Kanlı pazar! Ülke kana bulandı, 207 kişi öldü

Sri Lanka iç savaşın sona erdiği 2009'dan bu yana en büyük saldırılara sahne oldu. Ülke genelinde sabahın erken saatlerinden bu yana toplam 8 patlama meydana geldi. Sri Lanka’nın başkenti Colombo ile Batticaloa ve Negombo şehirlerinde kilise ve otellerde meydana gelen 6 saldırıda ve daha sonra ülkeyi sarsan iki patlamanın ardından ölü sayısı 207’ye yükseldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da saldırıyı kınayan bir paylaşımda bulundu.

Asya'nın doğusundaki ülkelerden Sri Lanka, Hrıstiyanların Paskalya Bayramı'nı kutladığı bugün kana bulandı.

Paskalya ayinlerinin düzenlendiği Kochchikade'de St. Anthony's, Katana'da St.Sebastian ve Batticaloa'daki kiliseler ile başkent Colombo'da beş yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine düzenlenen 8 saldırıda en az 207 kişi yaşamını yitirdi, 450'ye yakın kişi de yaralandı. Ölenler arasında 35 yabancı da olduğu söyleniyor.

Bu patlamalardan birinin Sri Lanka'da hayvanat bahçesi yakınında meydana geldiği aktarıldı.

  1. patlamanın ise bir başka otelde meydan geldiği aktarıldı. Saldırılarla bağlantılı olarak 7 şüpheli gözaltına alındı.

2019-04-21T062636Z_374968597_RC1E2EE98B10_RTRMADP_3_SRI-LANKA-BLAST

Olayın ardında servis edilen fotoğraflar saldırıların vahametini gözler önüne serdi.

8

hjkh

otel

Paskalya Bayramı'nın kutlandığı ülkede patlamaların nedeni henüz bilinmiyor. Pazar ayininin olduğu kiliselerin bugün normalden daha kalabalık olduğu tahmin ediliyor. Saldırıları henüz üstlenen olmadı. Ülke genelinde acil durum ve sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, sosyal medya erişimine kısıtlama getirildi.

2019-04-21T090721Z_466736835_RC1915F23900_RTRMADP_3_SRI-LANKA-BLAST

Polis intihar saldırılarında şüphelenirken halka yaralılar için kan bağışı çağrısında bulunuldu.

2019-04-21T090712Z_739834386_RC18FEF89C00_RTRMADP_3_SRI-LANKA-BLAST

Sri Lanka ordusunun ayrılıkçı Tamil Kaplanları örgütünün yenildiğini ilan etmesiyle iç savaşın sona erdiği 19 Mayıs 2009'dan bu yana ülkede bu denli büyük saldırılar yaşanmamıştı. Sri Lanka polisinin daha önceden intihar saldırıları konusunda uyarıldığı ortaya çıktı.

TÜRKİYE'DEN İLK TEPKİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "(Sri Lanka'da) Kilise ve otellerdeki masum insanları hedef alan terör saldırılarını lanetliyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada 'Sri Lanka'da Paskalya Bayramı'na denk getirilen terör saldırılarını şiddetle kınıyorum. Bu saldırı tüm insanlığa karşı yapılmıştır. Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve tüm #SriLanka halkına şahsım ve Milletim adına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyorum" ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 79 yorum
kesin müslümanlar yaptı denilecek, yine Allah bilir hangi müslüman ülkeye girme planları bu..
nedir bu dünyanın dinlerden çektiği.. nasıl bir tanrı ki bu ölümlere göz yumuyor ? camiler kiliseler basılıp cemaatler katlediliyor.. madem karışmayacak niye birsürü din gönderiyor.. ya tam karış yada hiç karışma...
bu ne saçma düşünce Allah akıl vermiş kötü niyetle kullanırsan sonun cehennemlik
Katil ABD nin planıdır. Tüm Müslüman alemi olarak halifeliği getirmeliyiz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler