HABER

Solunum yolu enfeksiyonlarının kontrolü programı

Solunum yolu enfeksiyonlarının kontrolü programı

ERZURUM (İHA) - Türkiye'de bebek ve çocuk ölümlerinin nedenleri arasında önemli yer tutan solunum yolu enfeksiyonları ve bu enfeksiyonlara bağlı ölümleri azaltmak amacıyla, "Akut Solunum Yolu Enfeksiyonlarının Kontrolü" programı kapsamında çalışmalar devam ediyor.

Erzurum Sağlık Müdürü Dr. Ali Daştan, program çerçevesinde hedeflerinin 5 yaş altı çocuklarda en sık ölüm nedeni olan zatürre hakkında halkın bilgilendirilmesi ve konuya dikkat çekilmesi olduğunu kaydetti. Daştan, "Türkiye'de yapılan bazı çalışmalar sonucunda Akut Solunum Yolu Enfeksiyonu (ASYE) özellikle zatürre, bebeklik ve çocukluk dönemindeki hastalıkların ve ölümlerin temel nedenlerinden birisidir. ASYE Türkiye'de kış aylarında 5 yaş altındaki çocuklarda sık görülen bir hastalıktır. Çocukta, yüksek ateş, hızlı soluma, halsizlik, iştahsızlık, göğüs çekilmesi, daha ağır vakalarda ise uykuya meyil ve koma hali görülmektedir. Zatürre erken teşhis edilir tedavisi zamanında yapılırsa hasar bırakmadan iyileşir" dedi.

Anne ve babaların hastalık belirtilerini çocuklarında görmeleri halinde, mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini belirten Daşdan, "Zatürre ve diğer enfeksiyonlardan korunmak için 'Yenidoğan' bakımının iyileştirilmesi, çocuklarda aşılama programının eksiksiz uygulanması, ev ve çevre koşullarının iyileştirilmesi, pasif sigara içiciliğinin önlenmesi, kronik hastalıkların uygun şekilde takip ve tedavisinin yapılması, kalabalık ortamlardan uzak tutulması gerekmektedir" ifadesinde bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön