Son dakika! YÖK'ten 'özel yetenek sınavı' açıklaması

Son dakika haberine göre, Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), üniversiteye girişte 14 programda özel yetenek sınavının kaldırılarak sadece merkezi yerleştirmeyle öğrenci alınması kararı bir yıl ertelendi.

Son dakika! YÖK'ten 'özel yetenek sınavı' açıklaması

YÖK'ten yapılan bilgilendirmeye göre, üniversitelerdeki 128 programa özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alınmakta olup bunlardan 14 programa bazı üniversitelerce merkezi yerleştirme sınavı, diğer bazı üniversitelerce ise özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul ediliyordu.

Yükseköğretim Kurulu tarafından geçtiğimiz günlerde hem merkezi yerleştirme hem özel yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapılan bu 14 programa, 2020 yılından itibaren öğrenci alımının sadece merkezi yerleştirme sınavı sonucuyla yapılmasına ilişkin karar alınmış ve üniversitelere bildirilmişti.

ÖĞRENCİLERİN VE VELİLERİN TALEPLERİ DİKKATE ALINDI

Konuya ilişkin öğrencilerin ve öğrenci velilerinin, 2020 için hazırlıklarını geçen seneye göre yaptıkları gerekçesiyle söz konusu kararın gözden geçirilmesine yönelik görüş, öneri ve talepleri dikkate alınarak kararın uygulanmasının, bir yıl ertelenmek suretiyle 2021 yılından itibaren başlatılması konusu Yükseköğretim Kurulunda görüşülerek karara bağlandı.

YÖK'ün bilgilendirmesinde, "Bu vesile ile Yükseköğretim Kurulunun, eğitimde fırsat eşitliği ve sosyal adalet kavramlarına özel önem verdiğinin altını bir defa daha çizmek isteriz." değerlendirmesi yapıldı.

14 PROGRAM HANGİLERİ

YÖK Genel Kurulu'nun söz konusu kararının uygulanacağı 14 program şöyle:

"Çizgi film, grafik, grafik resimleme ve baskı, grafik tasarım, moda giyim tasarımı, moda tasarımı, moda ve tekstil tasarımı, rekreasyon, spor bilimleri, spor yöneticiliği, tekstil, tekstil geliştirme ve pazarlama, tekstil tasarımı, tekstil ve moda tasarımı."

YÖK'ün aldığı yeni karara göre, 2020 YKS'de bu 14 programı tercih edecek öğrenciler hem merkezi sınava hem de özel yetenek sınavına girecekler.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
17 senede eğitim alanında yenikik vs diyerek yapılan ne kadar değiliklik vaesa hepsinin altında kendi çap dışı düşğnxelerinin topluma satatılnası çıktı ve 17 senenin sonunda milli eğitim çökertildi,Adamlardaki tek amaç ülkeyi bikinden uzaklaştırıp biyatçı,düşüneneyen algılamayan bir nesil yetiştirirwrek kendilerine itaat etmesini sağlamak.Büyük önder Atatürk Yunanistanla savaşırken bile Milli eğitim şurasını toplamış ve cehaletle savaşın önemini vurgulamış,Tevhidi tedrisat kanununu çıkarmıştır,akp ise 17 senede bütün okulları imam hatip yaparak amacını orraya koymuştur.
yetenek gerktiren dallarda ne diye kaldırıyorsunuzki yetenek sınavlarını cizgi çekemeyen öğrenci animasyonmu yapacak bu kararı çıkaranların diploması kontrol edilmeli kesinlikle
SINAV DİYE DİYE UYUTTLAR. NEYİN SINAVI. OKUMA YAZMADAN ACİZ ÖĞRENCİLERİN FEN LİSESİ KAZANDIĞI SINAVLARMI.NEYE GÖRE ÖĞRENCİ ALINIYORDA NE SINAVI YAPILIYOR.BU HALKA DAHA FAZLA HAKARET ETMEYİN . ZEKA SEVİYEMİZ NE OLDUĞUNU ANLAMAYA YETİYOR. GÜN GEÇMİYORKİ ÖSYMNİN YAPTIĞI SINAVLARIN NE SINAVI OLDUĞU İLE İLGİLİ HABERLER ÇIKIYOR. PEKİ YAPILAN REZİLLİĞE NEDEN OLANLARI AHKEMELERE VERDİNİZ. YA BUREZİLLİKLERİ YAPAN VE HALA ÜNİVERSİTEDE ÖĞRENCYİM DİYENLER NE OLDU. ONLAR DOKTOR MÜHENDİS HAKİM ÖĞRETMEN... OLDU.SINAVINIZ BUMU. BİZİM SABRIMIZIMI ÖLÇMEYE YÖNELİK.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler