MEB'den 'karma eğitim' açıklaması! Büyük tepki çekmişti

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bazı medya organlarında “Karma eğitime darbe” başlığıyla servis edilen haberlerde iddia edildiği gibi, karma eğitimin sonlandırılması veya böyle bir duruma zemin hazırlanmasının söz konusu olmadığı kaydedildi.

MEB'den 'karma eğitim' açıklaması! Büyük tepki çekmişti

MEB'den bugün bazı medya organlarında “Karma eğitime darbe” başlığıyla servis edilen, Çok Programlı Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezlerinde karma eğitimin sonlandırıldığına dair haberlerle ilgili yapılan açıklamada, "“Millî Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği” değişen ve gelişen şartlar ile ortaya çıkan ihtiyaçlar ve yargı kararları doğrultusunda güncellenmiştir. “Çok programlı Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezinde karma eğitim yapılır.” maddesi Danıştay İdari Mahkemesinin Dava Daireleri Kurulu YD İtiraz No: 2018/91 sayılı kararı ile 27 Haziran 2018 tarihli yürütmenin durdurulması kararına istinaden kaldırılmıştır. 24 Haziran 2017 tarihli önceki düzenlemede birden fazla mevzuat, yaygın eğitime yönelik mesleki eğitim merkezlerini kapsayacak şekilde tek bir çalışma altında birleştirildiği için “Karma Eğitim” ifadesine yer verilmiştir. Konuyla ilgili şahıslarca açılan idari davada ise bu konudaki düzenlemenin kanunda yer aldığı belirterek düzenlemenin yeniden yapılması istenmiştir" denildi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

"Mahkeme kararında karma eğitimle ilgili düzenlemenin 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun 15. maddesinde açıkça yer aldığına vurgu yapılarak, söz konusu yönetmelikte okul türlerine göre böyle bir ifadenin ayrıca belirtilmesine gerek olmadığı ifade edilmiştir. Milli Eğitim Temel Kanununun 15. Maddesine göre; “Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne imkan ve zorluklara göre bazı okullar, yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir.” hükmü açıkça yer almaktadır. Söz konusu medya organlarındaki haberlerde iddia edildiği gibi, karma eğitimin sonlandırılması veya böyle bir duruma zemin hazırlanması kesinlikle söz konusu değildir."

SOSYAL MEDYADA 'KARMA EĞİTİM DEĞİŞİKLİĞİNE' TEPKİ

Sosyal medya kullanıcıları alınan bu karara sert tepki gösterirken, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a yönelik sert eleştiriler yapıldı.

İşte o tepkilerden bazıları;

640xauto (9)

640xauto (8)

640xauto (7)

640xauto (6)

640xauto (5)

640xauto (4)

640xauto (3)

640xauto (2)

640xauto (1)

