HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Son Dakika: Dışişleri Bakanlığı'ndan Ömer Gergerlioğlu ve HDP açıklaması

Son dakika haberine göre Dışişleri Bakanlığı, ülke ismi vermeden ABD'nin Ömer Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesi ve HDP'nin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açılmasıyla ilgili açıklamalarına sert tepki gösterdi.

Son Dakika: Dışişleri Bakanlığı'ndan Ömer Gergerlioğlu ve HDP açıklaması

Ülke ismi vermeden ABD'nin açıklamasına sert tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı, bazı ülkelerin TBMM’deki gelişmelere ilişkin açıklamalarının hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmadığına dikkat çekti.

Bakanlık yaptığı açıklamasında şunları ifade etti:

"Hakkında kesinleşmiş yargı hükmü bulunan Gergerlioğlu’nun milletvekilliği, Anayasa ve TBMM İçtüzüğü'yle uyumlu bir şekilde, sözkonusu kesinleşmiş mahkeme kararının Genel Kurula bildirilmesiyle düşmüştür. Süreç, başka parlamentolarda da görüldüğü gibi hukuk kurallarının uygulanmasından ibarettir.

'DEVAM EDEN HUKUK SÜRECİYLE İLGİLİ YORUM YAPMAK HUKUKA MÜDAHALEDİR'

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ise, Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu çerçevesinde beyan ve eylemleriyle demokratik ve evrensel hukuk kurallarının kabul etmeyeceği şekilde davrandıkları, PKK terör örgütü ve bağlı örgütlerle birlikte hareket ettikleri, örgütün uzantısı olarak faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle HDP’nin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesine dava açmıştır. Bu süreçte herkes Anayasa Mahkemesinin vereceği kararı beklemek durumundadır. Devam eden hukuk süreciyle ilgili yorum yapmak hukuka müdahaledir.

'SAYGI DUYMAYA DAVET EDİYORUZ'

Siyasi partiler, demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurlarındandır. Bununla birlikte faaliyetlerini evrensel ve demokratik hukuk kuralları çerçevesinde barışçıl yollarla gerçekleştirmeleri esastır. Tutarsız ve içişlerine müdahaleye yeltenen çevreleri, bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçlerine saygı duymaya davet ediyoruz."

ABD'DEN HDP VE ÖMER GERGERLİOĞLU AÇIKLAMASI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, "17 Mart'ta milletvekili Ömer Gergerlioğlu'nun vekilliğinin düşürülmesi gibi kaygı verici adımlar dahil Türkiye'deki olayları yakından takip ediyoruz." ifadesini kullanmıştı.

Price, açıklamasının devamında, HDP'nin kapatılmasına ilişkin süreci de yakından izlediklerini, bu adımı "Türk seçmeninin iradesini haksız yere yok saymak" ve "Türk demokrasisinin altını oymak" olarak nitelendirmişti.


Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler