HABER

Son dakika! Türkiye'den ABD'ye vize mesajı: Geri dönün

Son dakika haberine göre, Dışişleri Müsteşarı'nın ABD Büyükelçisiyle telefonda görüştüğü bildirildi. ABD Elçiliği Müsteşarı da bugün Dışişleri Bakanlığı'na gitti. Dışişleri kaynaklarından edinilen bilgiye göre ABD'ye karardan geri dönülmesi mesajı verildi.

Türkiye ile ABD arasındaki vize krizinde yeni bir gelişme yaşandı. Türkiye, ABD'ye vize kararından geri dönülmesi mesajı verdi. Edinilen bilgiye göre, ABD'nin Türkiye'ye vize işlemlerini durdurmasına yönelik kararın ardından Dışişleri Müsteşarı Ümit Yalçın dün ABD Büyükelçisi John Bass ile telefonda görüştü.

Bu görüşmenin ardından ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Philip Kosnett'in de Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı öğrenildi. Görüşmede elçilik müsteşarına, ABD'nin vize kararının orantısız olduğu ve vatandaşlara yönelik mağduriyet yarattığı belirtildi.

ABD'nin vize işlemlerini askıya alması kararından dönülmesi yönündeki beklentinin de iletildiği bildirildi. ABD, büyükelçilik ve konsolosluklara giden ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla Türkiye'deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya aldığını açıklamıştı. Türkiye'de bu karara misilleme olarak ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemlerini askıya aldığını açıklamıştı.

Geri Dön