Kaynak: İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 28 yorum
Sol kafanın bok yemesi, kendileri yazıp, sazan takipçileri de paylaştı sosyal medya da
Ayırın bir o kaldı kız erkek ayırmadıkları en sonunda patlıcak herkes yeter diyeeee
Yalan gene yalan akp eşittir yalan
@mustafadogan25 yalanı söyleyen chp
Ne demişti reyiz yavaş yavaş sindire sindire
klavye delikanlıları yine yancı medyanız yanılttı sizi hemen gaza geldiniz ahmaklar
Cehape ve bu zihniyeti destekleyen türevleri anca bu kadar muhalefet yaparlar biz laikiz deyip yıllarca bu ülkede Süleyman amcanın da dediği gibi yok takke yasağı başörtüsü yasağı diye diye yıllarca bizi geri bıraktılar. Laiklik elden gidiyahhh :)
Kendi kendine bomba attıran gazete puştluğa devam ediyor genelgeyi bi okuyun Allah rızası için hep iftira attığınız için iktidar yüzü göremiyeceksiniz
Adama sormazlarmi yonetmelikte sizi ne rahatsiz ettide duzenleme geregi duydunuz diye bu konu ile ilgili. hastalıklı beyinler.
Ben genelgeyi okudum karma kelimesi karışık teknik eğitimde kullanılmasın diyor ne varki bunda?
Yorum yazanlardan kaç kişi genelgeyi okudu?
Bu sazanların çığırtkanlıkları niye? Dünyada sadece karma eğitim yöntemi mi var. Hatta kız-erkek ayrı eğitimin daha başarı açısından daha önde olduğunu gösteren çalışmalar var. İsteyen karma eğitime göndersin, isteyen de kız-erkek ayrı eğitim alabilmeli. Hep başkalarına yobaz diyorlar ama bu aşırı laikçi kitle IŞİD'den bile yobaz ve çığırtkan.
Tuncay özkan a baksen! Şeyh derviş gibi kelimler bizim ecdat yadigarı milli ve manevi değerlerimiz. Sen hangi ecdadın çocuğun ey tuncay özkan
hep aynı şeyler algı yap 1 sene sonra hayata geçir
bırakın bu ayakları.. kimin desteğini istediniz yine de getirdiniz bu kanunu.. araba dönüyoruz iyice aferin
Ey mynet editörü ve güya eğitime vede hasseten kızların okumasına güya yüzde yüz destek veren acayip yaratıklar. Benim iki kızım var. İkiside erkekler ile aynı sınıfta okumak istemiyor! Ben zorla bu çocuklarımı hangi okula gönderirsem göndereyim, ne kadar başarılı olurlar??
@marasal66 sen okula göndermesende olur en iyisi kızlarını kocaya gönder orada okur öğrenir seninde kucağına güzel gelecekleri karanlık torunlar verirler
Canına okudukları M. Eğ. sisteminin acı hali ortadayken kıyamet kopartacağız söylemleriyle geldi ilk icraatı durmak yok,kamuflajlı din sömürüsüne,gericiliğe,oy avcılığına devam oldu.Tek dertleri herkesi İmam hatipli yapmak.Anadolu,Endüstri Meslek ve millete dayattıkları İmam Hatip Liselerinin mezunlarının başarı oranları bu sene de en diplerde yer aldı. 539 bin An.Lisesi mezunundan159 bini,144 bin En.M.L mezunundan 4 bini, 234 imam hatip mezunundan da 37bini Üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerini kazanabildi.Ünv.lerde 128 bin kontenjan açığı varken, yarım milyon aday hiç tercih yapmadı...
Memleket yobazların elinde kan ağlıyor
servis edildiği kız erkek ayrımı değil. meslek liseliriyle alakalı. akp li ol veya olma haberi tam araştırmalı insan
yok irtica geliyeh yok laiklik elden gidiyeh
güzelim ülkeme ne zaman gerçek sol görüş gelecek bıktık bu çakma solculardan ve iftiralarından
Dansöz gibi kıvırtmayın.Yok şöyleymiş yok böyleymiş.Adam gibi evet yaptık diyemiyorsunuz.
Ne büyük tepki çekmesi... Bir kaç İngiliz yetiştirmesi, beynini batıya teslim etmiş mankurt tepki göstermiş olabilir. Ama tabii onlar, bir oyları 15 sayılması gereken beyazlar. Oysa ülkenin kahir ekseriyeti, kız ve erkek liselerinin kapalı olmasına büyük tepki gösteriyor. Dikkate alan yok. İsteyen kız, isteyen erkek lisesine gönderir çocuğunu, isteyen de karma yapar. Ne karışıyorsunuz, "kendilerine" özgürlük sevdalıları...
@kudret.yadigar iyi işte sen niye alınıyon ki kes sesini akp şeriat sevdalısı hilafetçi yobz
adam iş yapacak belli, bi kalite geldi meb e karalamalar yıpratmalar bitmez
ahmak derken aynaya baktın galiba, kömür pirinç avcıları...
Aydınlık Toplum adına, GÜVEN kelimesi Ütopya ama bir UMUT derken,CAHİL;Gözüyle gördüğünü Yorumlaması nasıl büyük bir OLGU ise artık Gözle görülemeyen hiçbir şeyi Tartışamayacağız-Eleştiremeyeceğiz-DOĞRU İÇİN YOLDA OLAMAYACAĞIZ!Herşeyi O'na havale edeceğiz cümlesi de bu olayın SOMUT GERÇEĞİDİR!!!
Diğer Haberler