HABER

Son dakika! Suriyeli aktivist anne ve kızını katleden zanlı yakalandı

Suriye'nin önde gelen muhalif aktivisti Orouba Barakat ile 22 yaşındaki gazeteci kızı Halla Barakat'ın Üsküdar'da öldürülmesi ilgili olarak Ahmet Barakat Bursa'da yakalandı. Sağlık kontrollerinden geçirilen şahıs bugün İstanbul'a getirilecek. Kan donduran cinayeti Shaaza Barakat duyurmuş ve yaptığı paylaşımda “Bıçaklamışlar... 40 seneden beri suçluları bulur, gazetelere manşet yapar, onları ifşa ederdi. Şimdi o ve kızı Halla’nın ismi manşetlerde... Bunu yapanlar, zulüm sizi bulacak” demişti.

Suriyeli aktivist Orouba Barakat ile kızı Halla Barakat'ın öldürüldüğü olayda flaş bir gelişme yaşandı. Anne-kızın katil zanlısı Ahmet Barakat yakalandı. Anne-kızın akrabası olduğu öğrenilen Barakat Asayiş Şube Cinayet Büro ekipleri tarafından kamera görüntülerinden yola çıkılarak Bursa’da yakalandı. Zanlı sağlık kontrollerinin ardından İstanbul'a getirilecek.

Bursa'da yakalanan katil zanlısı Ahmet Barakat

Cinayet bürosu, evde yaptıkları incelemede anne ve kızını önce boğduğunu daha sonra bıçakladığını belirtmişti. Katillerin, cesetlerin kokmasını engellemek amacıyla detarjan kullandığı da öğrenilmişti.

TEHDİT ALIYORLARDI

Barakat ve kızının, iç savaşın ardından önce İngiltere’ye gittikleri, 3 yıl önce de Türkiye’ye geldikleri belirlendi. Esad karşıtı cephede yer alan ve Suriye’deki cezaevlerinde işkence gören muhaliflerle ilgili röportajlar yapan anne Barakat’ın bir süredir tehdit edildiği, bu tehditlerin Suriye gizli servisi ‘El Muhaberat’ kaynaklı olduğu öne sürüldü. Öldürülen annenin kardeşi, “Bir süre önce sosyal medyada biri, ablamı bozuk Arapça’yla ‘Sen çok konuşuyorsun, konuşma, yoksa seni öldürürüz’ diye tehdit etmişti” dedi.

3 AKRABASI ABD’DE ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Ailenin kaderi sadece İstanbul’daki acı dramla şekillenmedi. Barakat soyadı, 2 yıl önce ABD’de yaşanan korkunç bir olaydan sonra tüm dünya tarafından duyulmuştu. ABD’nin Kuzey Carolina Eyaleti’nin Chapel Hill bölgesinde Şubat 2015’te 3 Müslüman genç, 46 yaşındaki aşırı sağcı Craig Stephen Hicks tarafından öldürülmüştü. Saldırıda can veren 23 yaşındaki Deah Barakat İstanbul’da öldürülen Halla’nın kuzeni, Yusor onun eşi, Razan da Yusor’un kardeşiydi. Kuzey Carolina Üniversitesi’nde diş hekimliği okuyordu. Barakat’ın Filistinli çocukların diş tedavisi için de gönüllü olduğu biliniyordu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
ALLAH RAHMET EYLESİN. GELEBİLECEK EN YANLIŞ ÜLKEYE GELMİŞLER. BURADA ADALET YOK DOĞRULUK YOK GERÇEKLER YOK. YANDAŞ MEDYA VAR ALGI OPERASYONLARI VAR
ULAN BU HABERİ YAPAN KATİLİN İSMİNİ EN BATA NEDE YAZMIYORSUNDA BENİ BUKADAR YAZIYI OKUMAMA SEBEB OLYORSUN İNSAF BE ÇOK KIZDIM YİNEDE KATİL KİMSE DEDE BİLELİM BARI
@vural1946 bu ülkede makaleleri uzun yazacanki haber değeri çomuş gibi gözüksün laf kalabalığı yapmak bu ülkeye mahsus
İdam edilmeli. Çıkıntı uzvu da kesilip tavuklu pilav içine katılmalı.
Geri Dön