HABER

Sınavlar öncesinde ailelere düşen görev

Şair Nef'i İlköğretim Okulu Psikolojik Danışmanı Mesut Yüksel, ÖSS ve LGS sınavına girecek öğrenci ve ailelerine tavsiyelerde bulunarak, sınav öncesi anne ve babalara büyük görev düştüğünü söyledi.

Sınavlar öncesinde ailelere düşen görev

Psikolojik Danışman Mesut Yüksel, anne ve babaların yüksek başarı beklentilerini gerçekleştirmek için çocuğu eleştirmek, hırpalamak, ceza vermek, tembel, sorumsuz gibi ifadelerle suçlamak şeklinde davranışlarda bulunmasının, çocukların kendine olan güvenini kaybettirdiğini ve başarıya zarar veren aşırı kaygıya sebep olduğunu belirtti. Yüksel, çocukların sınırlarını zorlamadan, bir denge kurulması gerektiğini söyledi.

"ANNEME, BABAMA NE DİYECEĞİM?"

Sınava hazırlanan öğrencinin kaygısının, hayatın akışını etkileyecek bir yarışta olmaktan duyulan kaygı ve "Anneme, babama ne diyeceğim, akrabalarım ne der, arkadaşlarımın yüzüne nasıl bakacağım?" gibi düşüncelerden kaynaklandığını kaydeden Rehber Öğretmen Yüksel, "Anne ve babalar olarak görevimizin; onlara iyi bir eğitim vermek olduğu kadar, çocuklarımıza hayatı sevdirmek ve yaşama sevinci vermek olduğunu da unutmayalım. Hayat sadece falan okulu, filan üniversiteyi bitirmek demek değildir" dedi.

"KİMSEYLE KIYASLAMAYIN"

Mesut Yüksel, öğrencilerin başarısına katkı sağlaması için ebeveynlere şu tavsiyelerde bulundu:

"Çocuğunuzu yarış atı olmaktan kurtarın. Kimseyle kıyaslamayın. Sınava girenlerin belli bir kısmının yerleştirileceğini unutmayın, yerleştirilmeyenler başarısız değildir. Bol bol egzersiz yapsınlar. Onlarla yürüyüşe çıkın. Tiyatroya, sinemaya gidin, ama bunları yaparken kesinlikle sınav ve derslerle ilgili konuşmayın. Uyku saatlerini ayarlayın, beslenme durumuna dikkat edin. Kahvaltı alışkanlığı kazandırın."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler