektir. Okula başladığı zaman, sigara içmeyen annelerin çocukları daha çabuk okuma-yazmayı söküp daha başarılı olurken, bu çocuk, annesinin sigara içmesi yüzünden her konuda yaşıtlarından daha geri kalacaktır. Çünkü nikotin, bebeğin gelişimi için hayati olan oksijeni yok ediyor" dedi.

İstatistiklere göre, sigara içen annelerin düşük yapma ve ölü doğum yapma oranının, içmeyenlere göre yüzde 50 daha fazla olduğunu belirten Sema Güral Sürmeli, "Sigara içenlerin bebekleri ani ölüm riski taşır. Eğer hamile olmadan önce sigarayı bırakırsanız, tüm bu riskler 4 ay içinde yok olur. Anne olmak çok zor bir iştir. Çok sorumluluk gerektirir. Her anlamda sağlığınızın iyi olması gerekir. Sigara içen insanlar, içmeyenlerden daha çok hastalanır, hemen hepsinde ciddi sağlık problemleri ortaya çıkar. Dünyada, her yıl akciğer kanserinden ölen sigara tiryakisi kadın sayısı 30 bindir. Sigarayı hemen bırakırsanız, çocuklarınızla geçireceğiniz yılları artırmış olursunuz" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön