Son dakika! Dışişleri'nden 'Türkiye'ye vize şoku' iddiasına yanıt

Dışişleri kaynakları, ABD’nin vize kararı sonrası bazı Schengen ülkelerinin de benzer uygulamaya geçtiği iddialarını yalanladı. Dışişleri'nden vize açıklaması Sosyal medyada dolaşan bazı mesajlarda Macaristan, Portekiz, Norveç, Slovenya, Avusturya, İtalya, Hollanda ve Fransa’nın, ABD’nin vize kararından sonra Türkiye’nin vize başvurularını durdurma yoluna gittiği veya başvuruların sonuçlanma süresini uzattığı iddiaları yer alıyor.

Dışişleri Bakanlığı kaynakları, ABD'nin vize kararı sonrası bazı Schengen ülkelerinin de benzer uygulamaya geçtiği iddialarının doğru olmadığını ve bu iddianın sözkonusu ülkelerce reddedildiğini belirterek bu ülkelerin vize uygulamalarının sorunsuz sürdüğünü kaydetti.

Bugün sosyal medyada ve basında yer alan haberlerde ABD'nin Türkiye'deki misyonlarında göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya almasının ardından Macaristan, Portekiz, Norveç, Slovenya, Avusturya, İtalya, Hollanda ve Fransa'nın da Türkiye'deki vize başvurularını durdurma yolunu gittiği ya da başvuruların sonuçlanma süresini uzattığı belirtilmişti.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI KAYNAKLARI: SORUNSUZ OLARAK SÜRDÜRÜLÜYOR

Dışişleri Bakanlığı kaynakları bu çerçevede temas edilen Ankara'daki AB Delegasyonu, Macaristan, Portekiz, Norveç, Slovenya, İtalya, Hollanda ve Fransa büyükelçiliklerinin bunu kesin surette reddettiğini belirterek bu ülkelerin Türkiye'deki misyonlarındaki vize başvurularının olağan prosedür kapsamında sorunsuz olarak sürdürüldüğünü vurguladıkları kaydedildi.

ABD, İstanbul konsolosluğundaki bir çalışanının "FETÖ" soruşturması kapsamında tutuklanmasının ardından geçen hafta Türkiye'deki misyonlarında göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya almış; Türkiye bu adıma aynı şekilde karşılık vermişti.

HÜKÜMET'TEN VİZE KRİZİ AÇIKLAMASI

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türk ve ABD heyetleri arasındaki vize görüşmesine ilişkin, "Ankara Büyükelçisi'nin bize göre eksik veya yanlış bilgilendirmesi sonucu ortaya çıkan bir sorunla Türkiye ile Amerika karşı karşıya. Ankara'da yapılan bu görüşme her iki tarafın olayın esası hakkında karşılıklı birbirini bilgilendirmeleri ve doğru verilerin paylaşılmasına yol açmıştır. Yapıcı olarak geçmiştir ve taraflar görüşme sonuçlarını hükümetlerine aktararak oradan yeni bir irade almak üzere ayrıldılar. Umarız ki kısa bir süre sonra bu sorun aşılır." dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 31 yorum
Dünya lideriymiş vizesiz Avrupa zaferiymiş gündüz gündüz AB ye girdik diye havai fişek atmalarmış hepsi yalanmış olduk 4. sınıf dünya ülkesi ama BOP eş başkanı için sorun yok zaten çocukları ABD vatandaşı
@serdar_1981_alcym SEN NE ÇOCUĞUSUN
velet sen 2002den önce babana sor nasıldı itibarımız diye tabi baban kaç taneyse
@extrauyduranadam Ne değişmiş 2002'den beri, gel anlat hele ben biliyorum 44 yaşındayım. Hergün uydurdukları vergiden başka ne var. Dünyanın en yüksek vergileri burda be. Sen 2002'den önce ailece mağarada oturuyordunuz herhalde?
@serdar_1981_alcym cahilsin. bunlar klasik kemal lafları. klavuzu karga olanın burnu ..oktadır her zaman..
Dışişlerimiz haberi yalanladıysa, haber doğrudur.
@mehmetsungar vay be ne ahkam
@extrabilenadam senin gibi edebi kişiliği bozuklar anlamaz ahkamdan haberden provakasyon yapsaydı kıçını oynatırdın
kendi kendine yetemiyorsan ele muhtaç duyuyorsun sonrasında elin eline bakıyosun
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler