HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Sinan Ateş cinayeti duruşmasında ortalık karıştı! Mahkeme başkanından talimat: Genel Başkan Remzi Çayır salondan çıkarıldı

Türkiye'nin konuştuğu Sinan Ateş cinayeti davasının ikinci celsesi bugün başladı. Cinayetin azmettiricisi olarak yargılanan Doğukan Çep dün duruşmada mahkeme başkanını kızdırıp gazetecileri tehdit etmesiyle gündem olmuştu. Çep bugün de duruşma esnasında yaptıklarıyla dikkat çekti. Öte yandan müşteki avukatlardan biriyle hakim arasında yaşanan tartışma da salonda gerginliğe yol açtı; bir avukatla Milli Yol Partisi Genel Başkanı Remzi Çayır salondan çıkarıldı.

Sinan Ateş cinayeti duruşmasında ortalık karıştı! Mahkeme başkanından talimat: Genel Başkan Remzi Çayır salondan çıkarıldı

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesine ilişkin 22 sanıklı davanın ikinci günü sanık savunmalarıyla sürüyor.

Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmada sanıklar hazır edilirken, müşteki Ayşe Ateş ve yakınları da duruşmayı takip ediyor.

22 sanıklı davanın dün yapılan ilk duruşmasında, 8 sanığın savunması alındı. Duruşmaya, sanık savunmalarının alınmasıyla devam ediliyor.

Duruşma, tetikçi Eray Özyağci'yi araçla İstanbul'dan Ankara'ya getirdiği belirtilen tutuklu polis memuru Murat Can Çolak'ın savunmasıyla başladı.

GAZETECİLERİ TEHDİT ETMİŞTİ

Sinan Ateş suikastının azmettiricisi olarak yargılanan Doğukan Çep dünkü duruşmada mahkeme başkanını kızdırmıştı. Çep ayrıca gazetecilere tehditvari şekilde kafa sallamıştı.

dç
Doğukan Çep

"BU KEZ DE ÖPÜCÜK YOLLADI"

Çep bugün de Gerçek Gündem'den Tuğba Özer'in aktardığına göre yaptığı hareketlerle dikkat çekti. Özer yaşananları "Sanıklar jandarma eşliğinde duruşma salonuna getirilirken Doğukan Çep basın bölümüne dönerek, kafasını sallayıp “görüşeceğiz sizinle” diye bir tehditte bulundu. Aynı şekilde Doğukan Çep duruşmaya ara verildiği sırada salondan çıkarılırken de yine basın bölümüne dönerek bu kez de ‘öpücük’ yolladı" diye anlattı.

MAHKEME BAŞKANIYLA AVUKAT TARTIŞTI, SESLER YÜKSELDİ

Öte yandan AA'nın aktardığına göre; müşteki avukatlarından birinin, Öktem'in 6 ayrı telefon numarası olduğuna dair sorusuna, sanık avukatları itirazda bulundu. Avukatlar arasındaki diyaloğun uzaması üzerine duruşma salonunda kısa süreli gerginlik yaşandı.

Mahkeme başkanı, avukatların tartışmayı sonlandırmasını istedi ancak sürmesi üzerine mahkeme başkanı ile müşteki avukatları arasında sözlü tartışma yaşandı. Daha sonra, başkanın talimatıyla bir avukat ile Milli Yol Partisi Genel Başkanı Remzi Çayır salondan çıkarıldı.

Kısa süren gerginliğin ardından mahkeme başkanı, yargılamayı yürüttüğünü, duruşmanın düzeninin bozulmasının kimseye faydası olmayacağını söyledi. Başkan, "Sorduğunuz soruların bu davaya çok büyük katkısı olduğunu düşünebilirsiniz ama nihai kararı veren biziz. Şov yapmaya gerek yok. Müvekkillerinize bir şeyi ispat edeceksiniz diye savunma hakkını aşmanıza müsaade etmem. Sabrımız da bir yere kadar." diye konuştu.

AA-20240702-35031868-35031864-SINAN_ATES_CINAYETI_DAVASINA_IKINCI_GUNUNDE_SANIK_SAVUNMALARIYLA_DEVAM_EDILIYOR

SALONDAN ÇIKARILAN GENEL BAŞKAN ÇAYIR: YAKIŞIK OLMADI

Milli Yol Partisi Genel Başkanı Remzi Çayır, salondan çıkarıldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Duruşmayı iki gündür takip ettiğini belirten Çayır, duruşmada yaşanan tartışma sırasında müşteki avukatlarından birinin dışarı çıkarılmasına tepki gösterdiğini söyledi. Remzi Çayır, "Sözlü tartışma sırasında mahkeme başkanının sadece bir tarafa 'siz çıkın' demesi yakışık olmadı. Burada bulunmamın sebebi, milliyetçi, ülkücü bir kişiyim ve Milli Yol Partisi'nin genel başkanıyım ama sonuçta bir insanım. İnsanların kendini mutlu hissettiği bir Türkiye'de yaşamalarına katkı sağlamak istiyorum." diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Ateş, Çankaya ilçesi Çukurambar semtindeki Kızılırmak Mahallesi'nde 30 Aralık 2022'de uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmiş, cinayetle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 22 kişi hakkında dava açılmıştı.

Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş ve olay sırasında beraberindeki Selman Bozkurt'un "müşteki" sıfatıyla yer aldığı 22 sanıklı iddianamede, "müşterek fail" olarak yer alan sanıklar tetikçi Eray Özyağci, Vedat Balkaya ve Suat Kurt'un "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, müşteki Selman Bozkurt'a yönelik "tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 13'er yıldan 20'şer yıla kadar hapis, Doğukan Çep ve Tolgahan Demirbaş'ın ise cinayete azmettirmekten ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

Özyağci'nin ayrıca "ruhsatsız tabanca bulundurmak ve taşımak" suçundan 1 yıldan 3 yıla, Demirbaş'ın ise "zincirleme şekilde kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme" suçundan 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

İddianamede, diğer sanıklar, Zekeriya Asarkaya, Hakan Saraç, Ufuk Köktürk, Mehmet Yüce, Mustafa Uzunlar, Aşkın Mert Gelenbey, Murat Can Çolak, Osman Bayraktar, Caner Güney, Umut Ersoy, Çağlar Zorlu, Aytaç Ataç, Emre Yüksel, Serdar Öktem, Erdem Karadeniz, Alper Atay, Mustafa Ensar Aykal'ın, "iştirak halinde işlenen suça yardım ettikleri" gerekçesiyle cezalandırılmaları gerektiği belirtildi.

Bu 17 sanığın, "tasarlayarak kasten öldürmeye yardım" suçundan 15'er yıldan 20'şer yıla kadar hapsi istenirken, eski cinayet büro amiri Aykal'ın ayrıca kamu görevinin verdiği yetkiyi kötüye kullanarak maktule ait kişisel bilgileri hukuka aykırı olarak temin ettiği gerekçesiyle ayrıca 3 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

(AA)Bu içerik Hazar Gönüllü tarafından yayına alınmıştır

En Çok Aranan Haberler